Pryskyřník plazivý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pryskyřník plazivý

alternativní popis obrázku chybí
Pryskyřník plazivý
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: pryskyřníkotvaré (Ranunculales)
Čeleď: pryskyřníkovité (Ranunculaceae)
Rod: pryskyřník (Ranunculus)
Binomické jméno
Ranunculus repens
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pryskyřník plazivý (Ranunculus repens) je vytrvalá jedovatá rostlina z čeledi pryskyřníkovitých.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou rostlinu dorůstající nejčastěji výšky (délky) 10–70 cm, někdy dorůstá až 1 m.[1][2] Lodyha je plazivá až vystoupavá lysá až roztroušeně chlupatá, s dlouhými kořenujícími výběžky.[1] Listy jsou střídavé, přízemní jsou dlouze řapíkaté, lodyžní jsou s kratšími řapíky, nejhořejší až přisedlé. Čepele přízemních listů jsou trojčetné, úkrojky jsou řapíkaté a hluboce trojdílné až trojsečné, krátce řapíkaté, nepravidelně hluboce zubaté.[1] Lodyžní listy jsou trojdílné, podobné přízemním, všechny listy jsou lysé až roztroušeně chlupaté. Květy jsou zlatožluté, květní stopky hustě přitiskle chlupaté.[1] Kališních lístků je 5, jsou odstálé, na vnější straně chlupaté, brzy opadávají.[1][3] Korunní lístky jsou zlatožluté, široce vejčité, nejčastěji 7–12 mm dlouhé. Kvete v květnu až v srpnu.[3] Plodem je nažka, která je asi 2,5–3,5 mm dlouhá, lysá, na vrcholu zakončená krátkým hákovitě zakřiveným zobánkem, nažky jsou uspořádány do souplodí. Počet chromozómů je 2n=16 nebo 32.[3]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pryskyřník plazivý je široce rozšířen téměř po celé Evropě, málo až s přesahem do severní Afriky, také roste místy v Asii na východ až po Japonsko. Člověkem zavlečen je ale i mnohde jinde, např. v Severní Americe, kde je místy zdomácnělý, dále je udáván adventivní výskyt ve Střední a Jižní Americe, na Novém Zélandu, v Austrálii a na některých ostrovech v Tichém oceánu.[4][5] V České republice je to velmi hojný druh rozšířený od nížin až do hor. Vyhledává často vlhčí stanoviště bohaté dusíkem, jako jsou různé typy vlhkých ruderálů, ve vlhkých loukách nebo v luzích.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f KŘÍSA, Bohdan. Ranunculus L.. In HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil (eds.). Květena České republiky, vol. 1. Praha : Academia, 1988. S. 425-446. (česky)
  2. FISCHER, Manfred A. et al. Exkursionsflora für Österreich, Liechtenstein und Südtirol. Linz : [s.n.], 2005. (německy)  
  3. a b c HROUDA, Lubomír. Ranunculaceae Juss.. In KUBÁT, Karel et. all. Klíč ke květeně České republiky. Praha : Academia, 2002. S. 108-128. (česky)
  4. Mapa rozšíření [online]. . Dostupné online. (anglicky) 
  5. Flóra Severní Ameriky [online]. . Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]