Listonoh jarní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxListonoh jarní
alternativní popis obrázku chybí
Listonoh jarní s měřítkem
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen korýši (Crustacea)
Třída lupenonožci (Branchiopoda)
Řád listonožky (Notostraca)
Čeleď Triopsidae
Rod listonoh (Lepidurus)
Binomické jméno
Lepidurus apus
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Listonoh jarní (Lepidurus apus) je korýš, příbuzný listonoha amerického a listonoha letního. Přibližná velikost je okolo 3–5 cm. Patří mezi živoucí fosilie.

Druhu poprvé popsal švédský přírodovědec Carl Linné.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tělo je kryto krunýřem, který je v zadní části vykrojen. Ve středu přední části krunýře je oční políčko. Na spodní straně je několik párů lupenitých nožek. Za posledním párem noh jsou dva váčky vajíček. Poslední zadečkový článek je zakončen typickou ploutvičkou, která je mezi dvěma dlouhými štěty. Zbarvení je hnědé až šedavé, někdy s naznačeným mramorováním.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Obývá stojaté vody, většinou zátopová území řek, hlavně v nížinách, které mají teplotu pod 15 °C. Je aktivní od března do května. Žije v holarktických oblastech, neotropických oblastech, australských oblastech. Listonoh jarní je však u nás kriticky ohroženým druhem a je zvlášť chráněný! Proto se neuvádí přesná místa jeho výskytu a setkání s ním je u nás velmi ojedinělé. Z toho, co víme, u nás žije přibližně v Polabí, Pomoraví a na jižní Moravě. Na podobné lokality jsou však vázáni i další ohrožení živočichové, žábronožka sněžní (Eubranchipus grubii), žábronožka letní (Branchipus schaefferi) a škeblovka (Limnadia lenticularis).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]