Přeskočit na obsah

Holarktická oblast

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa Holarktické oblasti

Holarktická oblast je zoogeografické i floristické území (členění podle britského zoogeografa Richarda Lydekkera) zahrnující podoblasti palearktickou a nearktickou. Část holarktické oblasti na území Eurasie se označuje jako palearktická a část na území Severní Ameriky jako nearktická.[1][2][3] Arktická a boreální fauna obou podoblastí jsou blízce příbuzné.[2]

Severní Amerika a Eurasie byly po miliony let odděleny mořem, ale v obdobích s výrazně nižší úrovní hladiny světového oceánu, k čemuž docházelo v období ledových dob, byly oba kontinenty spojeny pevninským mostem, který se nacházel v místě dnešní Beringovy úžiny. Tato v různých dobách existující země se nazývá Beringie. Dnes zatopená země byla např. ještě po posledním glaciálu dokonce zalesněna. Fauna i flóra se v Americe a Eurasii v časech, kdy byly kontinenty odděleny mořem vyvíjela specificky na každé pevnině jinak, ale při jejich vzájemném propojení přes Beringii docházelo k migraci z jednoho kontinentu na druhý a díky tomu dnes můžeme sledovat, že americká fauna i flóra vykazuje jak specifické rysy vlastního vývoje, tak i přítomnost druhů, žijících na obou kontinentech zároveň.[4] Mezi druhy, které se přes Beringii rozšířily z Eurasie do Ameriky patří i člověk, který přes ni přešel během poslední doby ledové[5].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HORČIC, Richard. Herpetologický slovníček odborných názvů. tera.poradna.net [online]. Poradna.net, 7. 4. 2008 [cit. 2024-01-06]. Dostupné online. 
  2. a b holarktická oblast - CoJeCo.cz. www.cojeco.cz [online]. 14. 3. 2000 [cit. 2024-01-06]. Dostupné online. 
  3. [nedostupný zdroj]BARABÁŠ, Vít. Flóra Severní Ameriky. old.pf.jcu.cz [online]. Katedra geografie na PF JU [cit. 2024-01-06]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2020-06-12. 
  4. Oblast holarktická; leccos.com. leccos.com [online]. [cit. 2010-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-16. 
  5. SOBOTKA, Petr. Indiáni přišli do Ameriky dříve, než se soudilo. A někteří z nich byli příbuzní Austrálců. Dvojka [online]. Český rozhlas, 2015-08-18 [cit. 2024-01-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]