Holarktická oblast

Holarktická oblast je zoogeografické i floristické území zahrnující oblast palearktickou a nearktickou.[1] [2] Část holarktické oblasti na území Eurasie se označuje jako palearktická a jako nearktická část na území Severní Ameriky.[3]
Severní Amerika a Eurasie byly po miliony let odděleny mořem, ale v obdobích s výrazně nižší úrovní hladiny světového oceánu, k čemuž docházelo v období ledových dob, byly oba kontinenty spojeny pevninským mostem, který se nacházel v místě dnešní Beringovy úžiny. Tato v různých dobách existující země se nazývá Beringie. Dnes zatopená země byla např. ještě po posledním glaciálu dokonce zalesněna. Fauna i flóra se v Americe a Eurasii v časech, kdy byly kontinenty odděleny mořem vyvíjela specificky na každé pevnině jinak, ale při jejich vzájemném propojení přes Beringii docházelo k migraci z jednoho kontinentu na druhý a díky tomu dnes můžeme sledovat, že americká fauna i flóra vykazuje jak specifické rysy vlastního vývoje, tak i přítomnost druhů, žijících na obou kontinentech zároveň.[4] Mezi druhy, které se přes Beringii rozšířily z Eurasie do Ameriky patří i člověk[5], který přes ni přešel během poslední doby ledové.
Odkazy[editovat | editovat zdroj]
Reference[editovat | editovat zdroj]
- ↑ Holarktická oblast; encyklopedie Cojeco.cz
- ↑ Flóra Severní Ameriky
- ↑ Herpetologický slovník; tera.poradna.net
- ↑ Oblast holarktická; leccos.com. leccos.com [online]. [cit. 2010-08-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-10-16.
- ↑ Severní Amerika; Gymnázium Žamberk[nedostupný zdroj]
Související články[editovat | editovat zdroj]
- Afrotropická oblast
- Australská oblast (Australasie)
- Etiopská oblast
- Nearktická oblast
- Neotropická oblast
- Orientální oblast (Indomalajská oblast)
- Palearktická oblast
Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]
Obrázky, zvuky či videa k tématu Holarktická oblast na Wikimedia Commons