Beringův průliv

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Beringova úžina)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Satelitní snímek Beringova průlivu z vesmíru

Beringova úžina či Beringův průliv je přirozený průliv mezi asijským a severoamerickým kontinentem. Odděluje také Tichý oceán od Severního ledového oceánu. Průliv spojuje Beringovo a Čukotské moře. Je široký 88 kilometrů, hloubka dosahuje maximálně 52 metrů (jde tedy o šelfovou oblast). Průměrná hloubka se pohybuje mezi 30 až 50 metry.

Průliv prochází mezi Děžněvovým mysem na Čukotském poloostrově – nejvýchodnějším výběžkem Asie a Mysem prince Waleského na aljašském Sewardově poloostrově – nejzápadnějším výběžkem Ameriky. Uprostřed průlivu lze navštívit americko-ruské souostroví Diomédovy ostrovy.

Průliv je nazván na počest ruského mořeplavce a objevitele dánského původu Vituse Beringa, který se průlivem plavil v roce 1728.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Od souše Beringie po současný průliv. (21 000 B. P. až nyní)

Během historie planety docházelo k markantnímu poklesu a nárůstu vodní hladiny, což se projevilo nejvýrazněji během ledových dob. Při poslední době ledové došlo k výraznému poklesu, který se projevil vystoupením souše v oblasti průlivu. Vzniklá souš nazývaná Beringie vytvořila spojnici mezi Asií a Amerikou, po které se dalo přejít suchou nohou. Relativně náhlý pokles vodní hladiny a roztání ledovců na kontinentu umožnilo migraci předchůdců původních obyvatel Ameriky. Nejstarší archeologické nálezy ukazují dobu zhruba přes 13300 lety.[1]

Jako první ze známých evropských mořeplavců Beringovým průlivem proplul již v roce 1648 (tedy 80 let před Beringem) Semjon Ivanovič Děžňov. Kromě toho se Beringovi nepodařilo proplout celým průlivem a byl nucen omezit se pouze na obeplutí jeho jižní části, zatímco Děžňov překonal průliv ze severu na jih po celé jeho délce. Jeho jménem je nazván nejvýchodnější pevninský výběžek Asie - Děžněvův mys.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Existují smělé plány na spojení Ruska a USA pomocí přemostění, či podkopání úžiny tunelem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://phys.org/news/2015-03-ice-age-people-horse-camel.html - Ice age people hunted horse and camel 13,300 years ago

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]