Listonoh americký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxListonoh americký
alternativní popis obrázku chybí
Listonoh americký
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen korýši (Crustacea)
Třída lupenonožci (Branchiopoda)
Řád listonožky (Notostraca)
Rod Triops
Binomické jméno
Triops longicaudatus
(LeConte, 1846)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mládě Listonoha amerického, cca 2 cm

Listonoh americký (Triops longicaudatus) je až 60 mm dlouhý korýš s tělem chráněným hnědým až hnědožlutě zbarveným krunýřem (někdy vybarvený i pestřeji), tvarem poněkud připomínající trilobita. Kůži, kterou je opatřen musí v prvních týdnech svého života velmi často a později už jen občas svlékat, kvůli růstu těla. Pokud Listonoha chováte, budete proto takovéto zbytky na dně nacházet. Na hlavě má tři oči, z nichž jedno reaguje na světlo a pomáhá listonohovi pohybovat se za světlem. Listonoh se pohybuje pomocí 142 nohou (také jimi dýchá) a dlouhého ocasu rozděleného do vidlice. Listonohové jsou blízce příbuzní krabů a krevet (přibližně i podle tvaru těla). Je všežravec. Pokud ho chováte v akváriu, můžete ho krmit krmením pro rybičky nebo jemně nastrouhanou mrkví či jablky. Všechno jídlo ale musí být řádně rozdrceno! Listonoh se chová pro užitek jako návnada pro ryby.

Kde žijí[editovat | editovat zdroj]

V přírodě žije listonoh v malých vodních nádržích s čerstvou, klidnou vodou, které nejsou příliš hluboké a obsahují teplou vodu. (Někdy však žijí i v bahnité či hluboce zakalené vodě.) Volně plavou, ale často klesají a ponořují se na dno nádrže, kde později nakladou vejce. Jsou výbornými a rychlými plavci. Pokud chcete chovat listonoha doma v akváriu (jako ostatní rybičky), musí mít voda teplotu cca 20 °C až 28 °C.Přežije však i vodu pod 20 °C, ale není to nejlepší. Průměrně se, při ideálních teplotách a dostatečném krmení, může listonoh dožít až 3 měsíců.

Historie druhu[editovat | editovat zdroj]

Listonohové se na Zemi poprvé objevili před cca 200 miliony lety, v době druhohor, v době plazů a dinosaurů (je to jeden z nejstarších živočichů dosud žijících na Zemi) a řadí se mezi tzv. živoucí fosilie. Žijí téměř na všech kontinentech v odlišných velikostech a barvách. Jen ne už v tak hojném počtu jako tomu bylo předtím. Mezi druhy listonohů žijících u nás můžeme zařadit např. listonoha letního nebo listonoha jarního. Listonoh letní je na rozdíl od listonoha amerického až přes 10 cm dlouhý a kriticky ohrožený (u nás). Proto se místa výskytu listonoha letního příliš neuvádí.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Rozmnožuje se pohlavně, jako hermafrodit i parthenogenezí. Korýš se líhne z vajíček, která se zalijí čistou (pramenitou) vodou a do 2 - 4 dnů se vylíhnou malí jedinci, kteří velmi rychle vyrostou. Přibližně za 9 dní jsou schopni rozmnožování. Listonoh svá vajíčka nosí pod krunýřem u nožiček. Vajíčka listonoha vydrží mráz i sucho po dobu delší než 30 let. Stádium, kdy vajíčka nedotčená někde leží, se nazývá diapauza (viz článek).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]