Jarva žilnatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxJarva žilnatá
alternativní popis obrázku chybí
Porost jarvy žilnaté
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád miříkotvaré (Apiales)
Čeleď miříkovité (Apiaceae)
Rod jarva (Cnidium)
Binomické jméno
Cnidium dubium
(Schkuhr) Thell.
Synonyma
  • Cnidium venosum (Hoffm.) W.D.J. Koch
  • Kadenia dubia (Schkuhr) Lavrova et V.N. Tichom.
  • Selinum dubium (Schkuhr) Leute [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jarva žilnatá (Cnidium dubium) je druh vysoké vlhkomilné rostliny z čeledi miříkovitých

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Je to rostlina vyskytují se na euroasijském území od západní Evropy až po střední Sibiř. Její hlavní výskyt je ve střední a východní Evropě a zasahuje přes Pobaltí až na jih Skandinávie a na jihu po Rumunsko. Jarvu žilnatou lze nejčastěji nalézt v mokřadních biotopech jako vlhké louky, okraje vlhkých parcel zarostlých řídkým stromovím, při občasných povodních zaplavované travnaté pozemky, břehy neregulovaných meandrujících řek a odvodňovacích příkopů. Preferuje půdy těžké, bohaté na minerály, mohou být i mírně zasolené, nejlépe se ji daří na slunném stanovišti.

České republice, kde se vyskytuje roztroušeně až vzácně, je její výskyt vázán hlavně na oblast termofytika. Lze ji nejsnáze sbírat na teplých místech okolo řeky MoravyHornomoravském a Dolnomoravském úvalu a v údolní nivě řeky Labe.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je zřídka dvouletá, většinou vytrvalá bylina s dutou lodyhou dosahující výše od 30 do 100, nejčastěji 60 cm. Lysá lodyha hranatě rýhovaná je chudě větvená, převážně se větví jen v horní části. Listy bývají 2 nebo 3krát zpeřeně dělené na čárkovité úkrojky s podvinutými okraji a na rubu s výraznou žilnatinou, v průběhu kvetení odspodu zasychají. Přízemní listy mají dlouhé žlábkovité řapíky, lodyžní vyrůstající střídavě mají řapík kratičký, ale zato mají nafouklou lodyhu objímající pochvu s ouškem. U nejhořejších listů je pochva delší než listová čepel. Má vytrvalý oddenek obsahující kumarin.

Drobné, bílé velmi četné většinou oboupohlavné, někdy ještě i samostatné samičí, květy jsou sestaveny do složených okolíků vytvořených z asi 30 drobnými okolíčků. V květu je pět korunních lístků a pět tyčinekprašníky otvírajícími se po stranách. Na okrajích spodního semeníku jsou stopy po zakrnělém kalichu. Dvoupouzdrý semeník nese nadplodní terč se žlázkami vylučující nektar a dvě blizny. Kvetou od července do září, opylovány jsou hmyzem.

Plod je dvounažka poltící se na dva plůdky (semena), přitom se střední sloupeček, plodonoš, rozdělí na dvě ramena a plůdky visí na jejích koncích. Rostlina nemá žádný ekonomický význam.[2][3][4]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Jarva žilnatá je v přírodě nejvíce ohrožená absenci pravidelných záplav nebo naopak dlouhodobým zatopením jejích lokalit. Podle Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky je řazena mezi druhy silně ohrožené – C2.[2][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Jarva žilnatá [online]. Ondřej Zicha, rev. 18.10.2004 [cit. 2010-12-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Jarva žilnatá [online]. Natura Bohemica, Olomouc [cit. 2010-12-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b NATURFOTO.cz: Jarva žilnatá [online]. Petr Skoumal [cit. 2010-12-27]. Dostupné online. (česky) 
  4. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Jarva žilnatá [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2010-12-27]. S. 636. Dostupné online. (česky) 
  5. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2010-12-27]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]