Jarva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Jarva

alternativní popis obrázku chybí
Houština jarvy žilnaté
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: rostliny krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida)
Řád: miříkotvaré (Apiales)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Rod: jarva (Cnidium)
Cusson ex Juss.
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jarva (Cnidium) je rod vlhkomilných rostlin z čeledě miříkovitých.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostliny jsou euroasijského původu, vyskytují se od západní přes střední a východní Evropu a střední Asii až po jižní části střední a východní Sibiře. Na severní straně je jejich areál ohraničen jihem Skandinávie, na jižní straně severem Španělska, Itálie a Balkánského poloostrova. Vyskytují se i ve východní Číně. Byly zavlečeny také na východ Spojených států, Kanady a na Aljašku. Nejčastěji rostou na dlouhodobě vlhkých zanedbaných územích, která mohou být i krátkodobě zaplavována vodou.[2][3][4]

Je uznáváno přibližně 6 druhů rodu jarva.[5]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to jednoletévytrvalé rostliny dorůstající až do výše 1 m. Lodyha bývá málo rozvětvená. Listy ve spodní a střední části lodyhy jsou 1 až 3krát zpeřené, jejich koncové zvětšené lístky jsou obvejčité nebo kopinaté. Horní listy jsou menší s dlouhou objímavou pochvou. Jarva má vřetenovitý kořenoddenky, na jeho vrcholu při povrchu půdy jsou obnovovací pupeny, z kterých u dvouletých nebo vytrvalých druhů z jara vyrůstají nové rostliny.

Květenství s drobných, převážně bisexuálních prvoprašných květů tvoří složené okolíky. Květy s 5 okvětními lístky, většinou bílými až mírně narůžovělými, mají pět tyčinek. Shora spodního semeníku, složeného ze dvou plodolistů, je nadplodní terč s nektarovými žlázami a dvě terčovité blizny. Opylování zajišťuje převážně létající hmyz. Plodem jsou dvounažky se dvěma oblými plůdky podélně rýhovanými.[5]

Význam[editovat | editovat zdroj]

V Evropě je rod jarva ekonomicky bezvýznamný. V čínské a japonské medicíně se používá u nás nerostoucí jednoletá Cnidium monnieri (syn. Cnidium officinale, Cnidium japonicum). Využívá se vlastností jeho kořene a oddenků pomáhat při bolestech hlavy, závratích, únavě a při poruchách menstruace, jakož i při kožních onemocněních. Její semena jsou významným afrodisiakem vhodným stejnou mírou pro muže i ženy. Kořen jarvy je součástí léků proti obezitěpacientůmetabolickým syndromem.[6][7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Veškeré druhy rostlin ČR I [online]. BOTANY.cz, rev. 17.01.2008, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (česky) 
  2. Global Biodiversity Information Facility: Cnidium [online]. Global Biodiversity Information Facility, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Jarva žilnatá [online]. Natura Bohemica, Olomouc, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (česky) 
  4. GRIN Taxonomy for Plants: Cnidium [online]. United States Department of Agriculture, rev. 29.01.2005, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. a b PU, Fa-ting; WATSON, Mark F. Flora of China: Cnidium [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. JAHODÁŘ, Luděk. Avicenna: Jarva lékařská [online]. AVICENNA Company, spol. s r.o, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (česky) 
  7. HIOKI, Chizuko; YOSHIDA, Toshihide. Boletín Latinoamericano y del Caribe de Plantas Medicinales y Aromáticas: Diet therapy in subjects with metabolic syndrome [online]. Socied Latinoamericana de Fitoquimica, Santiago, Chile, rev. 11.2005, [cit. 2011-01-10]. Dostupné online. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]