Ožanka čpavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOžanka čpavá
alternativní popis obrázku chybí
Ožanka čpavá (Teucrium scordium)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
Rodožanka (Teucrium)
Binomické jméno
Teucrium scordium
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ožanka čpavá (Teucrium scordium) je druh nízké vlhkomilné rostliny z čeledě hluchavkovitých.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Ožanka čpavá je rozšířena hlavně v západní a jižní Evropě, řidčeji v Evropě střední, na jihu Skandinávie, na Balkánském poloostrově, Blízkém východě a v západní Asii. Vyskytuje se nejčastěji na březích v určitých intervalech rozvodňujících se vodních toků, na vlhkých až bažinatých loukách, při okrajích rybníků a jezer, lemuje okraje vlhkých lužních lesů. Ojediněle se nachází i v příkopech podél podmáčených cest nebo železničních tratí. V České republice se nejčastěji vyskytuje v teplých oblastech středního a východního Polabí a nížinách okolo řek Moravy, Svratky a Dyje. Vyskytuje se v rostlinných společenstvech vázaných na vysokou hladinu podzemní vody (rákos, ostřice), stejně jako na pravidelně zaplavovaných loukách.[1][2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vytrvalá bylina s nedřevnatějící lodyhou vyrůstající z výběžkatého, široce se větvícího oddenku. Bývá přímá nebo vystoupavá, dosahuje výše 15 až 25 cm. Lodyha se bohatě rozvětvuje a je stejně jako listy hustě poseta chlupy 1 až 1,5 mm dlouhými. Přisedlé prolamované, z lodyhy vstříčně vyrůstající listy jsou měkké, podlouhlého nebo podlouhle kopinatého tvaru, okraje mají hrubě zubaté nebo vroubkované, na koncích jsou tupé. Ve střední části lodyhy jsou listy obvykle nejdelší 2 až 4 cm a nejširší 0,6 až 1,2 cm. Rostlina vydává vůni, čpí, po česneku.

paždí hořejších listů vyrůstají chudokvěté jednostranné lichopřesleny vždy oddálených květů (2 až 6četné) bez listenů, mají stopky dlouhé 4 až 5 mm. Pěticípý nachový nebo zelený chlupatý trubkovitý kalich zvonkovitého tvaru je dlouhý asi 3 mm. Nachová, růžová nebo bělavá koruna, dlouhá asi 6 mm, je uvnitř lysá a vně chlupatá, je zdánlivě jednopyská, horní pysk chybí. Laloky horního pysku jsou totiž z boku přirostlé k dolnímu a ten proto vypadá jako pětilaločný, jeho střední lalok je největší a lžícovitě vydutý. Z místa po "chybějícím" horním pysku vyčnívají dopředu tyčinkyprašníky i čnělkabliznou.

Pokud není pyl v prašnících zralý, dolní lalok je přehnutý vzhůru a uzavírá vstup do koruny k nektaru. Po dozrání pylu se dolní lalok překlopí dolů a čtyři tyčinky se napřímí tak, že se o ně nektar hledající hmyz musí otřít. Když se všechen pyl vypýlí tyčinky se ohnou a jejích místo zaujme blizna právě schopná přijmout pyl. Kvete od července do září. Tmavě hnědé plody jsou vejčité tvrdky velké asi 1 mm.[2][4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Ožanka čpavá se někdy dělí do dvou poddruhů:[5]

  • Teucrium scordium L. subsp. scordium
  • Teucrium scordium L. subsp. scordioides (Schreb.) Arcang.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Podle Černého a červeného seznamu cévnatých rostlin České republiky je ožanka čpavá řazena mezi druhy silně ohrožené – C2. Ohrožená je nejvíce vysušováním a přeměnou zamokřených území na ornou půdu nebo jejím zalesňováním, používáním herbicidů na vodní rostliny a zásahy do vodních toků znemožňující nebo naopak prodlužující záplavy.[3][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Global Biodiversity Information Facility: Teucrium scordium [online]. Global Biodiversity Information Facility [cit. 2010-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Ožanka čpavá [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2010-12-28]. S. 180–182. Dostupné online. (česky) 
  3. a b DANČÁK, Martin. Ohrožení a ochrana vegetace České republiky – Nelesní biotopy [online]. Katedra botaniky, PřF University Palackého, Olomouc [cit. 2010-12-28]. Dostupné online. (česky) 
  4. Flora of China: Teucrium scordium [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA. [cit. 2010-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. GRIN Taxonomy for Plants [online]. United States Department of Agriculture [cit. 2010-12-28]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. PROCHÁZKA, František. Černý a červený seznam cévnatých rostlin České republiky [online]. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2001 [cit. 2010-12-28]. Dostupné online. ISBN 80-86064-52-2. (česky) [nedostupný zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]