Pižmovka mošusová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPižmovka mošusová
alternativní popis obrázku chybí
Pižmovka mošusová (Adoxa moschatellina)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádštětkotvaré (Dipsacales)
Čeleďkalinovité (Viburnaceae)
Rodpižmovka (Adoxa)
Binomické jméno
Adoxa moschatellina
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pižmovka mošusová (Adoxa moschatellina) je bylina z čeledi kalinovité a jediný zástupce rodu pižmovka. Je rozšířena v Evropě, Asii i Severní Americe. Vyskytuje se i v přírodě v České republice. Je to drobná, nenápadná, zelenožlutě kvetoucí bylinka rostoucí časně z jara na vlhkých a zastíněných místech.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh vyrůstá v mírném pásmu severní polokoule, pokrývá celou Evropu (asi do 70. rovnoběžky) až po Ural, roste na Sibiři, v podhůří Kavkazu, Pamíru i Altaje a zasahuje na východě Asie až do Číny a Japonska. Vyskytuje se též v Severní Americe od Michiganského jezera až po Skalisté hory. Nejčastěji se objevuje ve vlhkých lužních lesích, v zastíněných nivách řek, vlhkých křovinách i roklích; signalizuje výživnou půdu dostatečně zásobenou dusíkem, humusem a polostinné stanoviště.

V České republice se vyskytuje roztroušeně až hojně, od nížin až do nevysokých podhůří. V některých částech republiky, např. na jihovýchodní Moravě a v severozápadních Čechách, však neroste téměř vůbec. Pižmovka mošusová není považována za ohroženou rostlinu.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Drobná, vytrvalá rostlinka s přímou lodyhou dosahující do výše jen 5 až 15 cm. Lysá, čtyřhranná lodyha vyrůstá z bílého, plazivého, větvícího se, velmi tenkého oddenku pokrytého jemnými šupinkami přijímajícími výživu. Přízemní listyřapíky dlouhými 4 až 9 cm vyrůstají v počtu pouze 1 až 3, jsou dvojnásobně trojčetné, lesklé a mají světlezelenou barvu. V horní části lodyhy jsou dva vstřícné krátké listeny tvarem i barvou podobné přízemním listům.

Na květonosných lodyhách vykvétají nenápadné, málo úhledné, nevtíravé oboupohlavné květy o průměru 4 až 7 mm, které slabě páchnou. Jsou seskupeny v počtu 5 až 7 do kulovitého květenství strboulu, koncový květ rozkvétající nejdříve bývá čtyřčetný a ostatní postranní pětičetné. Drobné, eliptické až vejčité, na vrcholu tupé kališní lístky se dvěma až třemi laloky bývají velké 1,8 až 3,3 × 1 mm a mají nenápadnou žlutavě zelenou barvu. Stejně zbarvené okrouhlé až široce vejčité, na vrcholu zaoblené až tupé lístky pravidelné kolovité koruny mívají rozměr 1,8 až 3,3 × 2 až 2,5 mm. Čtyři nebo pět tyčinek (podle četnosti květu) jsou rozeklány až dospodu a působí tak dojmem dvojnásobného počtu, každá polovina nese jednopouzdrý prašník. Polospodní semeník vytvořený ze čtyř nebo pěti plodolistů nese rozdělenou čnělku se čtyřmi nebo pěti bliznami.

Z listů po rozemnutí a z květů běžně vystupuje poměrně nepříjemná vůně či zápach po pižmu.[1][2][3][4][5][6]

Opylování[editovat | editovat zdroj]

Prvotní opylování vykonává hmyz lákaný pižmovou vůní květů. V rozevřeném květu na vztyčené stopce cca 1 mm dlouhé jsou zpočátku tyčinky s prašníky v pozici pod bliznami, tyčinky ale stále přirůstají, až se dostanou prašníky do úrovně blizen. Nebyla-li do této doby blizna opylena pylem cizím, bude dodatečně opylena vlastním.[3]

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Pižmovka mošusová se rozmnožuje hlavně vegetativně rozrůstáním oddenku, méně častěji semeny, která roznášejí mravenci a hlemýždi. Plodem je čtyř- nebo pětisemenná zploštělá peckovice dlouhá asi 5,5 mm vyrůstající na stopce, která se po uzrání sklápí. Semena jsou lysá, plochá, podlouhlého tvaru, 3 až 3,5 mm dlouhá.[2][4]

Vegetační cyklus[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstá a kvete brzy z jara (od března do května), ještě před příchodem léta rostlina zasychá a do příštího roku přežívá jen nitkovitý oddenek.[1][6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Pižmovka mošusová [online]. BOTANY.cz, rev. 13.07.2007 [cit. 2012-11-16]. Dostupné online. 
  2. a b c HANZL, Martin. Natura Bohemica: Pižmovka mošusová [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 07.09.2009 [cit. 2012-11-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-04-11. 
  3. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Pižmovka mošusová [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2012-11-16]. S. 341. Dostupné online. 
  4. a b Atlas rostlin: Pižmovka mošusová [online]. Luboš Pechar, Přírodou.cz, o. s., Praha 6 [cit. 2012-11-16]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  5. Flora of China: Adoxa moschatellina [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2012-11-16]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. a b Finland Nature and Species: Adoxa moschatellina [online]. Luono Porti Nature Gate, Helsinki, FI [cit. 2012-11-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]