Štětkotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Štětkotvaré

alternativní popis obrázku chybí
Hlaváč fialový (Scabiosa columbaria)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: štětkotvaré (Dipsacales)
Juss. ex Bercht. & J.Presl
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Štětkotvaré (Dipsacales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. V současném pojetí zahrnuje 2 čeledi: zimolezovité a pižmovkovité. Ze známých rostlin sem náleží např. kozlík, bez, zimolez, chrastavec.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Zástupci řádu štětkotvaré jsou byliny i dřeviny. Charakteristické jsou pro ně zejména vstřícné listy a květy ve vrcholičnatých květenstvích.[1] Květy jsou zpravidla oboupohlavné a pětičetné, pravidelné nebo souměrné. Tyčinek je různý počet, nejčastěji 3 až 5. Semeník je spodní, řidčeji polospodní.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Řád je zastoupen na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, největší zastoupení má v mírném pásu severní polokoule.[3] V naší květeně jsou zastoupeny obě čeledi, a to celkem 11 rody.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Řád štětkotvaré zahrnuje v současném pojetí (APG III) pouze 2 čeledi: zimolezovité (Caprifoliaceae) a pižmovkovité (Adoxaceae). V minulosti byly v rámci tohoto řádu nejčastěji rozlišovány 3 čeledi: zimolezovité (Caprifoliaceae), kozlíkovité (Valerianaceae) a pižmovkovité (Adoxaceae).

Bazální větví řádu je čeleď pižmovkovité. Ta v klasické taxonomii zahrnovala pouze rod pižmovka (Adoxa) a blízce příbuzné rody Sinadoxa a Tetradoxa, v systému APG do ní byly vřazeny i rody bez (Sambucus) a kalina (Viburnum). Následuje 6 monofyletických větví, které by bylo možno pojmout jako samostatné čeledi: zimolezovité (Caprifoliaceae s. str.), štětkovité (Dipsacaceae), zimozelovité (Linneaeceae), kozlíkovité (Valerianaceae), Morinaceae a Diervillaceae). Dnešní taxonomie se však kloní k jejich shrnutí do jediné čeledi, zimolezovité (Caprifoliaceae s. l.).[1][4][5][3]

Řád štětkotvaré při užším pojetí čeledí[editovat | editovat zdroj]

 Dipsacales


Adoxaceae
Diervillaceae
Caprifoliaceae s.str.
Linnaeaceae
Morinaceae
DipsacaceaeValerianaceae

[3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Zástupci řádu štětkotvaré mají největší využití jako okrasné dřeviny (kalina, zimolez, pámelník aj.). Některé druhy jsou využívány v medicíně nebo bylinném lékařství (kozlík lékařský, bez černý).

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

pižmovkovité (Adoxaceae), zimolezovité (Caprifoliaceae)[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b MÁRTONFI, P.. Systematika cievnatých rastlín. Košice : Univ. P. J. Šafárika, 2003. ISBN 80-7097-508-3.  
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants [online]. . Dostupné online.  
  3. a b c d STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  
  4. JUDD, et al.. Plant Systematics: A Phylogenetic Approach. [s.l.] : Sinauer Associates Inc., 2002. ISBN 9780878934034.  
  5. BREMER, B. et al.. Botanical Journal of the Linnean Society: An Update of the APG Classification .... [s.l.] : [s.n.], 2009.