Přeskočit na obsah

Alexandr I. (papež)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Alexandr I.
6. papež
Církevřímskokatolická
Pontifikát začalca. 106
Pontifikát skončilca. 115
PředchůdceEvaristus
NástupceSixtus I.
Osobní údaje
Rodné jménoAlexandr
Datum narození???
Místo narozeníŘím, Římská říše
Datum úmrtíca. 115
Místo úmrtíŘím, Římská říše
Svatořečení
Svátek3. května
Uctíván církvemivšechny křesťanské církve s kultem svatých
Seznam papežů nosících jméno Alexandr
multimediální obsah na Commons
citáty na Wikicitátech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Alexandr I. byl 6. papežem katolické církve. Jeho pontifikát se datuje do let 105/106/107/109115/116 (období pontifikátu nejasné). Alexandr I. byl patrně prvním římským biskupem, kterého zvolili věřící hlasováním.

Podle legendy zaznamenané v Liber Pontificalis skončil mučednickou smrtí stětím na Via Nomentata v Římě 3. května. Podle téže legendy byl římským občanem narozeným v Římě a jeho pontifikát spadá do období vlády císaře Traiana (98117).

Připisují se mu různá nařízení, např. aby při oběti mše svaté byl od věřících obětován pouze chléb a víno, aby k vínu byla přimíchávána voda a aby v chrámech i v domácnostech byla vždy uchovávána svěcená voda. Rovněž zavedl užití svěcené vody smíchané se solí k očištění křesťanských domácností od ďábelských vlivů (constituit aquam sparsionis cum sale benedici in habitaculis hominum). Do mešního obřadu zavedl kánon „Qui Pridie“.

V roce 1855 byla nedaleko Říma objevena hrobka s nápisem svědčícím, že zde byli pochováni mučedníci Alexander, Eventulus a Theodulus. Někteří archeologové věří, že tento Alexander je totožný s Alexandrem I. a místo je místem skutečného umučení svatého Alexandra. Jiní ovšem zpochybňují mučednickou smrt papeže Alexandra s tím, že jde o historické splynutí dvou různých osob.

Památku svatého Alexandra I. si katolická církev připomíná v den jeho údajného stětí 3. května.

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]