Jan Malypetr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o politikovi první republiky. Možná hledáte: Jan Malýpetr – učitel tělocviku.
Jan Malypetr
Jan Malypetr.jpg
Ve funkci:
29. října 1932 – 5. listopadu 1935
Prezident Tomáš Garrigue Masaryk
Předchůdce František Udržal
Nástupce Milan Hodža

Stranická příslušnost
Členství agrární strana

Narození 21. prosince 1873
Klobuky
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 27. září 1947 (ve věku 73 let)
Slaný
ČeskoslovenskoČeskoslovensko  Československo
Národnost česká
Commons Kategorie Jan Malypetr

Jan Malypetr (21. prosince 1873 Klobuky[1]27. září 1947 Slaný) byl český pravicový politik, v letech 19321935 předseda československé vlády. Byl členem Republikánské strany československého venkova (známější pod jménem „agrárníci“).

Původ a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jan Malypetr pocházel ze statkářské rodiny, jeho strýcem byl Jan Malýpetr.[2] Vystudoval nejprve gymnázium, později vyšší hospodářskou školu v Kadani. Po ukončení studií pracoval na rodinném statku.

V roce 1899 vstoupil Malypetr do agrární strany, kde se stal v roce 1906 členem výkonného výboru. Od roku 1911 působil jako starosta v rodných Klobukách, od roku 1914 potom jako okresní starosta ve Slaném.

Při osamostatnění Československa v roce 1918 se Jan Malypetr stal členem prvního „najmenovaného“ Národního shromáždění, o dva roky později svůj poslanecký mandát obhájil i v řádných volbách. Poslancem zůstal po celou dobu trvání samostatného Československa, tj. až do roku 1939. Jeho vnukem je český spisovatel a politický vězeň 50. let Jiří Stránský.

Činnost ve vládě[editovat | editovat zdroj]

Jan Malypetr vstoupil poprvé do vlády v letech 19221925, kdy zastával funkci ministra vnitra. V roce 1932 ho prezident Masaryk poprvé jmenoval předsedou vlády. V této funkci setrval Malypetr do roku 1935, sestavil postupně tři vlády.

Díky razantnímu postupu Malypetrovy vlády v roce 1933 překonalo Československo v porovnání například se západní Evropou poměrně úspěšně následky globální hospodářské krize. K tomuto účelu neváhal Malypetr použít mimořádných prostředků - vláda měla v tomto období odhlasovány rozšířené pravomoci a byla tak schopna přijímat řadu opatření velice rychle a bez nutnosti souhlasu parlamentu.

Liga proti bolševismu[editovat | editovat zdroj]

Jan Malypetr po roce 1945 ve Zlonicích

V roce 1939 po německé okupaci se Jan Malypetr stáhl z politiky, jako pravicový a (z pohledu nacistických okupantů) relativně bezproblémový politik však v době protektorátu nijak nestrádal.

V reakci na československo-sovětskou spojeneckou smlouvu podepsanou v roce 1943 v Moskvě Edvardem Benešem spoluzaložil Malypetr v roce 1944 Ligu proti bolševismu. Tento akt byl po osvobození v roce 1945 chápán jako kolaborace s nacisty a Jan Malypetr je spolu s ostatními členy předsednictva Ligy postaven před soud. Vina mu ale nebyla prokázána a byl postupně zproštěn všech obvinění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní shromáždění. Národní shromáždění Republiky československé v prvém desítiletí. [s.l.] : Státní tiskárna, 1928. 1315 s. Dostupné online. S. 1304. (česky)  
  2. http://www.infoslany.cz/cs/modul/web/turisticke-cile/147-klobuky/