Karel Stránský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JUDr. Karel Stránský
Narození5. října 1898
Obříství
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí14. dubna 1978 (ve věku 79 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Karlovy
Právnická fakulta Univerzity Karlovy
DětiJiří Stránský
Příbuzní
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Stránský (5. října 1898 Obříství14. dubna 1978 Praha) byl český právník a sokolský funkcionář.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval arcibiskupské gymnázium a právnickou fakultu a věnoval se právnické praxi. Stal se starostou malostranského sokola, jehož členy byli i Tomáš Garrigue Masaryk nebo Edvard Beneš.

Oženil se s Boženou Malypetrovou, dcerou politika Jana Malypetra, se kterou měl čtyři syny, z nichž se tři dožili vyššího věku. Jeho bratrancem byl Antonín Benjamin Svojsík, zakladatel českého skautingu, který svůj program testoval právě na tělesně zdatném Karlu Stránském.

Jako sokolský funkcionář byl Stránský v roce 1941 zatčen a odvezen do Terezína a později do Osvětimi. Ještě před svým propuštěním na základě amnestie při Hitlerových narozeninách stihl v Osvětimi (kde pobýval pod vězeňským číslem 25625) navázat spolupráci s Witoldem Pileckým, polským armádním důstojníkem vedoucím táborovou konspiraci vězňů známou jako Svaz vojenské organizace (ZOW – Związek Organizacji Wojskowej).[1] Stal se tak jedním z jejích prvních pomahačů nepolského původu.[1]

V době heydrichiády byl zadržen znovu a podle pozdějšího vyprávění jeho manželky mu tehdy bezprostředně hrozil trest smrti. Musel se ale vystěhovat z Prahy a znovu ho nucené vystěhování postihlo v 50. letech po dvouletém věznění v komunistickém táboře nucených prací. Do hlavního města vrátil až na konci 50. let a pracoval jako podnikový právník v Tesle Holešovice.

Jeho synové se stali obětí komunistické perzekuce, dva z nich, Petr a Jan, odešli za svobodou do Švýcarska, zatímco Jiří Stránský po pobytu v žaláři zůstal v Československu a postupně se začal věnovat i spisovatelské činnosti. Karel Stránský podnikal na konci 50. let kroky na jeho očištění.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CYRA, Adam. Dobrovolným vězněm v Osvětimi : neobyčejný život Witolda Pileckého. Líbeznice : Víkend, 2013. 400 s. ISBN 978-80-7222-877-5.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SÍGL, Miroslav. Životy a osudy našich krajanů ve světě (3/3). CzechFolks.com PLUS [online]. 2009-09-16 [cit. 2012-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-08-20. 
  • DOČEKAL, Boris. Česká šlechta : Jiří Stránský, rytíř ze Stránky a Greifenfelsu. Xantypa [online]. 2003-04-07. 
  • MORAVEC, Hynek. Jiří Stránský [online]. Příběhy 20. století : Paměť národa, 2007-06-04. Dostupné online.