Strana národní jednoty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Strana národní jednoty byla česká politická strana období československé druhé republiky. Existovala v letech 19381939. Politicky směřovala k nacionálně akcentovanému autoritativnímu režimu. Jejím předsedou byl Rudolf Beran.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Strana vznikla 22. listopadu 1938, krátce po mnichovské dohodě a první vídeňské arbitráži. Vznikla v rámci tzv. „zjednodušení politického systému“ spojením argární strany, ostatních menších pravicových subjektů (Československá strana lidová, Národní sjednocení, Národní liga, Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská, Československá strana křesťansko-sociální, Národní obec fašistická, Národní strana lidová) a větší části národních socialistů.

De facto se tedy jednalo o sjednocením všech tehdejších českých politických stran, kromě sociální demokracie, KSČ a druhé části národních socialistů. Tyto strany (kromě KSČ) v prosinci 1938 založily jako „loajální opozici“ levicovou Národní stranu práce.

V politickém systému druhé republiky měly existovat pouze dva politické subjekty (Strana národní jednoty a již zmiňovaná opoziční Národní strana práce).

Program[editovat | editovat zdroj]

Strana národní jednoty sdružovala všechny tehdejší nelevicové strany. Jádro strany tvořila bývalá agrární strana.

Programová komise strany dne 16. února 1939 schválila nový program, který počítal například s úplným zrušením opoziční Národní strany práce, Strana národní jednoty se tak měla stát jediným politickým subjektem v zemi. Plán počítal též s transformováním republiky na autoritativní stát (tzv. „autoritativní demokracie“) s protižidovským zaměřením. Tento program však nebyl přijat, jelikož se stranický sjezd nekonal.

Strana prakticky zanikla vznikem Protektorátu Čechy a Morava, kdy část členstva založila stranu Národní souručenství.

8. listopadu se též dosavadní slovenská Hlinkova slovenská ľudová strana přejmenovala na Hlinkova slovenská ľudová strana - Strana slovenskej národnej jednoty a tento název si podržela až do roku 1945.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]