Strana národní jednoty

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strana národní jednoty
Logo
ZkratkaSNJ
Datum založení22. listopadu 1938
Datum rozpuštěníbřezen 1939 (splynutí s Národním souručenstvím)
PředsedaRudolf Beran
Rudolf Beran
Generální tajemníkJindřich Žilka
SídloNa Poříčí 24, Praha
IdeologieNacionalismus
Autoritarismus
Politická pozicepravicekrajní pravice
Mládežnická org.Mladá národní jednota
Stranické novinyVenkov
Zpravodajská služba
Večer
Slogan„Vlasti zdar“
Barvymodrá
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strana národní jednoty byla česká politická strana období československé druhé republiky. Existovala v letech 19381939. Politicky směřovala k nacionálně akcentovanému autoritativnímu režimu. Jejím předsedou byl Rudolf Beran.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Strana vznikla 22. listopadu 1938, krátce po mnichovské dohodě a první vídeňské arbitráži. Vznikla v rámci tzv. „zjednodušení politického systému“ spojením agrární strany a části Československé strany lidové s ostatními menšími pravicovými subjekty (Národní sjednocení, Národní liga, Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská, Československá strana křesťansko-sociální, Národní obec fašistická, Národní strana lidová) a větší části národních socialistů.

De facto se tedy jednalo o sjednocení všech tehdejších českých politických stran, kromě sociální demokracie, KSČ a druhé části národních socialistů. Tyto strany (kromě KSČ) v prosinci 1938 založily jako „loajální opozici“ levicovou Národní stranu práce.

V politickém systému druhé republiky měly existovat pouze dva politické subjekty: Strana národní jednoty a opoziční Národní strana práce.

Program[editovat | editovat zdroj]

První ustavující text a ideové provolání strany byl poprvé zveřejněn 17. listopadu 1938 ve vysílaní československého Radiojournalu.

Nové hnutí chce vládu lidu, ale i vládu kázně a řádu. Chce soustředit a usměrnit národní síly a tuto vůli vyjádřit autoritativní demokracií: rychlou a výkonnou, tvrdou k tomu, co zklamalo a oslabilo, demokracii činu, ne slov.

Venkov, 17.11.1938: Ustavující provolání „Národe český!“[1]

Programová komise strany dne 16. února 1939 schválila nový program, který počítal například s úplným zrušením opoziční Národní strany práce, Strana národní jednoty se tak měla stát jediným politickým subjektem v zemi. Plán počítal též s transformováním republiky na autoritativní stát (tzv. „autoritativní demokracie“) s protižidovským zaměřením. Tento program však nebyl přijat, jelikož se stranický sjezd nekonal.

Strana prakticky zanikla vznikem Protektorátu Čechy a Morava, kdy část členstva založila stranu Národní souručenství.

8. listopadu se též dosavadní slovenská Hlinkova slovenská ľudová strana přejmenovala na Hlinkova slovenská ľudová strana - Strana slovenskej národnej jednoty a tento název si podržela až do roku 1945.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národe český!. Venkov. Praha: Tiskařské a vydavatelské družstvo rolnické, 18. listopadu 1938, roč. 33, čís. 272, s. 8. Dostupné online. ISSN 1805-0905. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KULÍŠEK, Vitězslav. Politika druhé republiky (1938–1939): aneb první kolaps československé demokracie. 1. vyd. Brno: [s.n.], 2020. 314 s. ISBN 978-80-270-7832-5. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]