ParaWorld

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ParaWorld
VydavatelSunflowers Interactive Entertainment Software
PlatformaMicrosoft Windows
Datum vydání15. září 2006
Žánrrealtimová strategie
Herní módyvideohra pro více hráčů
videohra pro jednoho hráče
KlasifikacePEGI 12 a více
ESRB 13 a více
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ParaWorld je real-time strategická počítačová hra, která byla vydána 25. září 2006. Hra byla vyvinuta německou firmou SEK (Spieleentwicklungskombinat) se sídlem v Berlíně a vydávána společnostmi Sunflowers, Deep Silver a Aspyr. Videohra je jak single-player, tak i multi-player, přičemž obsahuje více než padesát prehistorických zvířat, zejména dinosaury a prehistorické savce. Protože využívá systém Tagesu, se hrou se nainstaluje ovladač ve formě kódu k ochraně proti kopírování.

Dne 6. února 2007 byla vydána Gold Edition hry Paraworld, která přidává nová zvířata, nové jednotky, dva nové hrdiny, tři nové mise a editor map. Gold Edition také opravilo pár bugů. Také vyšel oblíbený SEAS mód, kde si hráč může zahrát i za zápornou frakci SEAS.

Gameplay[editovat | editovat zdroj]

Hra je strategie – tedy hra, kdy samotný hráč zaujímá pozici vnějšího pozorovatele a vytváří si svou armádu, se níž následně provádí veškeré akce ve snaze porazit nepřítele. Hráč si buduje svou armádu pomocí budov, ale též i surovin jako je dřevo, kámen a jídlo. Dřevo se získává ze stromů, kámen z kamenných valů a jídlo ze zvířat, rybolovem a z bobulných keřů. Tyto zdroje surovin jsou různě rozmístěné po herní mapě. Každá budova či nová jednotka vždy stojí určitý počet různých surovin.

Každá jednotka má speciální funkci, určitý počet zdraví a rozsah poškození, které mohou udělit. Většinou se bojuje proti jinému týmu, který má však většinou již od začátku hry silnější armádu, proto hra vyžaduje čas a promyšlenou taktiku. Boje mohou být jak na pevnině, tak i na vodě. Nebojuje se zde ovšem pouze proti druhým lidským týmům, ale i proti zvířecí fauně, která je velmi pestrá. Zvířata jsou mírumilovná, některá neutrální a některá i silně agresivní.

Prostředí jednotlivých map je rozdělené do různých prostředí, každé se specifickým terénem a krajinou a obsahující různou zvěř. Mezi krajiny se řadí trvalé zimní prostředí podobné tajze, lesy mírného pásu, džungle, pouště a stepi, a nakonec vulkanické prostředí plné sopečných hornin a lávových proudů. Ve hře se nachází i artefakty – speciální předměty, které umocní hráčovy herní „schopnosti“.

Celý gameplay je rozdělen na jednotlivé epochy, díky nimž si hráč postupně zpřístupňuje silnější jednotky.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává v Londýně na počátku 20. století. Jarvis Babbit, vůdce společnosti SEAS (the Society of Exact Alternative Science), objevil paralelní svět. Tento svět se moc neliší od lidského světa, ale jsou zde jiné kontinenty, stále zde žijí dinosauři a pravěcí savci, lidé tu jsou zhruba na úrovni středověku a není zde elektřina. Jarvis povolá amerického geologa Anthonyho Cola, švédskou bioložku Stinu Holmlundovou a maďarského psychického génia Bélu Andràse Benedeka. Tento tým nechá Jarvis poslat „anomálií“ rovnou do paralelního světa („Paraworld“) na výzkumnou expedici. Nicméně když objeví skutečné plány společnosti SEAS (ovládnout celý paralelní svět a tyto tři hrdiny zabít), rozhodnou se, že to společnosti zarazí.

Postupně se dostávají přes celý svět a různé frakce přimějí přidat se na jejich stranu, aby bojovali proti SEAS. Také zde objeví dvě slavné osobnosti skryté podobným, ale jiným jménem (Nikolaje Teslu a Charlese Darwina). Nakonec sjednotí většinu obyvatelstva paralelního světa a vydají se rovnou k základně SEAS, nacházející se v nehostinné sopečné krajině. Postupně se dostanou až k Jarvisovi a k zařízení, které je schopno vytvořit „anomálii“, a tou se dostat zpět do svého „normálního“ světa. Tři hrdinové se dostanou přes most až k zařízení, ale zastaví je Jarvis ve svém obřím robotovi podobném štíru, který je poháněn energií ze všudypřítomných sopek rozmístěných po okolí. Tento stroj hrdinové zničí a Jarvis přepadne přes most, ale zachytí se. Anthony mu nabízí ruku, aby mohl Jarvise zachránit, ale Jarvis se dobrovolně pustí a spadne do lávy. Hrdinové otevřou portál a dostanou se zpět do svého světa, avšak je tu jeden háček – naruší se rovnováha mezi světy, dinosauři začnou pronikat do lidského světa, a to ve velkém množství. V závěru hry jde pouze vidět, jak dinosauři loví lidi i auta, a způsobují naprostou destrukci Londýna.

Gold edition[editovat | editovat zdroj]

6. února 2007 byla vydána verze Paraworldu jménem Gold edition. Tato edice přinesla nové prvky jako jsou nové hlavní postavy David Leighton a Heinrich Kleemann nebo tři nové mise (4.1, 4.2 a 4.3). Z cizích postav přibyl nemrtvý válečník (seveřanská jednotka), seveřanský plamenometčík, plamenometčík pouštního lidu a plamenometčík dračího klanu. Bylo také rozšířeno vylepšování lodí (u dračího klanu) nebo se zde objevila budova pouštního lidu v podobě totemu z lebek. Golden edition přidala také nová divoká zvířata: Giganotosaurus, Liopleurodon, Edmontosaurus, Mosasaurus, Tarbosaurus, Euoplocephalus, Heterodontosaurus, Amargasaurus a Gigantopithecus. Přidán byl i SDK editor map a byly opraveny některé bugy.

Hlavní postavy (hrdinové)[editovat | editovat zdroj]

Hlavními postavami hry jsou Anthony Cole, Stina Holmlund, Béla Andràs Benedek, Ada Loven, Nikolaj Taslow, James Warden, Arch Druid, The Trader Triplets, Jarvis Babbit, David Leighton, The Governer, Heinrich Kleeman, Tarna, Miyagi.

Zvířata ve hře[editovat | editovat zdroj]

Hratelné frakce[editovat | editovat zdroj]

Ve hře Paraworld jsou celkem tři hratelné frakce: Seveřané (podobní vikingům, používají pravěké savce), Pouštní lid (podobný africkým kočovníkům z pouště; jde o kočovný kmen, jako jediní mají pojízdnou hlavní budovu) a Dračí klan (lid podobný asiatům; mají velmi vyvinutou technologii, včetně střelného prachu a bomb).

Mód SEAS přivedl do hry novinku – hráč může hrát za společnost SEAS, která se spíše spoléhá na svou vyvinutou technologii: roboty na páru (elektřičtí roboti v paralelním světě nefungují, jelikož tam není elektřina).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku ParaWorld na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]