Stegosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Stegosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, před 150 - 145 miliony let

Rekonstrukce vzhledu stegosaura
Rekonstrukce vzhledu stegosaura
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Podřád: Thyreophora
Infrařád: Stegosauria
Čeleď: Stegosauridae
Rod: Stegosaurus
Marsh, 1877
Druhy
  • Stegosaurus armatus
  • Stegosaurus stenops
  • Stegosaurus longispinus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stegosaurus („Zastřešený ještěr“) je rodem ptakopánvého dinosaura, který žil v období jury. Jeho pojmenování znamená „střechovitý ještěr“, toto označení dostal podle plochých desek, menší měl na krku a větší na hřbetě a přední části ocasu. Spolu s rody Tyrannosaurus, Triceratops a Apatosaurus (dříve „Brontosaurus“) patří mezi nejznámější dinosaury.

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Stegosaurus byl největším členem své čeledi, mohl dorůstat délky až 12 m a vážit 5 tun (většinou však jen 7-9 metrů a kolem 3 tun). Měl malou lebku válcovitého tvaru, jeho mozek dosahoval velikosti mandarinky (nikoliv vlašského ořechu, jak se dříve často uvádělo). Velké stopy, objevené v roce 2009 v Asturii nasvědčují tomu, že mohli existovat ještě větší jedinci.[1] Jelikož to byl býložravec, jeho zuby byly malé, tupé, listovitého tvaru. Na konci ocasu měl čtyři dlouhé trny. Zadní nohy byly dvakrát delší než přední.

Druhy[editovat | editovat zdroj]

Jsou známy tři platné druhy stegosaurů. Prvním objeveným druhem byl Stegosaurus armatus, který měřil průměrně 9 m. Tento druh je ze všech druhů rodu stegosaurus největší. Nejlépe prozkoumaným druhem je Stegosaurus stenops. Z jedné objevené kostry známe druh Stegosaurus longispinus.

Porovnání velikosti člověka se stegosaurem

Paleobiologie[editovat | editovat zdroj]

Stegosauři byli poměrně pomalí živočichové, jejichž rychlost chůze podle dochovaných stop nepřesahovala asi 6-7 km/h. Největší dosud objevená stopa stegosaurida, objevená v roce 2009 ve Španělsku, měřila na délku 55 cm. Jejich pláty na hřbetu sloužily k termoregulaci, ne k obraně. Obranu před dravými teropody zajišťovaly až 90 cm dlouhé ocasní trny, sloužící k aktivní obraně.[2]

Populární kultura[editovat | editovat zdroj]

Stegosaurus patří již od roku 1891 (kdy byla publikována první věrohodná rekonstrukce kostry) mezi vůbec nejznámější dinosaury. Objevil se také ve slavném románu A. C. Doyla Ztracený svět z roku 1912. V roce 1982 byl Stegosaurus zvolen státním dinosaurem Colorada.[3] Stegosaurus se objevil i v mnoha filmech s tematikou pravěku, včetně filmů Cesta do pravěku, Ztracený svět: Jurský park a Jurský park 3 nebo v seriálech Putování s dinosaury a Planeta dinosaurů.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2009/02/16/767155-objev-rekordnich-stegosaurich-stop/
  2. http://www.osel.cz/index.php?clanek=8011 - Stegosaurus byl rozeným zabijákem
  3. http://dinosaurusblog.wordpress.com/2011/03/27/887722-jak-svet-poznal-stegosaura/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]