Jurský park 3

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jurský park III
Původní název Jurassic Park III
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Délka 92 minut
Žánr Horor
Scénář Michael Crichton
Alexander Payne
Peter Buchman
Jim Taylor
Režie Joe Johnston
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sam Neill
William H. Macy
Téa Leoni
Alessandro Nivola
Trevor Morgan
Michael Jeter
John Diehl
Bruce A. Young
Laura Dern
Produkce Larry J. Franco
Kathleen Kennedy
Steven Spielberg
Hudba Don Davis
Kamera Shelly Johnson
Střih Robert Dalva
Výroba a distribuce
Premiéra USA 16. července 2001 (Universal Amphitheatre)
USA 18. července 2001
Produkční společnost Amblin Entertainment
Distribuce Universal Pictures
Rozpočet 93 milionů dolarů
Tržby 368.8 milionů dolarů
Předchozí a následující díl
Ztracený svět: Jurský park Jurský svět
Jurský park III na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurský park 3 (v anglickém originále Jurassic park III) je americký vědecko-fantasticky laděný film společnosti Universal, uvedený do kin v roce 2001. Je to druhé pokračování známého a úspěšného filmu Jurský park (USA, 1993) a Ztracený svět: Jurský park (USA, 1997).

Oproti předchozím filmům je „JP3“ podstatně kratší a více akční. To vyplývá také z faktu, že režisérem tohoto filmu již nebyl Steven Spielberg, ale autor spíše akčních snímků Joe Johnston. V poměru k délce filmu se zde také objeví více počítačových efektů než v předchozích dvou snímcích. Odborná kritika film nepřijala příliš příznivě, neboť z mnoha hledisek (děj, myšlenka, zápletka, originalita) nedosahuje úrovně obou předchozích dílů, především pak dílu prvního. Stojí tak spíše na počítačových efektech.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Děj filmu se stejně jako v druhém dílu vrací k ostrovu Isla Sorna ("Site B"), kde byli dinosauři původně klonováni pro samotný Jurský park. Mladý chlapec Eric Kirby se po nehodě na vlečném člunu ztratí na ostrově a jeho zoufalí rodiče ho chtějí vypátrat. Najmou si proto paleontologa Alana Granta (známého již z prvního dílu) pod záminkou průvodcovství při prohlídkovém letu nad ostrovem. Věří, že s jeho pomocí mohou setkání s dinosaury přežít a syna zachránit. Grantovi namluví, že jsou bohatí a mohou jeho vykopávky financovat na mnoho dalších let, proto nakonec souhlasí. Přes Grantův nesouhlas a upřímné zděšení pak na ostrově přistanou a brzy už pouze bojují o holý život v prostředí plném nebezpečných dinosaurů (včetně nesmírně inteligentních velociraptorů a obřího superdravce spinosaura, ještě většího a nebezpečnějšího než je Tyrannosaurus)…

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Ve třetím díle se objeví tyto rody dinosaurů: Spinosaurus, Tyrannosaurus, Ceratosaurus, Ankylosaurus, Brachiosaurus, Velociraptor, Stegosaurus, Parasaurolophus, Corythosaurus, Triceratops a Procompsognathus. Dále se ve filmu objeví také velký ptakoještěr Pteranodon.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]