Jurský svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurský svět
Původní názevJurassic World
Země původuUSA
Jazykangličtina
Délka130 min.
Žánryakční
sci-fi
dobrodružné
NámětRick Jaffa
Amanda Silve
založeno na díle od Michael Crichton
ScénářRick Jaffa
Amanda Silver
Derek Connolly
Colin Trevorrow
RežieColin Trevorrow
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleChris Pratt
Bryce Dallas Howardová
Vincent D'Onofrio
Ty Simpkins
Nick Robinson
Omar Sy
B.D. Wong
Irrfan Khan
a další...
ProdukceFrank Marshall
Patrick Crowley
HudbaMichael Giacchino
KameraJohn Schwartzman
StřihKevin Stitt
Výroba a distribuce
PremiéraFrancie 29. května 2015
(Le Grand Rex)
Svět 10. června 2015
USA 12. června 2015
Česká premiéraČesko 11. června 2015
Produkční společnostiAmblin Entertainment
Legendary Pictures
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet190 milionů $
Tržby1 671 713 209 $
PřístupnostPG-13, od 12 let
Jurský park
Jurský park 3 Jurský svět: Zánik říše
Jurský svět na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurský svět (v anglickém originále Jurassic World) – dříve také Jurský park 4 – je americký vědecko-fantastický film. Je pokračováním úspěšné série filmů Jurský park (1993), Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001). Jedná se o jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává 22 let po událostech z prvního dílu. Nyní je zde plně funkční a zmodernizovaný park jménem Jurský svět, nacházející se na původním ostrově Isla Nublar, avšak nyní pod správou Masrani Global Corporation. Tento ostrov nabízí zábavu pro turisty, ale i výzkum pro paleontology a další vědce. Bratři Zach a Gray Mitchellovi jedou do parku navštívit svou tetu Claire Dearingovou, která má funkci provozního ředitele. Po připlutí na ostrov děti zjistí, že Claire je příliš zaneprázdněna prací, a tak s nimi nemůže trávit čas a děti jsou ponechány v péči její asistentky Zary.

Claire ukáže Simonu Masranimu, miliardáři a faktickému majiteli parku, výběh nového, geneticky modifikovaného dinosaura s druhovým názvem indominus rex. Tohoto genetického hybrida vědci vytvořili, aby zvýšil návštěvnost parku. Po prohlídce Masrani navrhne, aby bezpečnost výběhu zkontroloval Owen Grady – bezpečnostní expert a trenér skupiny velociraptorů. Ten mezitím zkoumá inteligenci čtyř z nich (s přezdívkami Blue, Charlie, Delta a Echo), načež je osloven Vicem Hoskinsem, ředitelem bezpečnosti parku, který by rád využil velociraptory coby biologickou zbraň. Owen a jeho kolega Barry se mu posmívají, ale po drobné nehodě je Hoskins jen utvrzen v tom, že cvičení raptoři by skutečně šli použít ve válce.

Gray a Zach si mezitím užívají parku: vodního světa s obřím mosasaurem, projížďky terénním vozem mezi galimimy, anebo ukázku dravosti tyrannosaura. U další atrakce (projížďka na mláďatech triceratopsů a hraní si s mláďaty býložravých dinosaurů) však bratři utečou a zmizí Zaře z dohledu, aby si užili parku po svém.

Claire zajde k Owenovi s žádostí prohlédnout indomina: Owen jen neochotně souhlasí. Po příjezdu k výběhu však hybrid není vidět, a to ani na termálních senzorech po celém výběhu. Owen se ptá Claire, z jakého DNA je indominus stvořen, ale odpovědí mu je pouze DNA tyrannosaura, zbytek je přísně tajný. Owen si všimne škrábanců na zdi výběhu a tak se domnívá, že indominus přelezl zeď a uprchl. Claire odjede do řídícího centra, aby zjistila jeho polohu a Owen vstupuje do výběhu se dvěma hlídači. Claire a další řídící parku zjistí, že indominus je stále ve svém výběhu. Následně při úprku přežije jako jediný Owen a ke vší smůle indominus uprchne. Claire proto povolá komando speciální bezpečností služby ACU (v originále Asset Containment Unit), která používá nesmrtící elektrické zbraně a velí jí Katashi Hamada. Skupina najde lokalizátor s kusem vyrvaného masa, což dokazuje, že je indominus vysoce inteligentní. Následně tento dravec vystoupí z lesa a změní si barvu kůže podobně jako chameleon. Polovina komanda je zabita a Claire nechá uzavřít severní část parku.

V návaznosti na tyto události si Masrani promluví s genetickým inženýrem Henrym Wu, který vysvětlí, že indominus byl stvořen z DNA různých dinosaurů, ale i jiných živočichů, jako jsou rosničky (s odůvodněním, aby lépe přežil v tropech; díky této schopnosti oklamal termální senzory) a sépie (aby vůbec přežil růst do dospělosti; proto dokáže měnit barvu kůže podle prostředí).

Děj poté opět sleduje Graye a Zacha, kteří navzdory veřejnému varování vstoupí do průhledné transportní koule zvané gyrosféra a vjedou do údolí plného triceratopsů, apatosaurů a stegosaurů. Na konci údolí objeví poškozenou část plotu a vjedou do zakázané zóny, což je poloha parku z prvního dílu. Zde objeví stádečko ankylosaurů, načež na ně zaútočí indominus, ovšem bratrům se podaří uprchnout.

Když se Claire dozví, že její synovci utekli, rozhodne se je s Owenovou pomocí zachránit. Při pátrání dojdou do údolí, kde naleznou mrtvoly apatosaurů, které indominus zabil „pro zábavu“. Gray a Zach mezitím objeví starou, rostlinami zarostlou budovu: hlavní sál z prvního filmu, kde je doposud bývalá jídelna a dinosauří kosti. Vzápětí objeví starý džíp, nastartují jej a vyrazí zpět do parku. Krátce po nich dorazí i Claire a Owen, ale napadne je indominus. Jen taktak uprchnou a vydají se za dětmi.

Hoskins se v nastalé krizi snaží přesvědčit Masraniho, aby použili velociraptory k vystopování indomina, ale marně. Masrani má jiný plán: společně s dvěma vojáky ACU odletí ve vrtulníku indomina sestřelit. Celá akce se však zvrtne, vrtulník se zřítí a exploduje a nehodou se na svobodu dostanou draví pteranodoni a dimorphodoni.

Zach a Gray přijedou zpět do parku, na turisty však zaútočí uprchlí pterosauři. Nastane naprostý chaos: je vyhlášena evakuace, Zaru unese pteranodon a vzápětí ji sežere mosasaurus, a Hoskins přebírá vedení parku a povolá vojáky InGenu. Vzápětí se bratři setkají s Claire a Owenem, načež vyrazí k výběhu velociraptorů, kde Hoskins i přes Owenův nesouhlas chystá zapojit raptory do boje. Owen se coby raptoří „alfa“ neochotně přidá do akce a vyrazí na indomina. Při střetu s ním bohužel zjistí, že ta tajná část jeho DNA je velociraptoří, kvůli čemuž se raptoři přidají k indominovi a propukne masakr. Raptor Charlie umírá, Claire, Owen a bratři uprchnou a indominus se zbylými raptory zmizí v lese.

Hrdinové poté vyrazí do hlavního atria parku, kde vstoupí do genetických laboratoří. Zde objeví Hoskinse spolupracujícího s Dr. Wu: přepravují embrya dinosaurů kamsi na tajné místo určené InGenem, a zároveň vysvětlí, že indominus byl stvořen jen jako zbraň pro armádu. V dalším momentu Hoskinse zcela nečekaně zabije velociraptor Delta a tak Claire, Owen a děti utečou na hlavní ulici. Ke vší smůle dorazí i indominus a raptoři. Ti si naštěstí vzpomenou na Owenův výcvik a propukne bitva, při níž jsou raptoři Delta a Echo zabiti. Claire vypustí tyrannosaura (konkrétně Rexy, samici, jenž se objevila už v původní trilogii Jurského parku) a společně s raptorem Blue zatlačí indomina k laguně, kde jej stáhne pod vodu a následně sežere mosasaurus. Rexy, která nikdy neměla velociraptory zrovna v lásce, uzná Bluinu zásluhu na zabití indomina a obě dvě následně odchází.

Později vidíme, jak se Claire, Owen, Grey a Zach setkávají se svými rodiči – Karen a Scottem Mitchellovými. Finální scéna ukáže, jak Rexy na ostrově vstoupí na heliport a mocně zařve, což dokazuje, že dinosauři opět převzali vládu nad ostrovem Isla Nublar.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

 • Chris Pratt jako Owen Grady bezpečnostní odborník a trenér skupiny čtyř Velociraptorů: Blue, Echo, Delta a Charlie
 • Bryce Dallas Howard jako Claire Dearing, provozní ředitelka parku, teta Zacha a Graye
 • Nick Robinson jako Zach Mitchell, starší bratr Graye a synovec Claire
 • Ty Simpkins jako Gray Mitchell, mladší bratr Zacha a synovec Claire
 • Vincent D'Onofrio jako Vic Hoskins, šéf bezpečnostního oddělení InGenu
 • B.D. Wong jako Dr. Henry Wu, genetik, stvořitel Indomina Rexe a jediná to postava z předchozích dílů
 • Irrfan Khan jako Simon Masrani, majitel parku Jurský Svět
 • Omar Sy jako Barry, kamarád a kolega Owena a také trenér velociraptorů
 • Katie McGrath jako Zara Young, osobní asistentka Claire
 • Jake Johnson jako Lowery Cruthers, počítačový pracovník v kontrolní místnosti
 • Lauren Lapkus jako Vivian, spolupracovnice Loweryho v kontrolní místnosti
 • Brian Tee jako Katashi Hamada, velitel speciální bezpečnostní služby na ostrově Isla Nublar
 • Judy Greer jako Karen Mitchell, sestra Claire a matka Zacha a Graye
 • Andy Buckley jako Scott Mitchell, otec Zacha a Graye

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Viz také články Tyrannosaurus v populární kultuře, Stegosaurus v populární kultuře, Velociraptor v populární kultuře a Dinosauři v populární kultuře.

Ve filmu se objevil rod Velociraptor, Tyrannosaurus rex, mořský ještěr Mosasaurus, ptakoještěr Pteranodon a Dimorphodon, Ankylosaurus, Gallimimus, Stegosaurus, Apatosaurus, Triceratops a Parasaurolophus, a objevil se zde i Dilophosaurus, byť jen jako hologram. Dále byl zmíněn i Pachycephalosaurus, konkrétně se mluvilo o jejich útěku ze západních plání. Novinkou je “dinosaurus” hybrid s fiktivním druhovým názvem Indominus rex geneticky upravený kříženec Tyranosaura a Velociraptora. Byl vyvinut z DNA žáby rosničky (s odůvodněním, aby lépe přežil v tropech; díky této schopnosti oklamal termální senzory) a sépie (aby vůbec přežil růst do dospělosti; proto dovedl měnit barvu kůže podle prostředí) na oficiální webové stránce filmu bylo dříve uváděno i DNA rodů Carnotaurus, Giganotosaurus, Majungasaurus a Rugops[1]. Indominus je vysoce inteligentní, zabíjí „pro zábavu“ ostatní dinosaury a má velmi pevnou kůži, odolnou i proti slabším střelám.

Přesto je jakousi nepsanou hlavní hvězdou filmu tyrannosaurus rex, který nakonec zabije i děsivého indomina a stane se pomyslným pánem ostrova. Závěrečná scéna tak podtrhuje význam tohoto ikonického druhu dravého dinosaura pro populární kulturu ve 20. a 21. století.[2]

Pochyby o dokončení[editovat | editovat zdroj]

První zprávy o přípravách k natáčení dalšího dílu se objevily v červnu 2002. Pak ale následkem různých průtahů došlo k odsouvání příprav o mnoho let. V prosinci roku 2008 se poprvé ze strany společnosti Universal ozvala pochybnost o smyslu další práce na tomto filmu. Na vině byla částečně také smrt (4. 11. 2008) autora knižní předlohy Michaela Crichtona. Nebylo tedy jisté, jestli bude film vůbec někdy natočen[3]. Na přelomu roku 2010 a 2011 se objevily další spekulace o údajném probíhajícím natáčení filmu, Universal je však nepotvrdil. Teprve v lednu roku 2013 všechny pochyby o dokončení filmu padly, natáčení definitivně začalo na jaře roku 2014 a premiéra proběhla v červnu 2015.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Natáčení probíhalo od 14. dubna 2014 na Havaji a v New Orleans. Podle Trevorrowa byli pro vytvoření animatronických dinosaurů opět osloveni tvůrci z někdejších Studií Stana Winstona (dnes Legacy Effects). Kromě toho jsou samozřejmě využity i počítačové animace, o jejichž rozvoj se velmi zasloužily právě předchozí filmy z této série. Dne 25. listopadu byl zveřejněn první trailer k filmu[4].

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Soundtrack k filmu natáčel skladatel Michael Giacchino. Opět v něm byl využit hlavní hudební motiv oscarového skladatele Johna Williamse z prvního filmu.

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Jurský svět získal hned několik rekordů a stal se snímkem, který nejrychleji v historii překonal v tržbách hranici 500 milionů, 1 miliardy i 1,5 miliardy dolarů. V současnosti je s celosvětovými tržbami kolem 1,67 miliardy dolarů komerčně pátým nejúspěšnějším snímkem všech dob, hned za extrémně úspěšnými velkofilmy Avatar (2009) s 2,7 miliardy dolarů a Titanic (1997) s 2,1 miliardy dolarů a Star Wars: Síla se probouzí s 2 miliardy dolarů. Je také zdaleka nejúspěšnějším snímkem ze série "Jurských parků" a historicky nejúspěšnějším snímkem filmových studií Universal Studios[5].

Další díly[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k ohromnému finančnímu úspěchu snímku (jako první v historii vydělal jen za první víkend přes 500 milionů dolarů) se reálně uvažuje o dalších dvou pokračováních. Herec Chris Pratt a režisér Colin Trevorrow již v půlce června 2015 potvrdili, že film (předběžně označovaný jako Jurský svět 2) byl pevnou položkou v plánech studií Universal.[6]. V červenci 2015 bylo oznámeno, že druhý díl Jurského světa bude do kin uveden 22. června 2018. V hlavních rolích se opět objevili Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová[7].

Závěrečný díl trilogie, kterou tento snímek započal, byl do kin uveden 10. června 2022.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]