Jurský svět

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jurský svět
Původní názevJurassic World
ZeměUSA
Jazykangličtina
Délka130 min.
Žánryakční
sci-fi
dobrodružné
NámětRick Jaffa
Amanda Silve
založeno na díle od Michael Crichton
ScénářRick Jaffa
Amanda Silver
Derek Connolly
Colin Trevorrow
RežieColin Trevorrow
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleChris Pratt
Bryce Dallas Howardová
Vincent D'Onofrio
Ty Simpkins
Nick Robinson
Omar Sy
B.D. Wong
Irrfan Khan
a další...
ProdukceFrank Marshall
Patrick Crowley
HudbaMichael Giacchino
KameraJohn Schwartzman
StřihKevin Stitt
Výroba a distribuce
PremiéraFrancie 29. května 2015
(Le Grand Rex)
Svět 10. června 2015
USA 12. června 2015
Česká premiéraČesko 11. června 2015
Produkční společnostiAmblin Entertainment
Legendary Pictures
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet190 milionů $
Tržby1 671 713 209 $
PřístupnostPG-13, od 12 let
Jurský park
Jurský park 3 Jurský svět: Zánik říše
Jurský svět na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurský svět (v anglickém originále Jurassic World) – dříve také Jurský park 4 – je americký vědecko-fantastický film. Je pokračováním úspěšné série filmů Jurský park (1993), Ztracený svět: Jurský park (1997) a Jurský park 3 (2001). Poslední informace však mluví o tom, že půjde pouze o první z celé nové série snímků s touto tematikou. Jedná se o jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává 22 let po událostech z prvního dílu. Nyní je zde plně funkční a zmodernizovaný park jménem Jurský svět, nacházející se na původním ostrově Isla Nublar, avšak nyní pod správou Masrani Global Corporation. Tento ostrov nabízí zábavu pro turisty, ale i výzkum pro paleontology a další vědce. Bratři Zach (Nick Robinson) a Gray (Ty Simpkins) Mitchellovi jedou do parku navštívit svou tetu Claire Dearing (Bryce Dallas Howardová), která má funkci provozního ředitele. Po připlutí na ostrov děti zjistí, že Claire je příliš zaneprázdněna prací, a tak s nimi nemůže trávit čas a děti jsou ponechány v péči její asistentky jménem Zara (Katie McGrath).

Claire ukáže Simonu Masranimu (Irrfan Khan), miliardáři a faktickému majiteli parku, výběh nového geneticky modifikovaného dinosaura s druhovým jménem Indominus Rex. Tohoto genetického hybrida vědci vytvořili, aby zvýšil návštěvnost parku. Po prohlídce Masrani navrhne, aby bezpečnost výběhu zkontroloval Owen Grady (Chris Pratt) – bezpečnostní expert a zároveň trenér skupiny velociraptorů.

Mezitím u výběhu velociraptorů Owen zkoumá inteligenci čtyř z nich (s přezdívkami Blue, Charlie, Delta a Echo), avšak je osloven Vicem Hoskinsem (Vincent D'Onofrio), ředitelem bezpečnosti parku, který má představu velociraptory využít jako zbraně pro armádu. Owen a jeho kolega, Barry (Omar Sy) se mu posmívají, ale pak jeden z hlídačů kvůli nehodě spadne do výběhu velociraptorů, a tak je Owen nucen zachránit ho. Vrhne se rovnou do výběhu k hlídači, ale tím pádem i k velociraptorům. Díky předešlým tréninkům však Owena zčásti poslouchají, a tak se spolu s hlídačem oba dostanou z výběhu živí.

Mezitím si Gray a Zach užívají parku – vodního světa s obřím mosasaurem, projížďky terénním vozem mezi galimimy, nebo výběhu, ve kterém tyrannosaurus sežere kozu. Avšak u další atrakce (projížďka na mláďatech triceratopsů a hraní si s mláďaty býložravých dinosaurů) Gray a Zach utečou Zaře a zmizí ji z dohledu, aby si užili parku po svém.

Mezitím Claire dojde k Owenovu příbytku se žádostí prohlédnout Indomina, a on neochotně souhlasí. Po příjezdu k výběhu Indominus není vidět, a to ani na termálních senzorech po celém výběhu. Owen se ptá Claire, z jakého DNA je Indominus stvořen, a Claire odpoví, že z DNA tyrannosaura, zbytek je přísně tajný. Owen si všimne škrábanců na zdi výběhu a tak se domnívá, že Indominus přelezl zeď a uprchl. Claire odjede do řídícího centra, aby zjistila polohu Indomina a Owen vstupuje do výběhu se dvěma hlídači. Avšak Claire a další řídící parku zjistí, že Indominus je stále ve svém výběhu, a vysílačkou varují Owena. Následně při úprku Indominus sežere jednoho hlídače a druhý s Owenem otevře vrata, aby mohli utéct. Owen a hlídač sice utečou, ale Indominus také. Ten pak sežere druhého hlídače, ale Owen se schová pod auto a polije se benzínem, aby skryl svůj pach. Tento tah mu vyjde a Indominus odejde pryč, směrem do parku.

Claire povolá komando speciální bezpečností služby ACU (Asset Containment Unit), která používá nesmrtící elektrické zbraně a velí jí Katashi Hamada. Skupina najde lokalizátor s kusem masa na zemi, což dokazuje, že si jej Indominus vytrhl, protože díky své vysoké inteligenci si zapamatoval, kam mu ho implantovali. Pak vystoupí z lesa a všichni zjistí, že umí měnit barvu kůže podobně jako chameleon. Polovina členů komanda ACU je zabita a Claire nechá uzavřít severní část parku.

Mezitím si Masrani promluví s genetickým inženýrem Dr. Wu (B.D. Wong), který mu řekne, že Indominus byl stvořen z mnoha DNA různých dinosaurů, ale i jiných živočichů, jako rosničky (aby lépe přežil v tropech, a díky této části DNA oklamal termální senzory ve svém výběhu) a sépie (aby vůbec přežil růst do dospělosti, a proto dokáže měnit barvu kůže podle prostředí).

Mezitím Gray a Zach vstoupí do průhledné transportní koule zvané gyrosféra, ale ignorují varovaní o ukončení všech akcí a navrácení do parku, a jedou dál přes údolí plné triceratopsů, apatosaurůstegosaurů. Na konci údolí objeví malou poškozenou část plotu, který je kolem údolí s býložravci, a touto poškozenou částí vjedou mimo údolí do zakázané zóny (poloha parku z prvního dílu). Zde objeví stádečko ankylosaurů, a následně na ně zaútočí Indominus, který zničí gyrosféru, ale Grayovi a Zachovi se podaří Indominovi uprchnout a přežít.

Claire a Owen se rozhodnou oba chlapce zachránit. Při pátrání po dětech dojdou do údolí, ale zde objeví pouze mrtvoly apatosaurů, které Indominus zabil pro „zábavu“. Gray a Zach objeví starou, rostlinami zarostlou budovu – stará hlavní hala z filmu Jurský park. Jsou zde i staré kosti dinosaurů a původní jídelna (ta jídelna, kde velociraptoři naháněli Tima a Lex v prvním díle). Gray a Zach objeví starý džíp, nastartují ho a vydají se zpět do parku.

Mezitím tuto budovu objeví i Claire s Owenem. Oba zjistí, že děti se vydaly džípem zpět do parku, ale Indominus na ně zaútočí. Poté uprchnou i oni a vydají se za Zachem a Grayem do parku.

Mezitím se Hoskins snaží přesvědčit Masraniho, aby použili velociraptory k vystopování Indomina, ale marně. Poté Masrani společně s několika vojáky letí ve vrtulníku zabít Indomina. Ten přes střelbu vběhne rovnou do voliéry s pteranodony a dimorfodony, kteří zničí vrtulník a ten se zřítí rovnou do ní, kde následně exploduje, a vojáci i Masrani umírají.

Zach a Gray vjedou do parku, avšak zde turisty začnou napadat vypuštění pterosauři. Zach a Grey najdou Zaru, ale tu unese velký pteranodon a i se Zarou dopadne rovnou do laguny s mosasaurem, který je sežere. Řídící parku nechá turisty evakuovat. Přichází Owen s Claire a setkají se se Zachem a Grayem. Hoskins přebírá velení parku a povolá vojáky InGenu.

Owen, Claire i děti přijedou k výběhu s velociraptory a zjistí, že Hoskins má plán zapojit do boje i raptory, který by provedl i bez Owena, a tak se k němu Owen neochotně přidá, protože Owen dokáže – coby „Alfa“ – s velociraptory spolupracovat. Když najdou Indomina, tak Owen zjistí, že ta tajná část jeho DNA je velociraptoří, a tak velociraptoři začnou spolupracovat s Indominem a zaútočí na vojáky a Owena. Při tomto útoku je mnoho vojáků zabito, Indominus přežije, ale jeden velociraptor (Charlie) je odstřelen granátometem. Blue zaútočí na Barryho, Owen ho stihne zachránit, ale potom začnou Delta a Echo pronásledovat auto, v němž je Claire a kluci. Nakonec se Claire, Owen i Gray se Zachem dostanou do bezpečí a velociraptoři po řevu Indomina zmizí v lese.

Čtyři hlavní postavy odjedou do hlavní budovy parku a vstoupí do genetických laboratoří. Tam zjistí, že Hoskins spolupracuje s Dr. Wu, embrya dinosaurů se připravují na přepravu na tajné místo určeno InGenem, a že Indominus byl stvořen jen jako zbraň pro armádu. V dalším momentu Hoskinse, ač se snaží napodobit gesta, která používal Owen, zabije velociraptor (Delta) a tak Claire, Owen a děti vyběhnou z budovy a zamíří do hlavní ulice parku (již prázdné, jelikož turisty evakuovali). Ale pak přijde Indominus Rex a zbylí tři velociraptoři. Ti si vzpomenou na Owenovy povely a zaútočí na Indomina. Během bitvy jsou zabiti další dva velociratoři (Delta a Echo), a Claire na Grayovo upozornění „chce to víc zubů“ dostane nápad – vypustí tyrannosaura (Rexy, tyrannosaurus, jenž se objevil už v původní trilogii Jurského parku), který společně s Blue začne bojovat s Indominem. Indominus zraní tyrannosaura, který padne k zemi, avšak když se začne Indominus napřahovat k finálnímu útoku, zaútočí na něj Blue. Tímto útokem získá pozornost Indomina a tyranosaurus má čas, aby se znovu postavil na nohy. Společně zatlačí Indomina k laguně a tam jej stáhne pod vodu mosasaurus, který Indomina následně sežere. Rexy, která nikdy neměla velociraptory zrovna v lásce, uzná Bluinu zásluhu na zabití Indomina a obě dvě následně odchází.

Později vidíme, jak se Claire, Grey, Zach a Owen setkávají s rodiči Zacha a Greye – Karen Mitchell (Judy Greer) a Scott Mitchell (Andy Buckley). Ve finální scéně lze vidět, jak Rexy na ostrově vstoupí na heliport a mocně zařve, což dokazuje, že dinosauři opět převzali vládu nad ostrovem Isla Nublar.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

 • Chris Pratt jako Owen Grady bezpečnostní odborník a trenér skupiny čtyř Velociraptorů: Blue, Echo, Delta a Charlie
 • Bryce Dallas Howard jako Claire Dearing, provozní ředitelka parku, teta Zacha a Graye
 • Nick Robinson jako Zach Mitchell, starší bratr Graye a synovec Claire
 • Ty Simpkins jako Gray Mitchell, mladší bratr Zacha a synovec Claire
 • Vincent D'Onofrio jako Vic Hoskins, šéf bezpečnostního oddělení InGenu
 • B.D. Wong jako Dr. Henry Wu, genetik, stvořitel Indomina Rexe a jediná to postava z předchozích dílů
 • Irrfan Khan jako Simon Masrani, majitel parku Jurský Svět
 • Omar Sy jako Barry, kamarád a kolega Owena a také trenér velociraptorů
 • Katie McGrath jako Zara Young, osobní asistentka Claire
 • Jake Johnson jako Lowery Cruthers, počítačový pracovník v kontrolní místnosti
 • Lauren Lapkus jako Vivian, spolupracovnice Loweryho v kontrolní místnosti
 • Brian Tee jako Katashi Hamada, velitel speciální bezpečnostní služby na ostrově Isla Nublar
 • Judy Greer jako Karen Mitchell, sestra Claire a matka Zacha a Graye
 • Andy Buckley jako Scott Mitchell, otec Zacha a Graye

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Viz také články Tyrannosaurus v populární kultuře, Stegosaurus v populární kultuře, Velociraptor v populární kultuře a Dinosauři v populární kultuře.

Ve filmu se objevil rod Velociraptor, Tyrannosaurus rex, mořský ještěr Mosasaurus, ptakoještěr PteranodonDimorphodon, Ankylosaurus, Gallimimus, Stegosaurus, Apatosaurus, TriceratopsParasaurolophus, a objevil se zde i Dilophosaurus, byť jen jako hologram. Dále se zde objevil i Pachycephalosaurus (ale jen jako zmínka od Vivian - mluvila o úniku pachycephalosaura ze západních plání). Novinkou je dinosaurus jménem „Indominus Rex“ – geneticky upravený hybrid. Byl geneticky vyvinut z DNA žáby rosničky (aby lépe snášel tropické podnebí, a mimochodem díky tomuto DNA oklamal termální senzory ve svém výběhu), sépie (aby vůbec přežil růst do dospělosti, a také takto dokáže měnit barvu podle prostředí), ale hlavně z DNA tyranosaura a velociraptora, na různých webových stránkách (ale ve filmu ne) jsou uváděny i rody Carnotaurus, Giganotosaurus, MajungasaurusRugops. Indominus je vysoce inteligentní (dokáže využít lsti a pamatuje si také, kam mu lidé vložili lokalizátor), zabíjí „pro zábavu“ ostatní dinosaury a má velmi tvrdou kůži, odolnou i proti slabším střelám.

Přesto je jakousi nepsanou hlavní hvězdou filmu Tyrannosaurus rex, který nakonec zabije i děsivého indomina a stane se pomyslným pánem ostrova. Závěrečná scéna tak podtrhuje význam tohoto ikonického druhu dravého dinosaura pro populární kulturu ve 20. a 21. století.[1]

Pochyby o dokončení[editovat | editovat zdroj]

První zprávy o přípravách k natáčení dalšího dílu se objevily v červnu 2002. Pak ale následkem různých průtahů došlo k odsouvání příprav o mnoho let. V prosinci roku 2008 se poprvé ze strany společnosti Universal ozvala pochybnost o smyslu další práce na tomto filmu. Na vině byla částečně také smrt (4. 11. 2008) autora knižní předlohy Michaela Crichtona. Nebylo tedy jisté, jestli bude film vůbec někdy natočen[2]. Na přelomu roku 2010 a 2011 se objevily další spekulace o údajném probíhajícím natáčení filmu, Universal je však nepotvrdil. Teprve v lednu roku 2013 všechny pochyby o dokončení filmu padly, natáčení definitivně začalo na jaře roku 2014 a premiéra proběhla v červnu 2015.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Natáčení probíhalo od 14. dubna 2014 na Havaji a v New Orleans. Podle Trevorrowa byli pro vytvoření animatronických dinosaurů opět osloveni tvůrci z někdejších Studií Stana Winstona (dnes Legacy Effects). Kromě toho jsou samozřejmě využity i počítačové animace, o jejichž rozvoj se velmi zasloužily právě předchozí filmy z této série. Dne 25. listopadu byl zveřejněn první trailer k filmu[3].

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Soundtrack k filmu natáčel skladatel Michael Giacchino. Opět v něm byl využit hlavní hudební motiv oscarového skladatele Johna Williamse z prvního filmu.

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Jurský svět získal hned několik rekordů a stal se snímkem, který nejrychleji v historii překonal v tržbách hranici 500 milionů, 1 miliardy i 1,5 miliardy dolarů. V současnosti je s celosvětovými tržbami kolem 1,67 miliardy dolarů komerčně pátým nejúspěšnějším snímkem všech dob, hned za extrémně úspěšnými velkofilmy Avatar (2009) s 2,7 miliardy dolarů a Titanic (1997) s 2,1 miliardy dolarů a Star Wars: Síla se probouzí s 2 miliardy dolarů. Je také zdaleka nejúspěšnějším snímkem ze série "Jurských parků" a historicky nejúspěšnějším snímkem filmových studií Universal Studios[4].

Další díly[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k ohromnému finančnímu úspěchu snímku (jako první v historii vydělal jen za první víkend přes 500 milionů dolarů) se reálně uvažuje o dalších dvou pokračováních. Herec Chris Pratt a režisér Colin Trevorrow již v půlce června 2015 potvrdili, že film (předběžně označovaný jako Jurský svět 2) je pevnou položkou v plánech studií Universal.[5]. V červenci 2015 bylo oznámeno, že druhý díl Jurského světa bude do kin uveden 22. června 2018. V hlavních rolích se opět objeví Chris Pratt a Bryce Dallas Howardová[6].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. SOCHA, Vladimír. 115 let dinosauří legendy. OSEL.cz [online]. 29. října 2020. Dostupné online.  (česky)
 2. http://www.digitalspy.co.uk/movies/a137801/jurassic-park-4-unlikely-to-happen.html
 3. https://www.youtube.com/watch?v=RFinNxS5KN4
 4. http://www.boxofficemojo.com/movies/?id=jurassicpark4.htm
 5. Archivovaná kopie. www.jurassicworld.org [online]. [cit. 2015-06-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-17. 
 6. http://www.hollywoodreporter.com/news/jurassic-world-2-set-2018-810727

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]