Parasaurolophus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxParasaurolophus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, před 76-74 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra druhu Parasaurolophus cyrtocristatus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Podřád Cerapoda
Infrařád Ornithopoda
Čeleď Hadrosauridae
Podčeleď Lambeosaurinae
Rod Parasaurolophus
Binomické jméno
Parasaurolophus walkeri
Parks, 1922
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parasaurolophus ("téměř jako Saurolophus") byl velký, asi 10 metrů dlouhý[1] býložravý dinosaurus ze skupiny Ornithopoda. Známý je z dobře zachovaných fosilních pozůstatků mnoha jedinců různých věkových stadií. Před 76 až 73 milióny let (období svrchní křídy) obýval západ Severní Ameriky.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Gregory S. Paul odhadl v roce 2010 velikost dospělých zástupců druhu P. walkeri na 7,5 metru délky a hmotnost 2600 kg.[2] Mnohem větší rozměry přisuzuje tomuto dinosaurovi paleontolog Michael J. Benton, a to délku asi 9,5 metru a hmotnost 5100 kg.[3] Podobně jako jiní velcí ornitopodi, i parasaurolofus se obyčejně pohyboval na všech čtyřech končetinách. V případě potřeby se však dokázal vztyčit na zadní končetiny – například při běhu. Tento rod patřil mezi hadrosauridy vyznačující se dutým kostěným hřebenem na hlavě, který byl napojený na dýchací cesty. Kostěný hřeben tohoto dinosaura byl až 180 cm dlouhý, připomínal trubici a směřoval dozadu. Samice mívaly kostěný hřeben o mnoho kratší než samci. Počítačová animace ukázala, že díky kostěnému hřebenu dokázal vydávat různé impozantně hlasité zvuky. Mnozí vědci též předpokládají, že dodával zvířeti výjimečně citlivý čich. Příbuzným rodem je Charonosaurus.

Mládě jménem Joe[editovat | editovat zdroj]

V říjnu 2013 byl oznámen objev skvěle zachovaného mláděte parasaurolofa, které dostalo přezdívku "Joe". Toto asi roční mládě o délce 2,5 metru se dochovalo i s otisky kůže a vnitřní strukturou dýchacích cest i lebečního hřebene. Objev učinil tehdy sedmnáctiletý student Kevin Terris v roce 2009 v Utahu.[4][5]

Rekonstrukce kostry mláděte parasaurolofa.

Zvukový projev[editovat | editovat zdroj]

Rekonstrukce lebečních dutin a počítačový model lebky umožnil v 90. letech 20. století rekonstruovat pravděpodobné zvuky, které parasaurolofové vydávali. Šlo o táhlé bučení, rezonující podobně jako zvuk vydávaný slony nebo některými druhy velryb.[6] Parasaurolofové se takto nejspíš lépe dorozumívali a komunikovali vzájemně i na poměrně velké vzdálenosti.[7][8]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Parasaurolofové se objevují v románu i filmu Jurský park i ve filmu Jurský park 3. Jsou správně zobrazeni jako stádní zvířata, dorozumívající se troubením za pomoci svých lebečních hřebenů. Stejně tak se objevují v šestém díle seriálu Prehistorický park nebo též v trikovém dokumentu Země albertosaura.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Parasaurolophus na slovenské Wikipedii.

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek, str. 46). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 308 (anglicky)
  3. Benton, Michael, J. (2019). Dinosaurs Rediscovered (The Scientific Revolution in Paleontology). Thames and Hudson, London (str. 81). (anglicky)
  4. http://phenomena.nationalgeographic.com/2013/10/22/getting-to-know-joe-an-adorable-little-dinosaur/
  5. https://blog.everythingdinosaur.co.uk/blog/_archives/2020/10/21/remembering-joe-the-baby-parasaurolophus.html
  6. SOCHA, Vladimír. Krásné parasaurolofovo bučení. OSEL.cz [online]. 12. října 2017. Dostupné online. 
  7. Bakker, R. T. (1986). The Dinosaur Heresies, Zebra Books, New York (str. 345).
  8. https://www.livescience.com/63971-unnamed-duckbill-dinosaur-trumpet.html

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Parks, William A. (1922). "Parasaurolophus walkeri, a new genus and species of crested trachodont dinosaur". University of Toronto Studies, Geology Series 13: 1–32.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]