Ztracený svět (Crichton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ztracený svět
Autor Michael Crichton
Původní název The Lost World
Překladatel Zdeněk Volný
Země USAUSA USA
Jazyk angličtina
Cyklus Jurský park
Žánry techno-thriller,
sci-fi román
Vydavatel Alfred A. Knopf, Inc.
Datum vydání 1995
Česky vydáno 1997
Počet stran 393
ISBN 0679419462, 9780679419464
Předchozí a následující díl
Jurský park (román) Airframe (román)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ztracený svět (v originále The Lost World) je populární román a techno-thriller amerického spisovatele Michaela Crichtona z roku 1995 (v překladu vyšel roku 1997). Jde o přímé pokračování předchozí Crichtonovy knihy Jurský park (Jurassic Park; 1990).

Shodný název s knihou A. C. Doylea z roku 1912 není náhodný; také v novější knize se hrdinové příběhu vydávají na odlehlý ostrov, kde dosud žijí dinosauři. Nejde ovšem o přežívající druhohorní archosaury, nýbrž o naklonovaná zvířata, stvořená vědci z biotechnologické společnosti InGen.

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Několik let po událostech na ostrově Isla Nublar je matematik Ian Malcolm kontaktován paleontologem Richardem Levinem. Ten mu prozradí, že ostrov Isla Nublar nebyl jediným místem, kde InGen choval své dinosaury. Původně byli totiž klonováni na jiném ostrově, Isla Sorna (Site B [ˈsait ˌbiː]; česky Místo B). Levine poté zmizí a Malcolm s technikem Jackem „Doc“ Thornem a jeho zaměstnancem Eddiem Carrem odjíždí v rámci jeho záchrany na ostrov. Vezou sebou speciálně upravená vozidla a také dvě schované děti – počítačového génia Arbyho a dívku Kelly. Na ostrově se k nim přidá také Malcolmova bývalá přítelkyně, zooložka Sarah Hardingová. Kromě toho se na ostrov vydává také bezskrupulózní genetik Lewis Dodgson (známý už z prvního románu) z korporace Biosyn – dávného rivala InGenu – se dvěma dalšími muži. Jejich cílem je ukrást vajíčka všech druhů dinosaurů na ostrově a získat tak technologii, kterou InGen vyvíjel deset let.

Krátce po příjezdu na ostrov se však ukáže, že události nebudou mít hladký průběh: draví dinosauři (zejména zástupci rodů Tyrannosaurus, Velociraptor a Carnotaurus) brzy zaútočí a nastává boj o holý život…

Dinosauři v knize[editovat | editovat zdroj]

V knize se objevuje větší množství dinosaurů, a to z rodů Parasaurolophus, Pachycephalosaurus, Maiasaura, Triceratops, Stegosaurus, Mussaurus, Apatosaurus, Gallimimus, Tyrannosaurus, Carnotaurus, Velociraptor, Ornitholestes, Procompsognathus a Hypsilophodon.

Film[editovat | editovat zdroj]

Na základě románu byl vytvořen scénář k filmu Ztracený svět: Jurský park, natočený roku 1997 režisérem Stevenem Spielbergem. Děj filmu se však poměrně výrazně liší od toho románového.

České vydání[editovat | editovat zdroj]

Román se dočkal dvou českých vydání (1997 a 2006) péčí pražského nakladatelství Baronet v překladu Zdeňka Volného. Vázaný výtisk vytiskly a svázaly Tiskárny Vimperk, a.s.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]