Ztracený svět (Crichton)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ztracený svět
Autor Michael Crichton
Země Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Žánry Lost World fiction, techno-thriller, biopunk novel a thrillerový román
Vydavatel Alfred A. Knopf
Datum vydání 1995
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ztracený svět (orig. The Lost World) je populární román a techno-thriller amerického spisovatele Michaela Crichtona z roku 1995 (v českém překladu vyšel roku 1997). Jde o přímé pokračování předchozí Crichtonovy knihy Jurský park (Jurassic Park) z roku 1990.

Shodný název s knihou A. C. Doylea z roku 1912 není náhodný; také v novější knize se hrdinové příběhu vydávají na odlehlý ostrov, kde dosud žijí dinosauři. Nejde ovšem o přežívající pravěké tvory, nýbrž o naklonovaná zvířata, stvořená vědci z biotechnologické společnosti InGen.

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Několik let po událostech na ostrově Isla Nublar je matematik Ian Malcolm kontaktován paleontologem Richardem Levinem. Ten mu prozradí, že ostrov Isla Nublar nebyl jediným místem, kde InGen choval své dinosaury. Původně byli totiž klonováni na jiném ostrově, Isla Sorna (Site B). Levine poté zmizí a Malcolm s technikem Jackem "Doc" Thornem a jeho zaměstnancem Eddiem Carrem odjíždí v rámci jeho záchrany na ostrov. Vezou sebou speciálně upravená vozidla a také dvě schované děti - počítačového génia Arbyho a dívku Kelly. Na ostrově se k nim přidá také Malcolmova bývalá přítelkyně, zooložka Sarah Hardingová. Kromě toho se na ostrov vydává také bezskrupulózní genetik Lewis Dodgson (známý už z prvního románu) se dvěma dalšími muži. Jejich cílem je ukrást vajíčka všech druhů dinosaurů na ostrově a získat tak technologii, kterou InGen vyvíjel deset let.

Krátce po příjezdu na ostrov se však ukáže, že události nebudou mít hladký průběh. Draví dinosauři (zejména rody Tyrannosaurus, Velociraptor a Carnotaurus) brzy zaútočí a nastává holý boj o přežití...

Dinosauři v knize[editovat | editovat zdroj]

V knize se objevuje celkem mnoho dinosaurů. Jsou to: Parasaurolophus, Pachycephalosaurus, Maiasaura, Triceratops, Stegosaurus, Mussaurus, Apatosaurus, Gallimimus, Tyrannosaurus, Carnotaurus, Velociraptor, Ornitholestes, Procompsognathus a Hypsilophodon

Film[editovat | editovat zdroj]

Na základě románu byl vytvořen scénář k filmu Ztracený svět: Jurský park, natočený roku 1997 režisérem Stevenem Spielbergem. Děj filmu se však poměrně výrazně liší od toho románového.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]