Jurský svět: Zánik říše

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurský svět: Zánik říše
Původní názevJurassic World: Fallen Kingdom
Země původuUSAUSA USA
Jazykangličtina
Délka128 minut
Žánrysci-fi
dobrodružný
Akční
ScénářColin Trevorrow
Derek Connolly
RežieJ. A. Bayona
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleChris Pratt
Bryce Dallas Howard
Rafe Spall
Justice Smith
Daniella Pineda
James Cromwell
Toby Jones
Ted Levine
B. D. Wong
Isabella Sermon
Geraldine Chaplinová
Jeff Goldblum
ProdukceFrank Marshall
Patrick Crowley
Belén Atienza
HudbaMichael Giacchino
KameraÓscar Faura
KostýmySammy Sheldon
StřihBernat Vilaplana[1]
ArchitektAndy Nicholson
Výroba a distribuce
PremiéraŠpanělsko 21. května 2018
Spojené království 7. června 2018
USA 22. června 2018
Česká premiéraČesko 21. června 2018
Produkční společnostiUniversal Studios[2]
Amblin Entertainment[2]
The Kennedy/Marshall Company[2]
Legendary Pictures[2]
DistribuceUniversal Pictures
Rozpočet170–187 milionů dolarů
Tržby1,309 miliard dolarů
Předchozí a následující díl
Jurský svět Jurský svět: Nadvláda
Jurský svět: Zánik říše na ČSFDFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurský svět: Zánik říše (v anglickém originále Jurassic World: Fallen Kingdom) je americký sci-fi film z roku 2018. Režie se ujal J. A. Bayona a scénáře Derek Connolly a Colin Trevorrow. Ve filmu hráli Chris Pratt, Bryce Dallas Howardová, B. D. Wong a Jeff Goldblum spolu s nově účinkujícími Toby Jonesem, Rafem Spallem, Justicem Smithem, Daniellou Pinedou, Tedem Levinem, Isabellou Sermonovou, Geraldinou Chaplinovou a Jamesem Cromwellem.

Film měl premiéru 21. května 2018 v centru WiZink Center v Madridu. Společnost Universal Pictures uvedla film v amerických kinech 22. června 2018,[3] avšak premiéra ve Spojeném království proběhla již 7. června 2018.[4]

Film vydělal po celém světě přes 1,3 miliard dolarů a stal se třetím nejvýdělečnějším filmem roku 2018 a dvanáctým nejvýdělečnějším filmem všech dob.[5] Reakce veřejnosti na film jsou však rozporuplné a snímek se nevyvaroval některých významných „vědeckých“ chyb.[6]

Děj[editovat | editovat zdroj]

Půl roku po událostech z předchozího filmu dorazí malý tým žoldáků na ostrov Isla Nublar, aby vyzvedli DNA indomina rexe z pozůstatků na dně laguny. Celá akce se samozřejmě zvrtne, na ponorku zaútočí mosasaurus a na skupinu na souši tyrannosaurus. Někteří zemřou, ovšem zbytek úspěšně uprchne se vzorkem indominovy kosti. Nešťastnou náhodou se na svobodu dostane i mosasaurus.

O tři roky později se koná v Senátu USA debata, zda dinosaury na Isla Nublar zachránit či ne, jelikož se bezprostředně blíží erupce doposud spící tamní sopky Mount Sibo. Matematik Dr. Ian Malcolm zastává tezi, že naklonování dinosaurů byla chyba a měli by se ponechat přirozenému zániku, s čímž nakonec souhlasí i Senát. V odezvě na toto rozhodnutí si sir Benjamin Lockwood, blízký přítel Johna Hammonda a jeden ze zakladatelů původního parku, přivolá do svého sídla v severní Kalifornii Claire Dearingovou, bývalou provozní ředitelku Jurského světa a nyní zakladatelku Skupiny pro ochranu dinosaurů (v originále Dinosaur Protection Group). Lockwood a jeho pomocník, Eli Mills, vysvětlí plán o přesunu dinosaurů na jiný ostrov. Claire je k tomuto úkolu nutná, aby znovu aktivovala systém k vypátrání polohy dinosaurů, obzvlášť pak Blue, posledního přeživšího velociraptora. Do akce se zapojí i Owen Grady, bývalý raptoří trenér.

Na Isla Nublar Claire a bývalý technik Franklin Webb aktivují systém pro trasování dinosaurů. Owen, paleoveterinářka Zia Rodriguezová a tým žoldáků vedený Kenem Wheatleym díky tomu naleznou Blue. Celé setkání však dopadne špatně, Blue je střelena a Owen zasažen uspávací střelou. Wheatley následně opustí Owena, Claire a Franklina na ostrově a unese Ziu, aby se postarala o zraněnou Blue. Žoldácí chytí několik dinosaurů a naloží je na loď, načež sopka vybuchne. Ve strhujícím útěku se Owenovi, Claire i Franklinovi podaří na poslední chvíli dostat na loď a vzápětí odplouvají pryč. S bezmocí sledují, jak všichni dinosauři na ostrově umírají. Společnými silami pak ošetří Blue a dají jí transfúzi tyrannosauří krve.

Chycení dinosauři jsou však místo na nový ostrov převezeni do Lockwoodova panství, kde Lockwoodova osiřelá vnučka Maisie zaslechne Millse a aukcionáře Eversolla, jak se tajně domlouvají na prodeji dinosaurů na černém trhu. Divák se dozvídá o existenci prototypu indoraptora, děsivého hybrida tyrannosaura a indomina rexe, kterého na zakázku stvořil Dr. Henry Wu coby biologickou zbraň. K tvorbě perfektního indoraptora poslouchajícího rozkazy však potřebuje DNA Blue. Maisie zpraví svého dědečka, který se tak dozví pravdu. Mills proto Lockwooda zavraždí a vinu svalí na úmrtí stářím. Vzápětí je odhaleno, že Maisie je ve skutečnosti klon Lockwoodovy dcery, a také důvod, proč John Hammond ukončil jakékoliv styky s Lockwoodem.

Tajná aukce je zahájena. Dinosauři jsou uskladněni v celách ve sklepení a Franklin a Zia se dostanou na svobodu, ovšem Owen a Claire jsou uvězněni vedle dinosaurů. Owen vyprovokuje stygimolocha k útoku, který prorazí stěnu cely a dostane tak dvojici na svobodu. Při útěku se setkají s uprchlou Maisie a zjistí, že i přes protesty Dr. Wu byl indoraptor již prodán. Owen mezi kupce naláká stygimolocha a propukne chaos, při němž indoraptor uprchne na svobodu a zabije Wheatleyho, Eversolla a několik dalších. Vzápětí po celém sídle nahání Owena, Claire a Maisie, nakonec však díky Blue, kterou vypustila Zia na pomoc, indoraptor umírá nabodnut na dinosauří kostře.

Kvůli nehodě dojde ve sklepení k úniku kyanovodíku, což ohrožuje životy zbývajících dinosaurů. S těžkým srdcem se rozhodnou ponechat je smrti, jelikož vysvobození by představovalo ekologickou katastrofu. Maisie přesto otevře vrata a pustí je na svobodu. Mills se mezitím snaží odjet i s kostí indomina rexe, ale osvobozený tyrannosaurus jej sežere a indominovu kost rozšlápne. Owen, Claire, Maisie, Zia a Franklin odejdou pryč, zatímco Blue a ostatní dinosauři se rozprchnou. Epilogem filmu je pak jednání Senátu USA, při němž Dr. Malcolm prohlásí, že začala nová éra dinosaurů a lidé se s nimi musí naučit žít. Poslední scéna ukazuje dinosaury volně se potulující po území Spojených států a mosasaura brázdícího oceány.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Dinosauři ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Ve filmu se objevili následující dinosauři: Tyrannosaurus, Carnotaurus, Baryonyx, Brachiosaurus, Apatosaurus, Stegosaurus, Ankylosaurus, Velociraptor, Procompsognathus, Allosaurus, Stygimoloch, Gallimimus, Sinoceratops, Triceratops, Parasaurolophus, mořský plaz Mosasaurus a ptakoještěr Pteranodon.[19] Novinkou je pak indoraptor, genetický kříženec indomina rexe a velociraptora, který byl stvořen pro válečné účely, jelikož útočí na cíle označené vysokofrekvenčními zvuky.

Ve filmu se též nepřímo vyskytují (jako socha, kostra či zmínka) rody Concavenator, Dimetrodon (pelykosaur, nikoliv dinosaurus), Dracorex, Dreadnoughtus, Edmontosaurus, Kosmoceratops, Metriacanthosaurus, Mononykus, Peloroplites, Protoceratops, Spinosaurus, Teratophoneus, Dilophosaurus.

Vydání[editovat | editovat zdroj]

Vydání prvního teaser traileru se uskutečnilo 22. listopadu 2017,[20] přičemž první oficiální trailer byl zveřejněn 13. prosince 2017.[21] Vydání filmu v amerických kinech proběhlo 22. června 2018,[7][3] avšak světovou premiéru měl již 21. května 2018 ve WiZink Center v Madridu.[22][23] 7. června 2018 byl film vydán ve Spojeném království.[24][4]

Tržby[editovat | editovat zdroj]

Film vydělal 417,8 milionů dolarů ve Spojených státech a v Kanadě a 891,8 milionů dolarů v dalších oblastech, celkově tak vydělal přes 1,31 miliard dolarů a zařadil se tak mezi komerčně nejúspěšnější snímky roku 2018 a prozatím na 12. pozici mezi komerčně nejúspěšnějšími snímky všech dob.[5] Celkově již pětice filmů s tematikou Jurského parku/světa vydělala zhruba 4,948 miliardy dolarů, v průměru každý snímek 989,5 milionu dolarů.[25]

Sequel[editovat | editovat zdroj]

Sequel s názvem jako Jurský svět: Nadvláda byl do kin uveden 10. června 2022.[26][27][28] Do role režiséra se vrátil Colin Trevorrow[29] a scenáristkou se stala filmová tvůrkyně Emily Carmichael. Příběh filmu napsali Trevorrow a Emily Carmichael. Trevorrow byl spolu se Stevenem Spielbergem na postu výkonného producenta a Frank Marshall a Patrick Crowley byli producenty filmu.[30][31][26] Chris Pratt a Bryce Dallas Howard se vrátili do svých rolí,[32] stejně jako hvězdy prvního Jurského parku - Sam Neill, Laura Dern a Jeff Goldblum.[33]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jurassic World: Fallen Kingdom na anglické Wikipedii.

 1. BAYONA, JA. Excited to announce that my longtime collaborator @BernatVilaplana will be the editor for the new Jurassic film [online]. Twitter, 2016-12-29 [cit. 2017-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b c d Film releases [online]. Variety Insight [cit. 2017-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b Rebecca Ford (The Hollywood Reporter). 'Jurassic World 2' Set for 2018 [online]. Prometheus Global Media, 2015-07-23 [cit. 2017-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. a b KARMALI, Luke. Jurassic World Sequel Opening in UK Cinemas Before US [online]. IGN, 2015-08-13 [cit. 2017-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b Jursassic World: Fallen Kingdom [online]. [cit. 2019-07-13]. Dostupné online. 
 6. http://waxing-paleontological.blogspot.com/2018/07/we-cant-have-nice-things.html
 7. a b c Rebecca Ford. 'Jurassic World 2' Set for 2018 [online]. The Hollywood Reporter, 2015-07-23 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. Rafe Spall Reveals His Character Name in Jurassic World Fallen Kingdom [online]. [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. KIT, Borys. 'Jurassic World 2' Casts 'Get Down' Star Justice Smith (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2016-12-01 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. KROLL, Justin. 'Jurassic World' Sequel Casts 'Get Down' Star Justice Smith [online]. Variety, 2016-12-01 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. KROLL, Justin. 'Jurassic World': 'The Detour' Actress Daniella Pineda Lands Key Role in Sequel (Exclusive) [online]. Variety, 2017-01-23 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 12. James Cromwell shares details about 'Jurassic World' sequel [online]. Ora TV, 2017-04-24 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 13. KIT, Borys. James Cromwell Joins 'Jurassic World' Sequel (Exclusive) [online]. The Hollywood Reporter, 2017-02-16 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 14. KROLL, Justin. Toby Jones and Rafe Spall in Talks to Join Sequel to 'Jurassic World' (EXCLUSIVE) [online]. Variety, 2016-11-07 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. KROLL, Justin. 'Jurassic World' Sequel Adds 'Silence of the Lambs' Actor Ted Levine [online]. Variety, 2017-02-10 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. SCHWERDTFEGER, Connor. Jurassic World 2 Is Bringing Back A Favorite Character [online]. CinemaBlend.com, 2017-02-19 [cit. 2017-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-02-20. (anglicky) 
 17. HALL, Jacob. 'Jurassic World 2' Will Toss Geraldine Chaplin Into the Maw of a T-Rex [online]. Film, 2017-03-06. Dostupné online. (anglicky) 
 18. FORD, Rebecca. Jeff Goldblum Joins 'Jurassic World' Sequel (Exclusive) [online]. Hollywood Reporter, 2017-04-26 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 19. Jurassic World: Fallen Kingdom Complete Dinosaur Guide. ScreenRant [online]. [cit. 2022-06-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 20. Jurassic World 2 Trailer Release Date Announced! [online]. [cit. 2017-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-11-14. (anglicky) 
 21. Jurassic World: Fallen Kingdom teaser trailer coming this November! [online]. [cit. 2017-10-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-23. (anglicky) 
 22. HALL, Jacob. 'Jurassic World: Fallen Kingdom' Reactions from the Spanish Premiere: Here is What People Are Saying [online]. Film, 2018-05-21 [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 23. 'Jurassic World: El Reino Caido' Madrid Premiere [online]. Getty Images, 2018-05-21 [cit. 2018-06-22]. Dostupné online. (anglicky) 
 24. KARMALI, Luke. Jurassic World Sequel Opening in UK Cinemas Before US [online]. IGN, 2015-08-13 [cit. 2017-10-23]. Dostupné online. (anglicky) 
 25. http://www.boxofficemojo.com/franchises/chart/?id=jurassicpark.htm
 26. a b ROMANO, Nick. Jurassic World 3 rampaging toward 2021 release date [online]. Entertainment Weekly, 2018-02-21 [cit. 2018-07-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 27. SQUIRES, John. Life Continues to Find a Way as 'Jurassic World 3' is Already Dated for Release! [online]. Bloody Disgusting, 2018-02-21 [cit. 2018-07-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 28. https://variety.com/2020/film/news/jurassic-world-dominion-release-date-delay-1234794880/
 29. STACK, Tim. Steven Spielberg confirms Colin Trevorrow will direct third Jurassic World [online]. Entertainment Weekly, 2018-03-30 [cit. 2018-07-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 30. Associated Press. Universal launches plans for third 'Jurassic World' film [online]. ABC, 2018-02-21 [cit. 2018-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-22. (anglicky) 
 31. KROLL, Justin. 'Jurassic World 3' to Hit Theaters in June 2021 [online]. Variety, 2018-02-21 [cit. 2018-07-11]. Dostupné online. (anglicky) 
 32. STACK, Tim. Jurassic World 3 will be a 'science thriller,' says Colin Trevorrow [online]. Entertainment Weekly, 2018-04-18 [cit. 2018-07-11]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-04-21. (anglicky) 
 33. https://www.theguardian.com/film/2019/sep/25/jeff-goldblum-laura-dern-and-sam-neill-reunite-for-third-jurassic-world-film

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]