Majungasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxMajungasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Infrařád Ceratosauria
Čeleď Abelisauridae
Podčeleď Carnotaurinae
Rod Majungasaurus
Binomické jméno
Majungasaurus crenatissimus
Lavocat, 1955
Synonyma
  • Majungatholus atopus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Majungasaurus („Ještěr z Majungy“) byl velký teropodní dinosaurus ze skupiny abelisauridů. Žil ve svrchní křídě na území dnešního Madagaskaru (formace Maevarano). Majungasaurus mohl být kanibalistický (podle fosilních objevů požíral snad i členy svého druhu). Zajímavostí jsou i dutiny v obratlech, které napovídají existenci vzdušných vaků u tohoto dinosaura (znak shodný s dnešními ptáky). Neznamená to však, že by byl předkem ptáků. Ti se vyvinuli již mnohem dříve. Majungasaurus podle novějších výzkumů rostl velmi pomalu, k dosažení plné velikosti potřeboval údajně nejméně 20 let.[1]

Majungasaurus vs. Majungatholus[editovat | editovat zdroj]

Holotyp rodu Majungasaurus je znám z nekompletní čelisti a několika zubů. Nicméně v roce 1979 byl ze stejné lokality popsán dravec (původně však popsán jako ptakopánvý pachycefalosaurid), který dostal binomické jméno Majungatholus atopus. Pozdější studie jeho fosílií však prokázaly, že Majungasaurus crenatissimusMajungatholus atopus jsou identická zvířata, tudíž Majungatholus je dnes mladším synonymem rodu Majungasaurus, který byl popsán o 24 let dříve.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.livescience.com/56897-slow-growing-theropod-dinosaur.html
  • Lavocat, R. (1955). "Sur une portion de mandibule de Théropode provenant du Crétacé supérieur de Madagascar." Bull. Mus. Hist. Nat. Paris, 27: 256-259.
  • Sampson, S.D., Krause, D.W, Dodson, P. and Forster, C.A. (1996). "The premaxilla of Majungasaurus (Dinosauria; Theropoda), with implications for Gondwanan palaeobiogeography." Journal of Vertebrate Paleontology, 16: 601-605.
  • Sampson, S., Witmer, L., Forster, C., Krause, D., O’Connor, P., Dodson, P. and Ravoavy, F. (1998). "Predatory dinosaur remains from Madagascar: Implications for the Cretaceous Biogeography of Gondwana." Science, 280: 1048-1051.
  • Sues, H., and Taquet, P. (1979). "A pachycephalosaurid dinosaur from Madagascar and a Laurasia-Gondwanaland connection in the Cretaceous." Naturem 279(5714): 633-635