Alexander Payne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexander Payne
Alexander Payne na 40. MFF KV
Narození 10. února 1961 (58 let)
Omaha
Alma mater Stanfordova univerzita
Divadelní, filmová a televizní škola UCLA
Kalifornská univerzita v Los Angeles
Univerzita v Salamance
Ocenění Writers Guild of America Award
Oscar
Zlatý glóbus
Oscar za nejlepší scénář
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Sandra Oh (2003–2006)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Constantine Alexander Payne (* 10. února 1961 Omaha, Nebraska) je americký filmový režisér a scenárista. Za film Bokovka získal v roce 2005 Oscara za nejlepší adaptovaný scénář. Je jedním z mála hollywoodských režisérů, kteří si udrželi proti tlaku studií právo rozhodovat o podobě definitivního sestřihu svých filmů.

Absolvoval Stanfordovu univerzitu, kde studoval španělštinu a historii, a roku 1990 filmovou fakultu Kalifornské univerzity v Los Angeles, kde byl jeho učitelem český režisér Jiří Weiss. Počátkem 90. let byl zaměstnán jako scenárista ve studiu Universal, ale žádný z jeho scénářů nebyl natočen. V roce 2003 se po několikaleté známosti oženil s herečkou Sandrou Ohovou; na jaře 2005 ohlásili rozvod.

V červenci 2005 navštívil Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde byl příznivě přijat jeho živý zájem o diskuse s publikem.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Tyto filmy, které režíroval i psal k nim scénář (od Občanky Ruth vždy ve spolupráci s Jimem Taylorem, s nímž se přátelí od dob, kdy byli spolubydlícími v Los Angeles; od Kdo s koho jde o adaptace románových předloh), získaly řadu oborových a festivalových cen.

Kromě toho v začátcích své kariéry přispěl do povídkového hororově-erotického videofilmu z produkce Playboye Inside Out (1992) epizodou „My Secret Moments“ (scénář – spolu s Taylorem – i režie); v pokračování Inside Out III (1992) pouze zrežíroval cizí epizodu „The Houseguest“.

Později s Taylorem provedl poslední úpravy scénáře filmu Fotr je lotr (Meet the Parents, 2000), kde nebyli uvedeni v titulcích, a Juského parku III (2001).

V roce 2006 spolupracoval na povídkovém filmu Paříži, miluji tě. Jako režisér povídky 14e arrondissement, i jako herec v epizodě Père-Lachaise, kde si zahrál ducha Oscara Wilda.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]