Jiří Weiss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Weiss
Narození

29. březen 1913
Praha

Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí

10. dubna 2004 (ve věku 91 let)
Santa Monica, Kalifornie

Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Povolání režisér, scenárista
Ocenění Zlatá mušle (1960)
Státní cena Klementa Gottwalda
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Weiss (29. března 1913Praze10. dubna 2004Santa Monica, Kalifornie, USA) byl český režisérscenárista židovského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze smíšené česko-německé židovské rodiny. Studoval práva na pražské univerzitě, ale studia nedokončil, a začal pracovat jako žurnalista a filmař. Roku 1939, počátkem 2. světové války jako Žid musel uprchnout před německými nacisty nejen kvůli obavám z pronásledování podle norimberských zákonů. Emigroval do Londýna, kde pracoval pro československou exilovou vládu, například točil dokumentární filmy o službě Čechoslováků v Royal Airforce.

Po skončení druhé světové války se vrátil do Prahy a začal opět točit hrané filmy a vyučoval na filmové fakultě AMU. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy po roce 1968 emigroval podruhé, žil v Římě, v Anglii a nakonec se usadil v USA, kde vyučoval do roku 1982 na Hunter College v New Yorku, dále přednášel filmovou vědu jako docent na Kalifornské univerzitě v Santa Barbara v Los Angeles. Kromě toho psal filmové scénáře, divadelní hry, a také pod titulem Bílý mercedes vydal knihu vlastních pamětí. Krátce před listopadem 1989 se vrátil do Prahy a začal točit svůj poslední film - autobiografický film Marta a já.

Celkem natočil 22 hraných filmů a mnoho filmů dokumentárních, dvakrát byl nucen emigrovat a pětkrát měnil zemi svého působení. Mezi jeho nejznámější a umělecky nejhodnotnější filmy patří Vlčí jámaJiřinou Šejbalovou, Miroslavem Doležalem a mladičkou Janou Brejchovou v hlavní roli. Druhým nejznámějším snímkem se stal film Romeo, Julie a tma natočený podle stejnojmenné novely Jana Otčenáška.


Rodina[editovat | editovat zdroj]

S manželkou Martinou Weissovou vychoval dceru a syna. Pak měl ještě druhou ženu, se kterou žil v USA (Kateřina rozena Mizerova Weiss). Je pohřben na pražském židovském hřbitově na Olšanech.[1]

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]