Carcharodontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxCarcharodontosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní až svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Carcharodontosaurus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Reptilia)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád teropodi (Theropoda)
Nadčeleď allosauroidi (Allosauroidea)
Čeleď karcharodontosaurovití (Carcharodontosauridae)
Rod Carcharodontosaurus
Stromer, 1931
Druhy
  • C. saharicus (Depéret & Savornin, 1925)
  • C. iguidensis Brusatte & Sereno, 2007
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rod Carcharodontosaurus („Ještěr se žraločími zuby“) byl obřím dravým (teropodním) dinosaurem, žijícím asi před 100 až 93 miliony let na severu Afriky. Byl popsán již německým paleontologem Ernstem Stromerem (mj. autorem popisu spinosaura) v roce 1931, avšak první popis zkamenělin tohoto rodu měli na svědomí vědci Charles Depéret a J. Savornin již v roce 1927. Ti však nový druh teropoda chybně přiřadili k rodovému názvu Megalosaurus (jako druh Megalosaurus saharicus). Jedná se o obřího teropoda z čeledi Carcharodontosauridae, tedy blízkého příbuzného jihoamerických gigantů - giganotosaura, tyranotitana a mapusaura. Pozůstatky holotypu (originálu) byly zničeny během 2. světové války v roce 1944, neboť se tehdy nacházely v bombardovaném mnichovském muzeu.[1] Až v roce 1996 pak objevil vědecký tým pod vedením známého amerického paleontologa Paula Serena pozůstatky dalšího jedince tohoto druhu.

Naleziště[editovat | editovat zdroj]

Druh Carcharodontosaurus saharicus je znám ze souvrství Baharíja, Tegana a Čenini (státy Egypt, Maroko, Tunisko, Alžírsko, Libye a Niger).

Období[editovat | editovat zdroj]

C. saharicus žil v období přelomu spodní a svrchní křídy (stupně apt, alb, cenoman), před přibližně 100-93 Ma (Ma = Mega annum; miliony let).

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Carcharodontosaurus byl kolosální dravec, dosahující délky asi 11-13,5 m a váhy od 3-8 tun[2], což z něj dělá jednoho z největších suchozemských dravců všech dob (pro srovnání lze uvést, že největší dochovaná kostra tyranosaura zvaná Sue, měří na délku 12,3 m a zaživa vážil tento jedinec asi 6 - 9 tun). Jen samotná lebka karcharodontosaura měřila kolem 1,6 metru na délku.

Nový druh[editovat | editovat zdroj]

Již v roce 2005 publikovali paleontologové Paul Sereno a Steve Brusatte objev nového druhu tohoto rodu obřího teropoda. O dva roky později popsal Brusatte na základě fosílií lebky a cervikálních obratlů nový druh karcharodontosaura - C. iguidensis.[3] Tento druh byl podle autorů studie stejně velký, nebo dokonce ještě větší než C. saharicus (délka je odhadována až na 14 metrů, samotná lebka měří asi 175 cm).

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Carcharodontosaurus se objevil v dokumentu Planet Dinosaur. Největší pozornost mu byla věnována v prvním díle (Ztracený svět), kde byl spolu s dalším obřím teropodem spinosaurem hlavním tématem epizody. Objeví se také v pátém díle, kde loví mládě obřího sauropoda paralititana.

Síla stisku[editovat | editovat zdroj]

Studie z roku 2015 určuje sílu čelistního stisku karcharodontosaura na 28200 newtonů. Čelistní a krční svaly dinosaura byly schopny uzvednout závaží až o hmotnosti 424 kilogramů, což je nejspíš o trochu méně než u tyranosaura.[4]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  1. https://dinosaurusblog.wordpress.com/2009/04/24/782233-konec-egyptskych-dinosauru/
  2. Roger B. J. Benson, Gene Hunt, Matthew T. Carrano & Nicolás Campione (2017). Cope's rule and the adaptive landscape of dinosaur body size evolution. Palaeontology. doi: 10.1111/pala.12329 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pala.12329/full
  3. http://news.nationalgeographic.com/news/2007/12/071212-niger-dinosaur.html
  4. https://dinosaurusblog.wordpress.com/2015/05/04/uzvedli-by-obri-teropodi-v-tlame-automobil/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]