Paul Sereno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paul Sereno
Narození11. října 1957 (66 let)
Aurora, IllinoisIllinois Illinois
Alma materNorthern Illinois University
Naperville Central High School
Povolánípaleontolog, vysokoškolský učitel a zoolog
ZaměstnavatelChicagská univerzita
OceněníPackard Fellowship for Science and Engineering (1989)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paul Sereno (* 11. října 1957) je americký paleontolog, který se od začátku 90. let 20. století proslavil objevy dinosaurů z celého světa, jmenovitě Severní Ameriky, Jižní Ameriky, Afriky i Asie. Mezi jeho nejznámější objevy patří dinosauří rody Eoraptor (jeden z nejstarších známých dinosaurů), Deltadromeus, Jobaria, Afrovenator, Carcharodontosaurus (první dobře zachovaná lebka), Rajasaurus, první dobře zrekonstruovaný Nigersaurus, tyranosauroid Raptorex nebo obří krokodýl Sarcosuchus a africký ptakoještěr. Popsal také dinosaury ze zkamenělin dovezených dříve do USA, například rod Pegomastax z Jihoafrické republiky nebo Afromimus z Nigeru. Na Sahaře také odkryl velké pohřebiště z doby kamenné, a prováděl na něm výzkum již od roku 2000 (jak bylo odhaleno v září roku 2008).

Aktivity[editovat | editovat zdroj]

Sereno momentálně žije a pracuje v Chicago Field Museum a na Univerzitě v Chicagu, (USA). Patří k nejpopulárnějším postavám světové paleontologie. V roce 1997 byl prestižní anketou v časopisu People dokonce zařazen mezi 50 nejpřitažlivějších lidí světa. O dva roky později se zúčastnil chicagského maratonu, kde doběhl mezi neatletickými VIP osobnostmi na čtvrtém místě ve skvělém čase 3:16 hod. Dr. Sereno je také aktivním účastníkem projektu pro podněcování zájmu o vědu u mladistvých s názvem Project Exploration.

Odlazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Briggs, Helen (12. prosince, 2007). "New meat-eating dinosaur unveiled" (Web). News article about; Carcharodontosaurus iguidensis was one of the largest meat-eaters that ever lived. BBC NEWS, 2007.
  • Dell'Amore, Christine (14. srpna, 2008). "Ancient Cemetery Found; Brings "Green Sahara" to Life" (Web). News article about; Dinosaur hunters have stumbled across the largest and oldest Stone Age cemetery in the Sahara desert. NATIONAL GEOGRAPHIC NEWS, 2008.
  • Gwin, Peter (Září, 2008). "Green Sahara" (Web). Feature story about; Lost Tribes of the Green Sahara - How a dinosaur hunter uncovered the Sahara's strangest Stone Age graveyard. NATIONAL GEOGRAPHIC, 2008.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]