Paralititan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxParalititan
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 99 - 93 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Paralititan stromeri - rekonstrukce
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Čeleď Titanosauridae
Rod Paralititan
Binomické jméno
Paralititan stromeri
Smith et al., 2001
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paralititan („Titán přílivu“) byl obřím býložravým titanosauridním sauropodním dinosaurem, který žil ve svrchní křídě na území dnešního Egypta zhruba před 94 miliony let. Byl objeven spolu se zkamenělým mangrovovým porostem, ve kterém zřejmě také částečně žil. Patří k největším známým dinosaurům vůbec, jeho pažní kost byla dlouhá 169 cm (navíc šlo zřejmě o ještě nedospělého jedince). Celková délka se mohla pohybovat okolo 30 metrů. Odhadovaná hmotnost tohoto obra pak činila kolem 51 tun.[1] Větší byly s jistotou pouze rody Argentinosaurus a Puertasaurus z Argentiny. Je pravděpodobné, že Paralititan byl kořistí obřích teropodů jako byl Carcharodontosaurus nebo výjimečně i Spinosaurus.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Paralititan se vyskytuje v pátém dílu Planet Dinosaur New Giants. Zde je zobrazován jako 45 tunové zvíře. Mladý jedinec paralititana je napaden krokodýlem sarcosuchem a carcharodontosaurem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Smith, J.B.; Lamanna, M.C.; Lacovara, K.J.; Dodson, P.; Smith, J.R.; Poole, J.C.; Giegengack, R.; and Attia, Y. (2001). "A Giant sauropod dinosaur from an Upper Cretaceous mangrove deposit in Egypt". Science 292 (5522): 1704–1706.
  1. Roger B. J. Benson, Gene Hunt, Matthew T. Carrano & Nicolás Campione (2017). Cope's rule and the adaptive landscape of dinosaur body size evolution. Palaeontology. doi: 10.1111/pala.12329 http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pala.12329/full

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]