Saltasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxSaltasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce druhu Saltasaurus loricatus
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Infrařád Sauropoda
Čeleď Saltasauridae
Rod Saltasaurus
Bonaparte & Powell, 1980
Binomické jméno
Saltasaurus loricatus
Bonaparte & Powell, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saltasaurus („ještěr ze Salta“) byl asi 8,5 m dlouhý a kolem 3 tun vážící býložravý sauropodní dinosaurus, který žil před 70 miliony let v období pozdní křídy. Jeho fosílie byly nalezeny v argentinských provinciích Salta a Rio Negro a dále ve státě Uruguay.

Saltasaurus byl charakteristický svojí vysokou lebkou, která se směrem k čenichu prudce snižovala. Podobně jako jiní zástupci čeledi Saltasauridae, i tento rod měl velkou prsní kost, poměrně krátký ocas a krk, zato však široký trup. Kromě kostěných pozůstatků z přibližně 20 exemplářů známe i jeho kostěné pancéřování, které mu chránilo hřbet a boky. To se skládalo z velkého množství malých kostěných desek a větších kostěných hrbolů. Nevýhodu malé velikosti mu vynahradila schopnost vztyčit se na delší dobu na zadní končetiny, přičemž se opíral o ocas. Podobné kostěné pancéřování, jaké měl Saltasaurus, už bylo zjištěné u mnoha dalších rodů a je pravděpodobné, že obrnění byli mnozí další dinosauři čeledi Saltasauridae. Krk saltasaurů a jiných titanosaurů bývá někdy zobrazovaný podobně jako krk rodu Diplodocus, tedy v jedné vodorovné linii s trupem. Takto ho sice titanosauři nejčastěji nosili po dobu chůze, je však pravděpodobné, že ho dokázali natáhnout i zdvihnout do korun stromů, i když ne tak prudce jako u čeledi Brachiosauridae. Svědčí o tom i velikost předních končetin, které nejsou o mnoho menší než zadní končetiny.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Saltasaurus je hlavní "postavou" ve čtvrtém díle amerického televizního dokumentu Dinosaur Planet z roku 2003 (díl "Alfiino vejce", v českém vydání "Nebezpečný život saltasaura").

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • J.F. Bonaparte and J.E. Powell, 1980, "A continental assemblage of tetrapods from the Upper Cretaceous beds of El Brete, northwestern Argentina (Sauropoda-Coelurosauria-Carnosauria-Aves)", Mémoires de la Société Géologique de France, Nouvelle Série 139: 19-28
  • Walking on Eggs: The Astonishing Discovery of Thousands of Dinosaur Eggs in the Badlands of Patagonia, Luis Chiappe a Lowell Dingus. 2001, Scribner. ISBN 0-7432-1211-8.