Saltasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSaltasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce druhu Saltasaurus loricatus
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaplazi (Sauropsida)
Nadřáddinosauři (Dinosauria)
Řádplazopánví (Saurischia)
PodřádSauropodomorpha
InfrařádSauropoda
ČeleďSaltasauridae
PodčeleďSaltasaurinae
TribusSaltasaurini
RodSaltasaurus
Bonaparte & Powell, 1980
Binomické jméno
Saltasaurus loricatus
Bonaparte & Powell, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saltasaurus („ještěr z provincie Salta“) byl rod menšího sauropodního dinosaura z kladu Titanosauria. Žil v období geologického věku maastricht před asi 72 až 68 miliony let, tedy v období pozdní svrchní křídy. Jeho fosilie byly objeveny v argentinských provinciích Salta a Rio Negro a dále ve státě Uruguay (pokud se skutečně jedná o rod Saltasaurus).[1]

Rozměry[editovat | editovat zdroj]

Saltasauři byli na poměry současných živočichů velmi mohutní tvorové, na poměry titanosaurních sauropodů ale byli naopak relativně malí. S. loricatus byl asi 8,5 metru dlouhý a kolem 2,5 tuny vážící[2] býložravý sauropodní dinosaurus (podle jiných odhadů však dosahoval délky asi 12 metrů a hmotnosti přes 5 tun)[3].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Saltasaurus - velikost v porovnání s člověkem.

Saltasaurus byl charakteristický svojí vysokou lebkou, která se směrem k čenichu prudce snižovala. Podobně jako jiní zástupci čeledi Saltasauridae, i tento rod měl velkou prsní kost, poměrně krátký ocas a krk, zato však široký trup. Kromě kostěných pozůstatků z přibližně 20 exemplářů známe i jeho kostěné pancéřování, které mu chránilo hřbet a boky. To se skládalo z velkého množství malých kostěných desek a větších kostěných hrbolů. Nevýhodu malé velikosti mu vynahradila schopnost vztyčit se na delší dobu na zadní končetiny, přičemž se opíral o ocas. Podobné kostěné pancéřování, jaké měl Saltasaurus, už bylo zjištěné u mnoha dalších rodů a je pravděpodobné, že obrnění byli mnozí další dinosauři čeledi Saltasauridae. Krk saltasaurů a jiných titanosaurů bývá někdy zobrazovaný podobně jako krk rodu Diplodocus, tedy v jedné vodorovné linii s trupem. Takto ho sice titanosauři nejčastěji nosili po dobu chůze, je však pravděpodobné, že ho dokázali natáhnout i zdvihnout do korun stromů, i když ne tak prudce jako u čeledi Brachiosauridae. Svědčí o tom i velikost předních končetin, které nejsou o mnoho menší než zadní končetiny.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Saltasaurus je hlavní "postavou" ve čtvrtém díle amerického televizního dokumentu Dinosaur Planet z roku 2003 (díl "Alfiino vejce", v českém vydání "Nebezpečný život saltasaura"). Patří k poměrně dobře známým rodům sauropodů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • J. F. Bonaparte and J. E. Powell (1980). A continental assemblage of tetrapods from the Upper Cretaceous beds of El Brete, northwestern Argentina (Sauropoda-Coelurosauria-Carnosauria-Aves). Mémoires de la Société Géologique de France, Nouvelle Série. 139: 19-28
  • Walking on Eggs: The Astonishing Discovery of Thousands of Dinosaur Eggs in the Badlands of Patagonia, Luis Chiappe a Lowell Dingus. 2001, Scribner. ISBN 0-7432-1211-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]