Saltasaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Saltasaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída, asi před 70 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce druhu Saltasaurus loricatus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Sauropodomorpha
Infrařád: Sauropoda
Čeleď: Saltasauridae
Rod: Saltasaurus
Bonaparte & Powell, 1980
Binomické jméno
Saltasaurus loricatus
Bonaparte & Powell, 1980
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Saltasaurus („ještěr ze Salta“) byl asi 8,5 m dlouhý a kolem 3 tun vážící býložravý sauropodní dinosaurus, který žil před 70 miliony let v období pozdní křídy. Jeho fosílie byly nalezeny v argentinských provinciích Salta a Rio Negro a dále ve státě Uruguay.

Saltasaurus byl charakteristický svojí vysokou lebkou, která se směrem k čenichu prudce snižovala. Podobně jako jiní zástupci čeledi Saltasauridae, i tento rod měl velkou prsní kost, poměrně krátký ocas a krk, zato však široký trup. Kromě kostěných pozůstatků z přibližně 20 exemplářů známe i jeho kostěné pancéřování, které mu chránilo hřbet a boky. To se skládalo z velkého množství malých kostěných desek a větších kostěných hrbolů. Nevýhodu malé velikosti mu vynahradila schopnost vztyčit se na delší dobu na zadní končetiny, přičemž se opíral o ocas. Podobné kostěné pancéřování, jaké měl Saltasaurus, už bylo zjištěné u mnoha dalších rodů a je pravděpodobné, že obrnění byli mnozí další dinosauři čeledi Saltasauridae. Krk saltasaurů a jiných titanosaurů bývá někdy zobrazovaný podobně jako krk rodu Diplodocus, tedy v jedné vodorovné linii s trupem. Takto ho sice titanosauři nejčastěji nosili po dobu chůze, je však pravděpodobné, že ho dokázali natáhnout i zdvihnout do korun stromů, i když ne tak prudce jako u čeledi Brachiosauridae. Svědčí o tom i velikost předních končetin, které nejsou o mnoho menší než zadní končetiny.

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Saltasaurus je hlavní "postavou" ve čtvrtém díle amerického televizního dokumentu Dinosaur Planet z roku 2003 (díl "Alfiino vejce", v českém vydání "Nebezpečný život saltasaura").

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • J.F. Bonaparte and J.E. Powell, 1980, "A continental assemblage of tetrapods from the Upper Cretaceous beds of El Brete, northwestern Argentina (Sauropoda-Coelurosauria-Carnosauria-Aves)", Mémoires de la Société Géologique de France, Nouvelle Série 139: 19-28
  • Walking on Eggs: The Astonishing Discovery of Thousands of Dinosaur Eggs in the Badlands of Patagonia, Luis Chiappe a Lowell Dingus. 2001, Scribner. ISBN 0-7432-1211-8.