Diplodocus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDiplodocus
Stratigrafický výskyt: Svrchní jura, před 154 - 148 mil. let
alternativní popis obrázku chybí
Kostra diplodoka v Natural History Museum, Londýn
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Sauropodomorpha
Nadčeleď Diplodocoidea
Čeleď Diplodocidae
Podčeleď Diplodocinae
Rod Diplodocus
druhy
  • Diplodocus longus
  • Diplodocus carnegii Hatcher, 1901
  • Diplodocus hallorum (Gillette, 1991) Lucas et al., 2004
  • Diplodocus hayi Holland, 1924
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Diplodocus („Dvojitý trám“) byl rodem obřích sauropodních dinosaurů, který žil v několika druzích na konci jurského období na území dnešních Spojených států amerických, asi před 154–148 miliony let. Na rozdíl od některých jiných dinosaurů měl značně duté obratle, takže jeho hmotnost při délce 25–35 m zřejmě nepřesahovala 16 tun. Diplodokus byl podle stavby chrupu nepochybně býložravec. Zuby mu ale sloužily pouze pro trhání potravy (například listí ze stromů), ne pro její rozžvýkání. Po sežrání potravy někdy polykal kameny (gastrolity), kterými v prvním žaludku potravu rozmělnil.[1] Z tohoto důvodu nejspíš také žil blízko vody, kde je zeleň měkčí, šťavnatější a lépe stravitelná. Do vody však často nevstupoval. S délkou asi 33 - 35 metrů patřil k nejdelším živočichům všech dob. Samotný jeho ocas mohl být dlouhý přes 15 metrů, krk pak přes 6 metrů. Odhaduje se, že srdce diplodoka možná vážilo až 1,6 tuny, aby vypumpovalo krev do celého tělního oběhu.

Historie objevů[editovat | editovat zdroj]

Diplodokus na zastaralé rekonstrukci

Byl objeven v 70. letech 19. století na americkém Středozápadě. Průměrně velcí jedinci dosahovali délky kolem 25 metrů. Diplodocus tak dlouho patřil mezi nejdelší známé dinosaury (rekordní exemplář, dlouhý 26,7 m, držel primát do poloviny 70. let). V roce 1991 však byl objeven ještě větší diplodocidní sauropod Seismosaurus, který byl podle posledních upravených údajů dlouhý až 35 metrů (původní, značně přemrštěné údaje však hovořily i o délce 54 metrů). Podle studií z poslední doby byl však Seismosaurus pouze výjimečně velkým exemplářem rodu Diplodocus, snad druhu Diplodocus longus, spíše však D. hallorum. Ani tak by se však Diplodocus nestal znovu nejdelším známým dinosaurem. Sauropodi jako byl Argentinosaurus možná dosahovali délky až kolem 40 metrů (a byli tak nejdelšími známými obratlovci vůbec). Některé druhy tohoto rodu byly již překlasifikovány a jsou nyní samostatnými rody diplodokidů (například Galeamopus hayi, původně Diplodocus hayi).

Diplodocus

Diplodokus jako panovnický dar[editovat | editovat zdroj]

Na počátku 20. století proslavil tohoto dinosaura zejména americký ocelářský magnát a filantrop skotského původu Andrew Carnegie (1835 - 1919), který v letech 1905 - 1913 daroval odlitky koster druhu D. carnegii (pojmenovaném právě po něm) mnoha evropským muzeím. Od té doby tak nalezneme kostru diplodoka například v přírodovědeckých muzeích v Londýně, Berlíně, Paříži, Madridu, Vídni i jinde[2].

"Seismosaurus"[editovat | editovat zdroj]

Seismosaurus byl objeven v roce 1985 v Novém Mexiku (USA). Od roku 1991 byla jeho kostra vyproštěna a očištěna, zachovaná je asi z jedné třetiny. Původně byl tento obří exemplář považován za samostatný rod, v současnosti je tento exemplář považován za mimořádně vzrostlého příslušníka rodu Diplodocus, a to samostatného druhu D. hallorum. Dříve se odhadovalo, že jeho délka mohla činit 48 - 54 metrů, čímž by byl nejdelším známým obratlovcem vůbec (jeho rivalem by byl pouze enigmatický Amphicoelias), tyto odhady však byly později sníženy na dosud platných asi 30 - 35 metrů. I tak patří diplodokus mezi nejdelší známé obratlovce všech dob, překonávající délkou (nikoliv však hmotností) i největší velrybu plejtváka obrovského se zhruba 26 - 33 metry.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Diplodocus zřejmě spásal značné množství jehličnanů, kapradin a mechorostů. Zuby měl tento sauropod poměrně tupé a jejich stavba byla jednoduchá. Zuby se v čelistech diplodoků pravděpodobně rychle vyměňovaly, podobně jako u rodů Camarasaurus nebo Nigersaurus.

Možnosti vzhledu hlavy diplodoka

Izolovaný protein[editovat | editovat zdroj]

V roce 1991 byla publikována studie o izolování proteinu kolagenu z fosilního obratle seismosaura (dnes D. hallorum). Tím se stal tento sauropod držitelem primátu v nejstarším získaném organickém substrátu, starém 150 milionů let. Předchozím „rekordmanem“ byl 80 milionů let starý křídový korýš. V poslední době byly proteiny prokázány i u 78 milionů let starého brachylofosaura a 67 milionů let starých jedinců rodu Triceratops a Tyrannosaurus.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOCHA, Vladimír. Kouzlo dinosauřích koprolitů. OSEL.cz [online]. 8. dubna 2009. Dostupné online. 
  2. SOCHA, Vladimír. Diplodokus jako panovnický dar. OSEL.cz [online]. 14. listopadu 2014. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]