Baryonyx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Baryonyx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 130 - 125 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Přibližná podoba baryonyxe
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Nadčeleď: Megalosauroidea
Čeleď: Spinosauridae
Podčeleď: Baryonychinae
Rod: Baryonyx
Binomické jméno
Baryonyx walkeri
Charig & Milner, 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baryonyx („těžký dráp“) byl spinosauridní teropodní dinosaurus, pojmenovaný podle obrovského drápu, který měl na palci předních končetin. Ten dosahoval za života délky až 35 cm. Byl nalezen v cihelně v Surrey amatérským paleontologem Williamem Walkerem v roce 1983. Baryonyx žil v období spodní křídy, přibližně před 125 milióny let. Jeho fosílie byly nalezeny v Anglii (Isle of Wight) a nejspíš i v Portugalsku a západoafrickém Nigeru.

Velikost a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Baryonyx dosahoval délky kolem 10 metrů, výšky ve hřbetě do 3 metrů a hmotnosti kolem 2-3 tun. Byl to po dvou chodící masožravec, který se nejspíš živil především rybami a mršinami. Tato skladba potravy byla odvozena z tvaru jeho štíhlých a prohnutých čelistí, které do značné míry připomínaly čelisti krokodýla (gaviála).[1] Také jeho silné přední končetiny napovídají tomuto předpokladu. Představoval tak menšího příbuzného proslulého obra spinosaura ze severní Afriky.

Baryonyx-size.svg

Historie objevu[editovat | editovat zdroj]

Donedávna se předpokládalo, že fosílie baryonyxe byly poprvé objeveny až roku 1983 a vědecký popis pak následoval roku 1986. Jak se ale ukázalo v posledním desetiletí, fosilní zuby označované jako Suchosaurus (pokládané do roku 1998 za zuby druhohorních krokodýlů) patří s největší pravděpodobností také tomuto rodu, a přitom byly objeveny již kolem roku 1820.[2]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Buffetaut, E. (2007). "The spinosaurid dinosaur Baryonyx (Saurischia, Theropoda) in the Early Cretaceous of Portugal." Geological Magazine, 144(6): 1021-1025. doi:10.1017/S0016756807003883
  • Charig, A.J. and Milner, A.C. (1997). "Baryonyx walkeri, a fish-eating dinosaur from the Wealden of Surrey." Bulletin of the Natural History Museum of London, 53: 11–70.