Baryonyx

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxBaryonyx
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, před 130 až 125 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Přibližná podoba baryonyxe
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Nadčeleď Megalosauroidea
Čeleď Spinosauridae
Podčeleď Baryonychinae
Rod Baryonyx
Binomické jméno
Baryonyx walkeri
Charig & Milner, 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baryonyx („těžký dráp“) byl spinosauridní teropodní dinosaurus, pojmenovaný podle obrovského drápu, který měl na palci předních končetin. Ten dosahoval za života délky až 35 cm. Byl nalezen v cihelně v Surrey amatérským paleontologem Williamem Walkerem v roce 1983. Baryonyx žil v období spodní křídy, přibližně před 125 milióny let. Jeho fosílie byly nalezeny v Anglii (Isle of Wight) a nejspíš i v Portugalsku a západoafrickém Nigeru.

Velikost a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Baryonyx dosahoval délky kolem 10 metrů[1], výšky ve hřbetě do 3 metrů a hmotnosti kolem 2-3 tun (podle jiných odhadů ale spíše jen 7,5 metru a 1200 kilogramů)[2]. Byl to po dvou chodící masožravec, který se nejspíš živil především rybami a mršinami. Tato skladba potravy byla odvozena z tvaru jeho štíhlých a prohnutých čelistí, které do značné míry připomínaly čelisti krokodýla (gaviála).[3] Také jeho silné přední končetiny napovídají tomuto předpokladu. Představoval tak menšího příbuzného proslulého obra spinosaura ze severní Afriky.

Velikostní porovnání baryonyxe a člověka.

Historie objevu[editovat | editovat zdroj]

Donedávna se předpokládalo, že fosílie baryonyxe byly poprvé objeveny až roku 1983 a vědecký popis pak následoval roku 1986. Jak se ale ukázalo v posledním desetiletí, fosilní zuby označované jako Suchosaurus (pokládané do roku 1998 za zuby druhohorních krokodýlů) patří s největší pravděpodobností také tomuto rodu, a přitom byly objeveny již kolem roku 1820.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Buffetaut, E. (2007). "The spinosaurid dinosaur Baryonyx (Saurischia, Theropoda) in the Early Cretaceous of Portugal." Geological Magazine, 144(6): 1021-1025. doi:10.1017/S0016756807003883
  • Charig, A. J. and Milner, A. C. (1997). "Baryonyx walkeri, a fish-eating dinosaur from the Wealden of Surrey." Bulletin of the Natural History Museum of London, 53: 11–70.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]