Přeskočit na obsah

Strategická videohra

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Screenshot hry Civilizace II

Strategická videohra nebo též strategie (anglicky strategy video game) je videoherní žánr, u kterého ovládáme větší skupinu objektů a manipulujeme s nimi po hrací ploše tak, abychom utrpěli co nejmenší újmu na vitalitě, bojeschopnosti, údržbě objektů, zdrojů, území, jednotek, sil atp. a zároveň tutéž újmu, kterou na sobě potlačujeme, způsobili protivníkovi. Strategie můžeme kategoricky dělit do několika sfér podle způsobu hraní a cíle, jež je dán.

Strategické počítačové hry jsou žánr, který jsou zaměřeny na myšlení a plánování k dosažení vítězství. Konkrétně, hráč musí plánovat řadu opatření proti jednomu nebo více oponentů a snížení nepřátelských sil je obvykle cílem. Vítězství je dosaženo vynikajícím plánováním a prvek náhody nemá téměř žádnou roli. Ve většině případů strategii hráč dostane vrchní pohled na herní svět (godlike view) a nepřímo kontroluje herní jednotky pod jeho velením. Tak většina strategických her obsahuje prvky boje v různé míře a je možno je kombinovat strategicky a takticky. Kromě bojů, tyto hry často zpochybňují[zdroj?] řízení ekonomiky.

Podžánry

[editovat | editovat zdroj]
  • Existují i jiné odnože počítačových her se strategickými prvky
  • U simulátorů neovládáme vždy několik objektů, ale můžeme manipulovat i s jedním. U budovatelských typů počítačových her nemusí jít vždy o likvidaci oponenta. Výjimky jsou odvislé od vývojářských záměrů.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]