Liopleurodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxLiopleurodon
Stratigrafický výskyt: Střední až svrchní jura, před 162-150 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu liopleurodonta (v pozadí Leedsichthys problematicus)
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád Sauropterygia
Řád Plesiosauria
Čeleď Pliosauridae
Druhy
  • Liopleurodon ferox
  • Liopleurodon pachydeirus
  • Liopleurodon rossicus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Liopleurodon byl středně velký masožravý mořský plaz, který žil před 160 až 155 miliony let (stupeň callov) v období střední jury. Nepatří však mezi populární dinosaury, kteří vytvořili jen terestrické (suchozemské) formy (s výjimkou spinosauridů).

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

Se svými čtyřmi ploutvemi byl vytrvalým plavcem, který dokázal velmi prudce zrychlit, což je velmi důležité pro dravce, který útočí ze zálohy. Studie jeho lebky prokázala, že svým čichem dokázal zachytit i jemné pachy. S největší pravděpodobností měl velmi málo přirozených nepřátel, do jeho jídelníčku patřili zejména žraloci.

Rekonstrukce liopleurodona.

Velikost[editovat | editovat zdroj]

Není dosud jistá. Paleontolog L. B. Tarlo vychází z předpokladu, že délka lebky pliosaurů (mezi něž patří i Liopleurodon) tvoří zhruba jednu sedminu celkové délky těla. Nejdelší nalezená lebka liopleurodona přitom měří 1,5 metru. Pro největší druh rodu Liopleurodon byla délka těla stanovena na 6,3 metru. Někteří vědci se ale domnívají, že mohl dosahovat délky až kolem 10 metrů.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Fosílie byly nalezeny v Německu, Francii a Velké Británii, protože v době střední jury byla tato oblast pokryta rozsáhlým mořem.

Dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Liopleurodon se objevil v epizodě "Kruté moře" v televizním dokumentu od BBC Putování s dinosaury a také ve speciální trilogii stejného dokumentu Monstra pravěkých oceánů. V tomto seriálu je však naprosto nesmyslně vyobrazen jako největší dravec všech dob, vážící 150 tun a měřící na délku 25 metrů. Tyto rozměry bývají často uváděny i v některých nepříliš odborných knihách, což dokazuje přílišnou důvěru mnohých lidí v informace zmíněné v seriálech.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Sauvage, H.E. (1873). "Notes sur les Reptiles fossiles." Bulletin de la Société Géologiques de France, series 3, 4: 365-380.
  • Sachs, S. (1997). "Mesozoische Reptilien aus Nordrhein-Westfalen." Pp. 22-27 in Sachs, S., Rauhut, O.W.M. and Weigert, A. (eds.), Terra Nostra. 1. Treffen der deutschsprachigen Paläoherpetologen Düsseldorf.
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Liopleurodon ve Wikimedia Commons