Liopleurodon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox

Liopleurodon
Stratigrafický výskyt: Střední až svrchní jura, před 162-150 miliony let
Rekonstrukce vzhledu liopleurodonta (v pozadí Leedsichthys problematicus)
Rekonstrukce vzhledu liopleurodonta (v pozadí Leedsichthys problematicus)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Nadtřída: čtyřnožci (Tetrapoda)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: Sauropterygia
Řád: Plesiosauria
Čeleď: Pliosauridae
Druhy
  • Liopleurodon ferox
  • Liopleurodon pachydeirus
  • Liopleurodon rossicus

Liopleurodon byl středně velký masožravý mořský plaz, který žil před 160 až 155 miliony let (stupeň callov) ve střední juře. Nepatří však mezi populární dinosaury, kteří vytvořili jen terestrické (suchozemské) formy (s vjímkou spinosauridů).

Anatomie[editovat | editovat zdroj]

Se svými čtyřmi ploutvemi byl vytrvalý plavec. Ačkoli tyto čtyři ploutve nebyly zas tak dobré k plavání, dokázal velmi prudce zrychlit, což je velmi důležité pro dravce, který útočí ze zálohy. Studie jeho lebky prokázala, že svým čichem dokázal zachytit určité pachy. S největší pravděpodobností měl velmi málo nepřátel, do jeho jídelníčku patřili zejména žraloci.

Rekonstrukce liopleurodona.

Velikost a váha[editovat | editovat zdroj]

Není dosud jistá. Paleontolog L. B. Tarlo vychází z toho, že délka lebky pliosaura, (mezi něž patří i Liopleurodon) tvoří jednu sedminu celkové délky těla. Nejdelší nalezená lebka Liopleurodona měří 1,5 metry. Pro největší druh rodu liopleurodon byla délka stanovená na 6,3 metru. Někteří vědci si myslí, že byl dlouhý až 10 metrů. Nejblíže pravdě je asi délka 5-7 metrů.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Fosílie byly nalezeny v Německu, Francii a Velké Británii, protože v době jury byla tato oblast pokryta rozsáhlým mořem.

Dokumenty[editovat | editovat zdroj]

Liopleurodon se objevil v epizodě "Kruté moře" v televizním dokumentu od BBC Putování s dinosaury a také ve speciální trilogii stejného dokumentu Monstra pravěkých oceánů. V temto seriálu je však naprosto nesmyslně vyobrazen jako největší dravec všech dob vážící 150 tun a měřící 25 metrů. Tyto rozměry bývají často psány i v některých nepříliš odborných knihách, což dokazuje přílišnou důvěru mnohých lidí v informace zmíněné v seriálech.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Sauvage, H.E. (1873). "Notes sur les Reptiles fossiles." Bulletin de la Société Géologiques de France, series 3, 4: 365-380.
  • Sachs, S. (1997). "Mesozoische Reptilien aus Nordrhein-Westfalen." Pp. 22-27 in Sachs, S., Rauhut, O.W.M. and Weigert, A. (eds.), Terra Nostra. 1. Treffen der deutschsprachigen Paläoherpetologen Düsseldorf.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Liopleurodon ve Wikimedia Commons