Heterodontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Heterodontosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura

alternativní popis obrázku chybí
Heterodontosaurus tucki, rekonstrukce
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: ptakopánví (Ornithischia)
Čeleď: Heterodontosauridae
Rod: Heterodontosaurus
Cromptom a Charig, 1962
Binomické jméno
Heterodontosaurus tucki
Cromptom a Charig, 1962
Synonyma
  • Lycorhinus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heterodontosaurus („různozubý ještěr“) byl až 1,2 m dlouhý a 2,5 kg vážící býložravý dinosaurus. Žil přibližně před 199 až 196 milióny let (v období spodní jury). Jeho fosílie byly nalezeny Jihoafrické republice a Lesothu.

Měl mohutnější stavbu těla a delší, mocnější přední končetiny se silným palcovým drápem, kterými během období sucha vyhrabával kořínky. Heterodontosaurus (a celá jeho čeleď) je velmi zajímavý zejména díky chrupu se třemi typy zubů. V přední části horní čelisti měl řezáky (v přední části dolní čelisti je nahradil rohovinový zobák), kterými odkusoval potravu, ostré tesáky a silné stoličky v zadní části čelisti, jimiž potravu rozemílal. Tesáky měli zřejmě jen samci, kteří jich používali jako zbraň, když mezi sebou soupeřili. Našly se totiž lebky bez klů, jinak úplně identické s lebkami vybavenými kly. Pozdější ptakopánví dinosauři už měli vždy obvykle jen jediný typ zubů, přičemž řezáky se jim neujaly a byly nahrazeny rohovinovým zobákem.

V říjnu roku 2008 byla publikována studie, jejímž závěrem je překvapivé zjištění, že tito dinosauři byli spíše omnivorní (všežraví) než pouze býložraví.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]