Heterodontosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxHeterodontosaurus
Stratigrafický výskyt: Spodní jura
alternativní popis obrázku chybí
Heterodontosaurus tucki, rekonstrukce
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád ptakopánví (Ornithischia)
Čeleď Heterodontosauridae
Rod Heterodontosaurus
Cromptom a Charig, 1962
Binomické jméno
Heterodontosaurus tucki
Cromptom a Charig, 1962
Synonyma
  • Lycorhinus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Heterodontosaurus („různozubý ještěr“) byl až 1,2 m dlouhý a 2,5 kg vážící býložravý dinosaurus. Žil přibližně před 199 až 196 milióny let (v období spodní jury). Jeho fosílie byly nalezeny Jihoafrické republice a Lesothu.

Měl mohutnější stavbu těla a delší, mocnější přední končetiny se silným palcovým drápem, kterými během období sucha vyhrabával kořínky. Heterodontosaurus (a celá jeho čeleď) je velmi zajímavý zejména díky chrupu se třemi typy zubů. V přední části horní čelisti měl řezáky (v přední části dolní čelisti je nahradil rohovinový zobák), kterými odkusoval potravu, ostré tesáky a silné stoličky v zadní části čelisti, jimiž potravu rozemílal. Tesáky měli zřejmě jen samci, kteří jich používali jako zbraň, když mezi sebou soupeřili. Našly se totiž lebky bez klů, jinak úplně identické s lebkami vybavenými kly. Pozdější ptakopánví dinosauři už měli vždy obvykle jen jediný typ zubů, přičemž řezáky se jim neujaly a byly nahrazeny rohovinovým zobákem.

V říjnu roku 2008 byla publikována studie, jejímž závěrem je překvapivé zjištění, že tito dinosauři byli spíše omnivorní (všežraví) než pouze býložraví.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]