Kozojedy (okres Plzeň-sever)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kozojedy
Kozojedy od jihu

Kozojedy od jihu

znak obce Kozojedyvlajka obce Kozojedyznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0325 559041
kraj (NUTS 3): Plzeňský (CZ032)
okres (LAU 1): Plzeň-sever (CZ0325)
obec s rozšířenou působností: Kralovice
pověřená obec:
historická země: Čechy
katastrální výměra: 23,05 km²
počet obyvatel: 589 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 355 m n. m.
PSČ: 331 41
zákl. sídelní jednotky: 5
části obce: 5
katastrální území: 5
adresa obecního úřadu: Kozojedy 100
331 41 Kralovice
starosta / starostka: Josef Lomička
Oficiální web: www.obeckozojedy.eu
E-mail: obec@obeckozojedy.eu

Kozojedy
Red pog.svg
Kozojedy
Zdroje k infoboxu a částem obce

Kozojedy (v lat. textech Kozoyed, Kozogedy, v něm. Kozojed) jsou vesnicí v severovýchodní části okresu Plzeň-sever, 7 km jihovýchodně od Kralovic. Celá obec, do které patří také osady a vesnice Borek, Břízsko, Lednice a Robčice, má necelých 600 obyvatel a její katastrální území zaujímá 2 305 ha. Samotné Kozojedy mají přibližně 470 obyvatel a katastrální území 835 ha. PSČ všech adres v obci je 331 42. Ves je součástí Mikroregionu Dolní Střela.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kozojedy jsou prvně písemně připomínány roku 1352, vývoj obce je spojen s blízkým hradem Krašov a jeho panstvím. Král Vladislav II. Jagelonský povýšil roku 1514 Kozojedy na městečko včetně znakového privilegia. V roce 1529 kupuje od poručníků nezletilého Jetřicha Bezdružického ml. z Kolovrat městečko Mikuláš Sviták z Landštejna za 3250 kop. Po třicetileté válce jsou Kozojedy opět uváděny jako ves. Roku 1678 prodává Norbert Adolf Miseroni z Lisonu celé krašovské panství včetně Kozojed plaskému klášteru, v jehož majetku jsou až do zrušení kláštera.

Znak[editovat | editovat zdroj]

Znak udělil na žádost Jiřího a Jana Bezdružických z Kolovrat král Vladislav Jagellonský privilegiem 21. prosince 1514. Znak nese na modrém štítě svisle postaveného raka, nad kterým je doprava plavající stříbrná ryba (parma) s červenými ploutvemi.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Kozojedech (okres Plzeň-sever).

Dominantu vsi tvoří barokní kostel sv. Mikuláše umístěný na vyvýšeném místě nad Kozojedským potokem. Původní středověky kostel byl z vůle Evžena Tyttla, opata plaského kláštera cisterciáků, roku 1727 přestavěn do vrcholně barokní podoby pravděpodobně podle návrhu architekta J. B. Santiniho.

V kostele je umístěna drobná dřevěná socha Panny Marie s děckem, zvaná Kozojedská, z dílny pražského anonymního řezbáře Mistra Žebrácké Madony. Soška byla později několikrát upravena, aby ji bylo možné oblékat do různých šatů pro nošení při procesích.

Kaplička sv. Anny je tvořena vysokým hranolem na zděném podstavci, krytém stanovou stříškou s železným křížkem. V nice je barokní dřevěná soška sv. Anny Samotřetí s Ježíškem v ruce a Pannou Marií jako dítětem u nohou.

Kostel sv. Mikuláše, kaplička sv. Anny a pomník padlých z první světové války jsou památkově chráněny.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Ves leží v nadmořské výšce 355 m na hranici přírodních parků Horní Berounka a Rohatiny, 2 km jižně od vsi se vlévá řeka Střela do Berounky. Kozojedy sousedí na severu s vesnicí Brodeslavy, na severovýchodě s hospodářským dvorem Rohy a vsí Bohy, na jihu za řekou s Liblínem, na jihozápadě s Borkem a na severozápadě s Lednicí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jiří Čarek: Městské znaky v českých zemích, Academia Praha 1985
  • PODLAHA, Antonín. Posvátná místa Království českého : Dějiny a popsání chrámů, kaplí, posvát. soch, klášterů i jiných pomníků katol. víry a nábožnosti v království Českém. Řada první : Arcidieceze pražská. Svazek 3. Vikariáty Kralovický, Vlašimský a Zbraslavský. Praha : Dědictví Svatojanské, 1909. (Posvátná místa Království českého). Dostupné online. Kapitola Kozojedy, fara, s. 7-13.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]