Česká Bříza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Česká Bříza
Původní statek v České Bříze
Původní statek v České Bříze
Znak obce Česká BřízaVlajka obce Česká Bříza
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
LAU 2 (obec)CZ0325 558745
Pověřená obecTřemošná
Obec s rozšířenou působnostíNýřany
Okres (LAU 1)Plzeň-sever (CZ0325)
Kraj (NUTS 3)Plzeňský (CZ032)
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel596 (2021)[1]
Rozloha4,53 km²
Katastrální územíČeská Bříza
Nadmořská výška385 m n. m.
PSČ330 11
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduČeská Bříza 160
330 11 Třemošná u Plzně
ceska.briza@tiscali.cz
StarostaJosef Novák
Oficiální web: www.ceska-briza.cz
Česká Bříza
Česká Bříza
Další údaje
Kód části obce21253
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Česká Bříza (do roku 1948 Německá Bříza,[2] v letech 1948–1949 Břízka,[3] německy Deutsch Brzis) je vesniceobec v jihovýchodní části okresu Plzeň-sever. V celé obci žije 596[1] obyvatel, její katastrální území měří 453,56 ha.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Ves leží 10 km severovýchodně od Plzně v terénu mírně se svažujícím k severu v nadmořské výšce 385 metrů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kaple na návsi

Původně byla ves nazývána Břízou, od roku 1575 se jmenovala Německá Bříza jako odraz změny vlastnictví půdy z tzv. starého českého práva na právo zákupní (německé) s dědičným nájmem polí, ale při zachování povinností robotovat na panském a placení dávek. Po druhé světové válce byla přejmenována nejprve na Břízku a v roce 1949 na Českou Břízu na žádost samotné obce z 22. 5. 1945. Zajímavostí je, že ještě v 18. století se dnešní Horní Bříza jmenovala Česká Bříza.

Česká Bříza byla poprvé zmiňována roku 1401, kdy patřila k proboštství rokycanskému a v roce 1421 král Zikmund Lucemburský zapsal „wsi Habrovú a Březie“ proboštství rokycanského. V roce 1575 za císaře Maxmiliána II. koupilo hospodářsky silné město Rokycany původní vesnice augustiniánského proboštství včetně Německé Břízy. V roce 1623, kdy byla Německá Bříza součástí královského města Rokycany, vydala královská komora císaře Rudolfa II. výměr o konfiskaci některých statků města včetně čtyř vsí. Stalo se tak za jeho účast na protihabsburském povstání a tak mj. ves Německou Břízu převzal opat plaského kláštera Jiří Vašmucius. Od té doby se Rokycanští pokusili ještě v letech 16281660 o zpětvzetí odňatých vsí, vždy ale neúspěšně. O hospodářské situaci poddaných ve vsi Německá Bříza vypovídá Berní rula z roku 1654, podle níž byla ves součástí panství Kaceřov přináležejícímu klášteru plaskému. Hospodařilo zde 9 sedláků (Ondřej Šimon, Václav Trupka, Ondřej Kuba, Jiřík Vohat, Jakub Blacem, Martin Honomichel, Paul Hüll, Jan Lichta a Ondřej Valisch), 3 chalupníci (Paul Kluc, Paul Nuc a Jiřík Greif), který měl mlýn se dvěma koly, a jedno stavení bylo pusté (Bartoň Kubíček). Sedláci měli pole o výměrách 18 až 24 strychů, chalupníci pole o výměrách 15 strychů. V roce 1826 koupilo klášterní panství Plasy v dražbě kancléř Klement Metternich. V roce 1848 bylo ve vsi 34 domů a 269 obyvatel.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Znak a vlajka obce[editovat | editovat zdroj]

Znak a vlajku obce vytvořil heraldik Stanislav Kasík. Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky rozhodl o udělení znaku a vlajky obce Česká Bříza dne 21. dubna 2020. Slovní popis je dle dekretu Předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky o udělení znaku a vlajky takto:

  • ZNAK: V červeno-stříbrně polceném štítě vpravo zkřížené zlaté klíče podložené postaveným stříbrným mečem se zlatým jílcem, vlevo na zeleném trávníku bříza přirozené barvy.
  • VLAJKA: List tvoří dva svislé pruhy, červený a bílý. V červeném pruhu zkřížené žluté klíče podložené bílým mečem se žlutým jílcem, hrotem k dolnímu okraji listu. Z dolního okraje bílého pruhu vyrůstá bříza.

Ikonografický výklad znaku a vlajky vysvětlil jejich autor takto: základní barevnost štítu je červeno-stříbrná. To se shoduje s národními barvami červenou a bílou a odkazuje na první část jména obce „Česká“. Druhou část jména obce „Bříza“ zastupuje bříza rostoucí na zeleném trávníku. Klíče a meč jsou atributy sv. Petra a Pavla, kterým je zasvěcena kaplička na návsi.

Okolí[editovat | editovat zdroj]

Na severovýchodě Česká Bříza sousedí s Hromnicemi a Žichlicemi, na jihu se Zručí a na severozápadě s Třemošnou. Severně od vsi protéká v údolí potok Třemošná.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích - k 1.1.2021. Praha. 30. dubna 2021. Dostupné online. [cit. 2021-04-30]
  2. Vyhláška ministerstva vnitra č. 22/1949 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1948. Dostupné online.
  3. Vyhláška ministerstva vnitra č. 3/1950 Sb., o změnách úředních názvů míst v roce 1949. Dostupné online.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bukačová, Irena; Fák, Jiří; Foud, Karel: Severní Plzeňsko I, historicko-turistický průvodce (č. 6), 1996
  • Cironis, Petros: Historie města Rokycan, I.díl, Rokycany 1993
  • Doskočilová, Marie: Berní rula – svazek 23, kraj Plzeňský, díl I., Praha 1952
  • Klempera, Josef: Vodní mlýny v Čechách IX, Praha 2005
  • Palacký, František: Popis království českého, 1848

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]