Siena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Siena
Siena14.jpg
Siena – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 322 m n. m.
stát: Itálie Itálie
Oblast: Coat of arms of Tuscany.svg Toskánsko
Provincie: Provincia di Siena-Stemma.svg Siena
Siena
Red pog.png
Siena
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 118 km²
počet obyvatel: 54 126 (31.12.2013[1])
hustota zalidnění: 459 obyv. / km²
správa
starosta: Bruno Valentini (Demokratická strana)
oficiální web: http://www.comune.siena.it/
telefonní předvolba: +39
PSČ: 53100, 53010

Siena je město ležící uprostřed italského Toskánska, je hlavním městem stejnojmenné provincie.

Do všeobecného povědomí se Siena zapisuje jako historické kulturní město s výborně zachovalým středověkým architektonickým dědictvím. Proto je Siena zapsána na seznam památek světového dědictví UNESCO.

Známé je především náměstí Piazza del Campo. Po obvodu tohoto náměstí každým rokem vede trasa tradičního dostihu, tzv. Palio, při kterém spolu soupeří jezdci z jednotlivých čtvrtí města. Čtvrť, která vyhraje, má poté právo uspořádat bujarý večírek ve čtvrti, která dostih prohrála, a to bez jakýchkoliv postihů.

Centrum města je obklopeno několika branami, spojenými systémem hradeb. Za svou zachovalost vděčí především faktu, že během druhé světové války nebylo na rozdíl od většiny ostatních italských měst vybombardováno.

Památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Na hlavním náměstí Piazza del Campo se nachází jedna z nejvýznamnějších sienských staveb Palazzo Pubblico. Jedná se o gotickou cihlovou stavbu z let 1297 až 1310. Po levé straně paláce se nachází 102 metrů vysoká věž Torre del Mangia z let 1338 - 48. Interiéry paláce jsou vyzdobené malbami žáků sienské školy s vyobrazením měšťanského života 14. a 15. století. Na východní straně Piazza del Campo stojí Palazzo Piccolomini, jeden z nejhezčích renesančních paláců v Sieně z 15. st.

Druhou hlavní sienskou stavbou, společně s Palazzo Pubblico, je gotický dóm S. Maria Assunta. Leží jihozápadně od Piazza del Campo na Piazza del Duomo. Jedná se patrně o jednu z nejpůsobivějších gotických sakrálních staveb v Itálii. Byla vystavěna od poloviny 12. st. do roku 1264. Věž zvonice je z druhé poloviny 13. st. Nedaleko od katedrály, v ulici Via S. Pietro, je v paláci Buonsignori z 15. st. Pinacoteca Nazionale se sbírkou sienského malířství 12. až 16. st.

K dalším památkám v Sieně náleží například kostel San Domenico, cihlová stavba ze 13. st., ve 14 st. rozšířená. Dále původně románská bazilika sv. Františka (San Francesco) z poloviny 13. st., ve 14. až 15. st. přestavěna a rozšířena do současné gotické podoby. Navštěvovaný je také rodný dům sv. Kateřiny Sienské.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ITALY: Major Cities [online]. City population, [cit. 2014-09-16]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Itálie. Baedeker 2009.