Cinque Terre

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portovenere, Cinque Terre a ostrovy Palmaria, Tino a Tinetto
Světové dědictví UNESCO
Italy.Cinque.Terre.Manarola.2.jpg
Smluvní stát Itálie Itálie
Souřadnice:
Typ kulturní dědictví
Kritérium ii, iv, v
Odkaz 826 (anglicky)
Zařazení do seznamu
Zařazení 1997 (21. zasedání)

Cinque Terre je skalnatá pobřežní oblast na Italské riviéře. Nachází se v Ligurii na severozápadě Itálie a zahrnuje celkem pět vesnic (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore), které se vyznačují terasovitě na těsno postavenými domy staršího i novějšího data.

Od roku 1997 je Cinque Terre součástí světového dědictví UNESCO. V roce 1999 tu byl na ploše 38,6 km² vyhlášen národní park.

Cinque Terre[editovat | editovat zdroj]

Riomaggiore, 1 700 obyvatel, první z "vesniček" Cinque Terre, vzdálená přibližně 10 minut jízdy vlakem od La Spezie, farní kostel San Giovanni Battista z let 1340 - 43, pozůstatky hradu z 15. až 16. st.

Manarola, 350 obyvatel, gotický kostel San Lorenzo z roku 1338 se strážní věží z 16. st.

Corniglia, 200 obyvatel, nejobtížněji dostupná vesnice leží na 100 m vysoké skále, gotický kostel San Pietro z roku 1334

Vernazza, 900 obyvatel, je považována za nejkrásnější z rybářských vesniček Cinque Terre, hlavní náměstí leží přímo v přístavu, zde také najdeme románský kostel Santa Maria di Antinochia z roku 1318 a hrad s věží Castello dei Doria z 15. st.

Monterosso al Mare, 1 450 obyvatel, největší z pěti vesnic, na hlavním náměstí Piazza Garibaldi stojí budova Logia de Podesta se strážní věží ze 14. st. a gotický kostel San Giovanni Battista ze 13. st. Na kopci pak najdeme kapucínský klášter San Francesco vystavěný v letech 1619 - 23. Obec je rozdělená na dvě části, propojená tunelem, na skále nad mořem stojí obranná věž Torre Aurora ze 16. st.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vesničky jsou dostupné vlakem na trase La Spezia - Genova. Mezi jednotlivými obcemi se lze pohybovat po značených trasách, zmíněným vlakem nebo ekologickým autobusem, který jezdí v rámci Cinque Terre.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Okazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Itálie. Baedeker 2009.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Cinque Terre ve Wikimedia Commons