Alexej Navalnyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexej Navalnyj

Alexej Anatoljevič Navalnyj (rusky Алексей Анатольевич Навальный, * 4. června 1976, Moskevská oblast) je ruský právník a politický aktivista. Od roku 2009 je známý jako kritik korupce v Rusku a také jako kritik Vladimira Putina. Podílel se na organizování demonstrací a psal články do ruských periodik. V červenci 2013 byl odsouzen k pětiletému nepodmíněnému trestu za zpronevěru, který mu byl v říjnu téhož roku změněn na podmíněný. I tak ovšem představuje překážku pro jeho politickou kariéru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 byl prohlášen osobností roku ruskými novinami Vedomosti, v roce 2011 o něm BBC mluvila jako o „možná jediné výrazné opoziční osobnosti, která se v Rusku za posledních pět let objevila“. Téhož roku uvedl v rozhovoru pro Reuters, že Putinův politický systém je tak oslaben korupcí, že by Rusku do pěti let mohlo dojít k revoluci ve stylu Arabského jara.

V roce 2012 jej The Wall Street Journal označil za muže, kterého se Vladimir Putin bojí nejvíc. Byl jediným Rusem, který se dostal v roce 2012 do seznamu sta nejvýznamnějších lidí dle týdeníku Time.

V červenci 2012 na svůj blog umístil dokumenty, které měly údajně prokazovat, že Alexandr Bastrykin, který vede Vyšetřovací výbor Ruské federace a je považován za Putinova spojence, utajeně podniká v České republice,[1] což Bastrykin popřel. Dne 30. července pak byl Navalnyj obviněn ze zpronevěry, které se měl dopustit v roce 2009 v Kirovské oblasti, kde působil jako poradce guvernéra Nikity Belycha.[2]

Dne 17. července 2013 se zaregistroval jako kandidát ve volbách starosty Moskvy. Následujícího dne byl odsouzen k 5 letům vězení.

Starostou Moskvy se v září 2013 již v prvním kole znovu stal Sergej Sobjanin, blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Navalnyj byl druhý s 27 procenty hlasů. Vyslovil podezření, že volby byly zmanipulované a jejich výsledek proto soudně napadl.[3]

V říjnu 2013 soud Navalnému nepodmíněný pětiletý trest změnil na podmíněný a odsoudil jej k zaplacení pokuty půl milionu rublů (téměř 300 000 korun). Podle ruských komentářů úřady přistoupily ke změně trestu proto, aby dlouhodobé uvěznění populárního kritika režimu nedostalo do ulic opozičně naladěné Rusy v době příprav na zimní olympiádu v Soči.[4] I podmíněný trest mu ovšem brání v tom, aby se mohl ucházet o veřejné funkce.

Ihned po skončení olympiády byl Navalnyj v březnu 2014 odsouzen ke dvěma měsícům domácího vězení bez přístupu na internet. Nesměl také posílat zprávy ani mluvit s nikým kromě rodiny. Trest mu byl uložen za údajné porušení zákazu opustit Moskvu.[5] Zákaz byl vydán v rámci vyšetřování údajných finančních podvodů Navalného a jeho bratra ve firmě Yves Rocher Vostok.[6]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Navalnyj je ženatý a má dvě děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexey Navalny na anglické Wikipedii.

  1. Opoziční blogger nejspíš odhalil agenta. Šéf ruské obdoby FBI prý podnikal v Česku. iHNed.cz [online]. 2012-7-26 [cit. 2012-8-1]. Dostupné online.  
  2. Aféra s českým agentem může Navalného dostat za mříže. Týden. 2012-7-31. Dostupné online [cit. 2012-8-1].  
  3. Byly zmanipulované, tvrdí Navalnyj o volbách. Výsledek zažaloval. Lidovky.cz [online]. 2013-9-12. Dostupné online.  
  4. Navalnyj se vězení nakonec vyhne. Dostal podmínku. Česká televize [online]. 2013-10-16. Dostupné online.  
  5. Alexej Navalnyj opět odsouzen. Rozhlas.cz [online]. 2014-3-3. Dostupné online.  
  6. Ruský opozičník Navalnyj dostal nejmíň dva měsíce domácího vězení. SportovniNoviny.cz [online]. 2014-2-28. Dostupné online.