Alexej Navalnyj

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alexej Navalnyj

Alexej Anatoljevič Navalnyj (rusky Алексей Анатольевич Навальный, * červen 1976, Moskevská oblast) je ruský právník a politický aktivista. Od roku 2009 je známý jako kritik korupce v Rusku a také jako kritik Vladimira Putina. Podílel se na organizování demonstrací a psal články do ruských periodik. V roce 2011 uvedl v rozhovoru pro Reuters, že Putinův politický systém je tak oslaben korupcí, že by Rusku do pěti let mohlo dojít k revoluci ve stylu Arabského jara.

V roce 2009 byl prohlášen osobností roku ruskými novinami Vedomosti, v roce 2011 o něm BBC mluvila jako o „možná jediné výrazné opoziční osobnosti, která se v Rusku za posledních pět let objevila“. V roce 2012 jej The Wall Street Journal označil za muže, kterého se Vladimir Putin bojí nejvíc. Byl jediným Rusem, který se dostal v roce 2012 do seznamu sta nejvýznamnějších lidí dle týdeníku Time.

Navalnyj je ženatý a má dvě děti.

V červenci 2012 na svůj blog umístil dokumenty, které měly údajně prokazovat, že Alexandr Bastrykin, který vede Vyšetřovací výbor Ruské federace a je považován za Putinova spojence, utajeně podniká v České republice,[1] což Bastrykin popřel. Dne 30. července pak byl Navalnyj obviněn ze zpronevěry, které se měl dopustit v roce 2009 v Kirovské oblasti, kde působil jako poradce guvernéra Nikity Belycha.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Alexey Navalny na anglické Wikipedii.

  1. Opoziční blogger nejspíš odhalil agenta. Šéf ruské obdoby FBI prý podnikal v Česku. iHNed.cz [online]. 2012-7-26 [cit. 2012-8-1]. Dostupné online.  
  2. Aféra s českým agentem může Navalného dostat za mříže. Týden. 2012-7-31. Dostupné online [cit. 2012-8-1].