Místodržitelský letohrádek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na hlavní budovu

Místodržitelský letohrádek je původně gotická stavba z konce 15. století nacházející se v pražské Královské oboře - Stromovce v Praze - Bubenči v jihozápadní části obory na území bývalé osady Ovenec. Na konci 15. století zde byl postaven původní gotický lovecký hrádek. Budova pochází z obdoby vlády krále Vladislava Jagellonského, až do dnešních dob se z této doby zachovala věž s kamenným schodištěm a plastikou lva. Jednalo se o královský lovecký zámeček, jenž fakticky spadal pod správu Pražského hradu.

Dnešní podoba letohrádku je renesanční, na konci 16. století došlo k jeho první a zásadní přestavbě, letohrádek dostal svoji dnešní obdélníkovou dispozici. V polovině 17. století v roce 1648 přežil bez úhony i vpád švédských vojsk do Prahy během třicetileté války.

V 17. století byl letohrádek spojen s Pražským hradem kaštanovou alejí, kterou ovšem vykácela francouzská vojska při okupaci Prahy v roce 1742, alej však byla později obnovena, nicméně letohrádek v té době chátral a pustnul, nebyl nijak využíván.

V letech 1804-1805 v souvislosti s otevřením Královské obory pro veřejnost rozhodnutím nejvyššího purkrabího Jana Rudolfa Chotka došlo k další rekonstrukci, přestavbě i dostavbě dalšího objektu, jež byla inspirována anglickou novogotikou. Došlo zde zejména k přestavbě vnější fasády objektu, nicméně základní renesanční ráz interiérů budovy zůstal i po další přestavbě budovy zachován. Letohrádek měl být sídlem nejvyššího purkrabího. Od roku 1849 byl letohrádek propůjčován místodržícím jakožto jejich letní sídlo, odtud pak jeho dnešní název.

V současné době budova slouží jako archiv a studovna oddělení časopisů Národního muzea v Praze.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • V exteriérech letohrádku bylo díky novogotické architektuře budovy natočeno také několik audiovizuálních děl z prostředí staré Anglie, odehrávají se zde např. některé scény z českého filmu Fantom Morrisvillu.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu