Morzinský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Morzinský palác
v Nerudově ulici
Morzinský palác  v Nerudově ulici
Morzinský palác
v Nerudově ulici
Základní informace
Země Česká republikaČeská republika Česká republika
Vystavěn 17131714
Architekt Jan Blažej Santini-Aichel
Sloh Baroko
Stavební materiál Zdivo
Původní majitel Václav hrabě z Morzinů
Rod Morzinové
Současný majitel Rumunské velvyslanectví
Zeměpisné souřadnice 50°5′18″ s. š., 14°24′3″ v. d.

Morzinský palác, zvaný též u Mouřenínů, je jedna z nejvýznamnějších staveb pražského vrcholného baroka stojící v Nerudově ulici č. 5/256, na Malé Straně na Praze 1. V současné době v objektu sídlí velvyslanectví Rumunské republiky.

Dějiny paláce[editovat | editovat zdroj]

Erb nad vchodem

V roce 1668 přešla do majetku rodu Morzinů. Původní čtyři starší budovy byly pak v následujících letech 17131714 pro Václava hraběte z Morzinů přestavěny podle plánů připsané (Oldřich Stefan) významu českému architektovi italského původu Janu Blažeji Santinimu-Aichelovi. Spolu s protějším Thun-Hohenštejnským palácem je Morzinský palác považován za vrcholné Santiniho dílo na poli palácové architektury.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Palác jako takový je tvořen dvoupatrovou budovou směrem do Nerudovy ulice. Uvnitř se nachází dva dvory s kašnamizahrada. Ostatní křídla jsou jednopatrová a svírají dva dvory s kašnami, k zadnímu traktu pak přiléhá zahrada. Na průčelí je dobře patrná snaha barokního architekta zachovat souměrnost: vstupní portál vlevo má svůj shodný protějšek vpravo, kde jsou ale místo vrat umístěna okna.

Atlanti nesoucí balkon.

V průčelí je balkon, který podpírají heraldické postavy Maurů (znak roku Morzinů), nad portály jsou umístěna alegorická poprsí Den a Noc a na atice stojí sochy čtyř dílů světa. Tuto sochařskou výzdobu realizoval mistr české barokní plastiky Ferdinand Maxmilián Brokoff.

V některých místnostech se dochovaly renesanční stropy, rokoková štuková výzdoba (pravděpodobně od Tommasa Soldatiho), rokoková kamna. Zařízení pokojů je klasicistní.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Ve 40. letech 18. století tu zřejmě jako kapelník morzinovské kapely působil mladý Joseph Haydn.

Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 byla v paláci první protestantská modlitebna v Čechách, zřízená generálem jízdy Wurmsem. Morzinům patřil palác až do roku 1881. Podle pověsti sochy Maurů v noci ožívají a procházejí se po Praze.

Střední část fasády (rizalit) paláce

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Rumunské velvyslanectví, Praha ve Wikimedia Commons