Wałbrzych

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Na tento článek je přesměrováno heslo Valdenburk. O vesnici Bělá v okrese Jeseník, do roku 1949 nazývané Valdenburk, pojednává článek Bělá (Bělá pod Pradědem).
Valbřich
Wałbrzych
Hlavní náměstí, radnice, budova pošty, zámek Książ/Fürstenstein, budova soudu
Hlavní náměstí, radnice, budova pošty, zámek Książ/Fürstenstein, budova soudu
Valbřich – znak
znak
Valbřich – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátPolskoPolsko Polsko
vojvodstvíDolnoslezské
okresměstský okres
Valbřích
Valbřích
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha84,70 km²
Počet obyvatel111 356 (2019)
Hustota zalidnění1 314,7 obyv./km²
Správa
StarostaRoman Szełemej
Oficiální webwww.um.walbrzych.pl
Adresa obecního úřadupl. Magistracki 1
58-300 Wałbrzych
Telefonní předvolba+48 074
PSČ58-300 až 58-309, 58-316
Označení vozidelDB
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Valbřich, dříve též Valdenburk (polsky zvuk Wałbrzych, německy Waldenburg, slezskoněmecky Walmbrich) je město v jihozápadním Polsku v Dolnoslezském vojvodství, má postavení samostatného okresu a zároveň je sídlem okresu Valbřich. Leží na historickém území Dolního Slezska zhruba 10 km od českých hranic ve Valbřišských horách, které jsou součástí Orlické oblasti, na řece Polesnici.

První písemná zmínka o Valbřichu pochází z roku 1305. Byl součástí Svídnického knížectví a s ním Zemí Koruny české do roku 1742, kdy po první slezské válce připadl Prusku. Na začátku 19. století se stal významným střediskem průmyslu, především těžby černého uhlí, výroby koksu, výroby skla, výroby porcelánu a textilního průmyslu. Po druhé světové válce byl spolu s většinou Slezska připojen k Polsku a původní německé obyvatelstvo nahradili přesídlenci z tzv. Kresů, osadníci z centrálního Polska a polští repatrianti ze západních zemí. V 90. letech došlo v důsledku ekonomické transformace k uzavření velké části zdejších podniků a město se zapsalo v polském povědomí jako symbol chudoby, vysoké nezaměstnanosti a sociálních problémů.

Valbřich je centrem aglomerace, kterou dále tvoří Boguszów-Gorce, Świebodzice a také lázeňská města Szczawno-Zdrój a Jedlina-Zdrój. V roce 2019 žilo v samotném Valbřichu 111 356 obyvatel, cela aglomerace čítala 159 799 obyvatel.[1] Nejvýznamnější památkou města jest zámek Książ/Fürstenstein, největší zámek Dolního Slezska a někdejší sídlo Hochbergů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle svídnického kupce Ephraima Ignatiuse Naso v jím napsané knize z roku 1667 Phoenix redivius ducatuum Swidnicensis et Javroviensis, osada Waldenburg, všeobecně zvaná Wallenberg, existovala už v roce 1191. Za svůj název měla vděčit poutím k dřevěnému kostelíku na pahorku (německy wallfahren znamená putovat) nebo starému hradu uprostřed lesů. Druhá verze je přesvědčivější, protože nedaleko kostelíku existovalo hradiště obklopené valy a příkopem. Staré záznamy uvádějí názvy Waldenburg (1400) a Waldenberc (1372), co lze přeložit jako lesní hrad nebo lesní hora.

Od roku 1845 ve Wałbrzychu působí významná porcelánka specializující se na užitný stolní porcelán. Svůj vrchol prožila v 60. letech 20. století. Porcelán z Wałbrzychu je dnes vysoce ceněn mezi sběrateli.

Po druhé světově válce, v souvislosti s posunem hranic Polska na západ, byl původně německý Waldenburg připojen k Polsku. Většina původních obyvatel byla vysídlena do Německa.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Členitý terén Wałbrzychu klade omezení místní infrastruktuře. Tzv. Slezská horská dráha dorazila do města roku 1867, její stanice (dnešní hlavní nádraží Wałbrzych Główny) je však položena na kopci jižně od města. Dnes je využívána zejména trať do Wroclawi, méně pak do Jelenie Góry a Kladska.

Ve městě v minulosti fungovala jak tramvajová síť, tak trolejbusová síť; od 70. let však městskou dopravu zajišťují pouze autobusy.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]


Rynek (Wałbrzych)
Rynek (Wałbrzych)

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]