Boryslav

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Boryslav
Борислав
Muzeum
Muzeum
Boryslav – znak
znak
Boryslav – vlajka
vlajka
Poloha
Zeměpisné souřadnice
Časové pásmo UTC+2
Stát Ukrajina Ukrajina
oblast Lvovská oblast
Boryslav
Red pog.png
Boryslav
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 37,00 km²
Počet obyvatel 35 040 (2011)
Správa
Adresa obecního úřadu вул. Шевченка 42
82300 м. Борислав
Telefonní předvolba 3248
PSČ 82390

Boryslav (ukrajinsky Борислав, polsky Borysław) je město ve Lvovské oblasti na Ukrajině. Leží na říčce Tysmenycja, přítoku Dněstru, v těsném sousedství Drohobyče a Truskavce. V roce 2011 žilo v Boryslavu zhruba 35 tisíc obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Dějiny zdejšího osídlení sahají až do doby bronzové. Mezi devátým a třináctým stoletím zde byla pevnost Kyjevské Rusi, pak místo patřilo Haličsko-volyňskému knížectví a v čtrnáctém století se stalo součástí Koruny polského království. Je zmiňováno v listině z 19. března 1387 vyjmenovávající majetek vládnoucí polské královny Hedviky z Anjou. V roce 1772 se v důsledku dělení Polska stalo součástí Habsburské monarchie, ve které patřilo do Haliče.

Ropa[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1853 zde začala éra těžby ropy a v roce 1854 těžba ozokeritu. Zejména ropa, z které se vyráběl petrolej do petrolejek, které v této době vynalezl v nedalekém Lvově Ignacy Łukasiewicz, byla určující pro rozvoj města na dlouhou dobu dopředu. Stalo se díky ní průmyslovým centrem Haliče a po konci Polsko-ukrajinské války v roce 1919 jedním z hlavních průmyslových center druhé Polské republiky. Zejména zpočátku v souvislosti s rozšiřováním těžby její objem výrazně rostl, ovšem ložiska byla poměrně omezená a tak bylo dobývání ropy stále těžší . Přesto se například k roku 1909 uvádí celkem 1 920 000 tun (zhruba 5 % tehdejší světové produkce) a k roku 1925 812 000 tun (zhruba 80 % celkové polské produkce). Silná vazba na petrochemický průmysl zůstává, i když jsou místní ložiska víceméně vytěžena.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Boryslav na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]