Turka (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Turka
Turka – znak
znak
Turka – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška557 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastLvovská
RajónSambirský
Turka
Turka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha3 km²
Počet obyvatel6 925 (2022)[1]
Hustota zalidnění2 308,3 obyv./km²
Správa
Vznik1431
Oficiální webturka-mrada.gov.ua
PSČ82500
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Turka (ukrajinsky i rusky Турка, polsky Turka nad Stryjem) je město v Sambirském rajónu ve Lvovské oblasti na Ukrajině. K roku 2004 měla přibližně sedm a půl tisíce obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Turka leží v Poloninách na Jablunce těsně nad jejím ústím do Stryje, pravého přítoku Dněstru. Od Lvova, správního střediska oblasti, je vzdálena přibližně sto kilometrů jihozápadně.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První dochovaná zmínka o Turce je z roku 1431 v listině polského krále Vladislava II. Jagella. Ohledně původu jména se objevují tři spekulace. Mohlo by být odvozeno od Turků, od tura nebo od slova turja znamenajícího brána.

V roce 1730 získala Turka městská magdeburská práva.

Až do dělení Polska byla Turka součástí Koruny polského království, kde patřila do Přemyšlské země Ruského vojvodství. Pak připadla do habsburského impéria, kde byla součástí Haliče.

Po první světové válce byla Turka krátce součástí Západoukrajinské lidové republiky a pak se stala na celé meziválečné období součástí druhé Polské republiky. V ní patřila od roku 1921 do Stanislavského vojvodství a od roku 1931 do Lvovského vojvodství

Na začátku druhé světové války zabralo Turku nejprve nacistické Německo, ale ke konci září 1939 ji obsadil Sovětský svaz. V něm se stalo součástí Drohobyčské oblasti. V červnu 1941 Turku znovu obsadilo německá armáda v rámci operace Barbarossa a byla zařazena do Haličského distriktu. Rudá armáda město dobyla zpět koncem léta 1944.

Po konci druhé světové války se Turka stala součástí ukrajinské sovětské socialistické republiky. Po rozpadu Sovětského svazu se stala součástí samostatné Ukrajiny.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Turka na německé Wikipedii.

  1. Ukrajinská státní statistická služba: Number of Present Population of Ukraine, as of January 1, 2022. Kyjev. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]