Cape Breton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cape Breton
Cape Breton Island (anglicky)
Cape Breton 03.jpg
Cape Breton Island.png
Cape Breton
Cape Breton
Lokalizace Záliv svatého Vavřince
Stát KanadaKanada Kanada
• provincie Nové Skotsko
Topografie
Rozloha 10 311 km²
Zeměpisné souřadnice
Nejvyšší vrchol White Hill  (535 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel 135 914 (2011)
Hustota zalidnění 13,2 obyv./km²
Největší sídlo Sydney
Používané jazyky angličtina, gaelština, mikmačtina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cape Breton (anglicky Cape Breton Island, francouzsky île du Cap-Breton dříve Île Royale, skotskou gaelštinou Ceap Breatainn nebo Eilean Cheap Bhreatainn, v jazyce mic Únamakika) je ostrov v Atlantském oceánu u pobřeží Severní Ameriky. Jméno je odvozené od přídavného jména Breton, které odkazuje na Bretaňský poloostrov ve Francii. Ostrov je částí kanadské provincie Nové Skotsko a nachází se severovýchodně od poloostrova Nové Skotsko, přičemž jeho severní a západní břehy omývají vody zálivu svatého Vavřince a západní pokračuje podél Northumberlandského průlivu na jih. Východní a jižní břehy omývá Atlantský oceán, přičemž část východního břehu tvoří západní hranici Cabotova průlivu, který odděluje ostrov od Newfoundlandu. Ostrov má rozlohu 10311 km² a tvoří 18,7% rozlohy provincie. Je 77. největším ostrovem světa a 18. největším ostrovem Kanady. Ačkoli je oddělen od pevniny průlivem Canso, je s pevninou spojen umělým náspem zvaným Canso Causeway a dlouhým 1 385 metrů. Ve vnitrozemí ostrova leží slané jezero Bras d'Or o rozloze 1 099 km². V kopcovité krajině na severu byl v roce 1936 vyhlášen Cape Breton Highlands National Park.

Neoficiální vlajka ostrova

Prvním Evropanem, který ostrov navštívil, byl v roce 1521 portugalský mořeplavec João Álvares Fagundes. Od 17. století se na ně usazovali Francouzi, kteří v roce 1713 vybudovali významnou pevnost Louisbourg. Po Sedmileté válce ostrov obsadili Britové, v letech 17841820 byl samostatnou britskou kolonií, od té doby je součástí Nového Skotska. Základem ekonomiky ostrova byla těžba uhlí a strojírenský průmysl. Svátkem je na ostrově 11. červen, výroční den velkých hornických nepokojů v roce 1925. Většina starousedlíků přišla ze Skotska a Irska, proto se na ostrově drží svérázný dialekt i tradiční hudební styl zvaný fiddling. Na ostrově existuje hnutí za odtržení od Nového Skotska a vytvoření vlastní provincie.

Na ostrově působí juniorský hokejový klub Cape Breton Screaming Eagles, účastník Quebec Major Junior Hockey League. V letech 19881996 hrál AHL místní tým Cape Breton Oilers, vítěz Calderova poháru v roce 1994.

Osobnosti ostrova[editovat | editovat zdroj]

Pobřeží ostrova

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]