Přeskočit na obsah

Portál:Třebíč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Město Třebíč upravit
Město Třebíč

Třebíč je městorozšířenou působností nacházející se v jihovýchodní části kraje Vysočina a ležící na řece Jihlavě.

Má téměř 40 000 obyvatel. V dobách svého největšího rozmachu byla jedním z nejvýznamnějších středisek na Moravě, statky zdejšího kláštera dosahovaly téměř až k Opavě. Dnes je Třebíč důležitým centrem a usiluje o post statutárního města.

Počátky města souvisí se založením benediktinského kláštera nad řekou Jihlavou roku 1101, na jehož místě se dnes nachází zámek. První písemná zmínka o městě, kterou je listina opata Martina, pak pochází z roku 1277. Městská práva obdrželo město od markraběte Karla roku 1335, díky tomu získalo i právo opevnit se hradbami a příkopy.

V Třebíči se nachází mnoho památek a významných bodů. Nachází se zde starobylé židovské městobazilika svatého Prokopa; obě památky byly v roce 2003 zapsány do seznamu světového dědictví UNESCO. V centru města se nachází Karlovo náměstí, které je třetí největší v České republice.

Dříve v Třebíči také sídlila největší obuvnická společnost ve střední EvropěBOPO.

Západní část náměstí od sousoší Cyrila a Metoděje

Karlovo náměstí (lidově nazývané také Rynek) je centrální náměstí v Třebíči. Svou plochou dosahující 2,2 ha náleží k největším českým náměstím.

Náměstí pravděpodobně vyměřil sám lokátor Třebíče, měšťan Herman (zřejmě Heřman – původem Němec), jak ho dokládá listina z roku 1277 poprvé dokládající městský status Třebíče. To on stanovil hranice osídlení, tržiště a stavebních ploch; tehdy vytyčené úzké, ale dlouhé parcely jsou patrné ještě dnes: v části parcely přiléhající na náměstí si měšťané stavěli svůj dům, v střední části parcely bývala hospodářská stavení, stavení čeládky a dál často zahrady. Velikost náměstí svědčí o snaze vytvořit nově zakládanému městu podmínky proto, aby mohlo konkurovat královským městům.

K roku 1335 se váže obehnání města hradbami. Jejich zbytky jsou patrné podél řeky a v několika úsecích na jih od náměstí. Přímo vjezd na náměstí střežila dvojice bran, dnešním pojmenováním Jihlavská brána na západě (zbořena 1868) a Jejkovská brána na východě (zbořena 1898). Na jihu, nikoli však už na náměstí, je doplňovala Vídeňská brána (zbořena 1844). V místě Jejkovské brány se zdařilo útočícím vojskům krále Matyáše Korvína překonat obranu města, což posléze vedlo k jeho úplnému zničení a opuštění.

Náměstí zdobila trojice kašen ozdobená sochami světců od třebíčského sochaře Štěpána Pagana. Voda do nich tekla dřevěným potrubím z rybníka Baby a později i dalších rybníčků. Do velkého požáru v roce 1822 taktéž měly domy na náměstí renesanční a barokní štíty. Jak kašny, tak ozdobné štíty nařídil v uvedeném roce odstranit jihlavský krajský úřad: u kašen z hygienických důvodů a u štítů proto, že v souvislosti s velkým požárem došlo ke zřícení jednoho štítu a usmrcení pěti osob a ke zranění několika dalších.

Tak jako jiné části nebo společně s nimi, bylo i vnitřní město se svým Karlovým náměstím několikrát stiženo ničivými požáry. Nejstrašnější požáry jsou doloženy v letech 1822 (shořelo 200 domů, včetně radnice, fary, městské školy, kostela a městské věže) a 1847 (v celém městě lehlo popelem 116 stavení).

Název Karlovo náměstí byl zaveden v roce 1903. Od června 1951 do prosince 1989 se užívalo názvu Gottwaldovo náměstí.
Celý článek...

Zajímavosti upravit
  • Karlovo náměstí má rozlohu 22 000 m2 a dříve se na náměstí nacházely kašny. Náměstí bylo od zbytku města odděleno třemi branami. Většina domů na náměstí měla také až do požáru roku 1822 honosné renesanční štíty, které však nařízením jihlavského hejtmanství musely po požáru být strženy. Pozůstatky tehdejší výzdoby jsou patrné např. na tzv. Malovaném domě. Stržena byla také hodnotná původní renesanční budova radnice.
  • V Třebíči se od roku 1957 nachází hvězdárna, je umístěna v části Horka-Domky na ul. Švabinského. Za druhé světové války byla učitelem Františkem Havlíkem založena pobočka České astronomické společnosti, za úkol si dala postavit lidovou hvězdárnu, její návrh nakreslil architekt Herzán. Měla původně mít 3 kupole. První pozorování proběhlo již v roce 1957 při průletu komety Arend-Roland.
  • První městská škola stála na tehdejší Masařské ulici, byla zřízena v polovině 15. století. Podle urbáře byla v roce 1556 nahrazena školou, která stála blízko Martinské brány, mezi rektory školy patřily např. Mikuláš Rožmberský nebo Eliáš Histurgius Bílský.
Články upravit
V následujícím seznamu je uvedeno maximálně 20 článků, které odkazují na heslo Třebíč, jsou seřazeny podle posledních zmínek o článku Třebíč. Nejnovější zmínka ve spodní části seznamu.


Známka s tematikou Třebíče z roku 1896
Známka s tematikou Třebíče z roku 1896

Známka s tematikou Třebíče z roku 1896

Nejlepší články upravit
O portálu upravit
  • Dne 4. srpna 2009 byl portál zařazen mezi dobré články české Wikipedie. Později bylo označení sejmuto.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Třebíč}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Chybí vám nějaký článek? Uveďte ho v diskusi; pokusíme se požadovaný článek zpracovat.