Chrám svatého Václava (Litoměřice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám svatého Václava
v Litoměřicích
Chrám sv. Václava, pohled od Rybářského náměstí
Chrám sv. Václava, pohled od Rybářského náměstí
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecLitoměřice
Souřadnice
Základní informace
Církevpravoslavná
Diecézepražská
FarnostPCO Litoměřice
Datum posvěcení28. září 1716
Architektonický popis
ArchitektOctavio Broggio
Stavební slohbaroko
Výstavba1714-1716
Specifikace
Umístění oltářezápad
Další informace
AdresaVáclavské náměstí, Litoměřice
Oficiální webhttp://www.pravoslavi-litomerice.cz
Kód památky24614/5-1753 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám svatého Václava v Litoměřicích je barokní stavba z 1. poloviny 18. století a v současné době je chrámem litoměřické Pravoslavné církevní obce. Jde o kulturní památku České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší zmínka o kostele na dnešním místě pochází z roku 1363. Tato stavba utrpěla mnoho za třicetileté války a byla zbořena. Na jejím místě byl v letech 17141716 vybudován dnešní barokní kostel. Stavba byla poděkováním Bohu za konec morové epidemie.

První katolické bohoslužby v novém kostele se konaly na svátek sv. Václava, patrona kostela, 28. září 1716. Za josefinských reforem byl zrušen jako bohoslužebné místo. Od té doby sloužil pouze jako skladiště až do 28. září 1852, kdy jej znovu vysvětil litoměřický biskup Hille.

V roce 1927 byl adaptován na památník obětí 1. světové války. V roce 1950 získala kostel do užívání pravoslavná církev, a kostel byl adaptován pro potřeby východních bohoslužeb.

Velká rekonstrukce byla provedena v letech 19921993. V roce 2008 byl pořízen nový ikonostas. Osoba dlouholetého duchovního správce otce ThDr. Marka Krupici, Th.D. a jeho dlouholeté působení ve farnosti se projevilo na vzrůstající tendenci návštěvníků bohoslužeb, z nichž někteří přicházeli i ze vzdálenějších regionů České republiky (např. z Valašska).[2]

V roce 2011 vyjednal archimandrita Martin Marek Krupica možnost využívat kapli svatého Josefa Snoubence v Roudnici nad Labem, pro pravoslavné bohoslužby. Reagoval tím na větší množství pravoslavných věřících, kteří do Litoměřic začali dojíždět právě z Roudnice a okolí, a on jako jejich duchovní jim chtěl usnadnit přístup k bohoslužbám. Roudnická kaple se tak stala filiálkou litoměřické církevní obce. Nedlouho poté byla přímo v Roudnici zřízena samostatná církevní obec a byl pro ni vysvěcen na kněze jeden z litoměřických diákonů Miroslav Šantin. Po úmrtí otce Marka v listopadu 2018 na následky autonehody byl novým správcem farnosti jmenován otec Hadrava.[3][2]

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Chrám dodnes slouží pravoslavným bohoslužbám (každou sobotu v 19,00 je sloužena večerní bohoslužba, a každou neděli v 10,00 Božská liturgie).

Online bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

V roce 2011 byla v chrámu instalována IP kamera, umožňující sledování bohoslužeb přes internet.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je poměrně malá stavba. Základem jeho dispozice je čtverec se zaoblenými rohy, k němuž na západě přiléhá malý, trojboce uzavřený presbytář. Průčelí kostela jeví příbuznost s dalšími Broggiovými realizacemi sakrálních objektů v Bohosudově a v Oseku.

Presbytář je od zbytku kostela oddělen ikonostasem od Michaila Adlera Procenko z Krymu z roku 2008. Na čelní stěně presbytáře (v lunetě pod klenutím) je ikona Panny Marie, u jejíchž nohou jsou vymalovány všechny litoměřické kostely, pocházející z r. 2010. V kopuli nad chrámovou lodí jsou zobrazení čtyř evangelistů, Matouše, Marka, Lukáše a Jana.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-09]. Identifikátor záznamu 135686 : Kostel sv. Václava. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Pravoslavní měli Vánoce. Ti z Litoměřic se sešli u svatého Václava [online]. denik.cz [cit. 2022-02-17]. Dostupné online. (česky) 
  3. Zemřel Litoměřický pravoslavný kněz archimandrita Marek Krupica [online]. denik.cz [cit. 2022-02-17]. Dostupné online. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]