Březové Hory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Březové Hory
Na náměstí J. A. Alise
Na náměstí J. A. Alise
Lokalita
Charakter část města
Obec Příbram
Okres Příbram
Kraj Středočeský kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 1 655 (2011)[1]
Katastrální území Příbram a Březové Hory (16,8 km²)
PSČ 261 02
Počet domů 496 (2011)[1]
Březové Hory
Březové Hory
Další údaje
Kód části obce 403270
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Březové Hory (německy Birkenberg) jsou západní část okresního města Příbramokrese Příbram. Při hranici s obcí Podlesí protéká Litavka. Prochází tudy silnice I/18. Je zde evidováno 589 adres.[2] Trvale zde žije 1323 obyvatel.[3]

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Chrám Svatého Prokopa na Březových Horách

Příbram VI-Březové Hory leží v katastrálním území Březové Hory o rozloze 2,47 km2. Do katastrálního území Březové Hory zasahují i místní části Příbram IV, Příbram VII, Příbram VIII a Příbram V-Zdaboř. Místní část Příbram VI-Březové Hory je tvořena sídelními jednotkami Ferdinandka, U Dolu Anna, U Vojtěcha a Nad Litavkou. V jednotce Nad Litavkou se nacházejí hlavní objekty Hornického muzea Příbram. V jednotce U Vojtěcha se nacházejí kostely sv. Prokopa a sv. Vojtěcha.

Mimo místní část Příbram VI-Březové Hory leží tyto části Březových Hor: sídelní jednotky Březové Hory-sever, Březové Hory-jih a Březové Hory-západ II patří do části Příbram VII, jednotka Březové Hory-západ I patří do části Příbram V-Zdaboř.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První doklad o dolování stříbra na Březových Horách pochází ze 14. století. Počátkem 16. století vznikla u stříbrnorudných dolů hornická osada, která byla v 18. století povýšena na městečko. Největší slávy dosáhly Březové Hory na přelomu 18. a 19. století, kdy bylo postupně zaraženo pět hlubinných dolů. Objem vytěženého stříbra poté dosahoval až 97 % veškeré těžby tohoto kovu v rakousko-uherské monarchii a Březové Hory se tak staly hlavním producentem stříbra v Evropě. I proto byly dne 20. dubna 1896 povýšeny císařem Františkem Josefem I. na královské horní město, jemuž byl o rok později udělen městský znak.

Interier kostela církve husitské

Od počátku 20. století nastal postupný úpadek těžby, přesto se zde díky státním dotacím těžilo až do roku 1978. Po ukončení těžby bylo v několika důlních objektech vybudováno hornické muzeum Příbram, které je v současnosti největším hornickým muzeem v Česku. Od roku 1953 jsou Březové Hory součástí města Příbram.

Městský znak[editovat | editovat zdroj]

Udělen městu Březové Hory roku 1897, ačkoliv již před tím obec užívala neschváleného znaku se zkříženými hornickými kladívky a srpkem přibývajícího měsíce

Ve znaku je hradba s věžemi a otevřenou branou značící svobodné město, zkřížená hornická kladívka a srpek měsíce stříbrorudné dolování; štítek mezi věžemi s košatou břízou je tak zvané mluvící znamení, vztahující se na jméno města. Štít drží dva horníci v slavnostních stejnokrojích.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  3. Počet obyvatel dle sčítání lidu, domů a bytů podle databáze ČSÚ 2001

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]