Přeskočit na obsah

Chrám Stětí svatého Jana Křtitele (Rumburk)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Stětí svatého Jana Křtitele v Rumburku
Kostel Stětí svatého Jana Křtitele v Rumburku
Kostel Stětí svatého Jana Křtitele v Rumburku
Místo
StátČeskoČesko Česko
krajÚstecký
ObecRumburk
Souřadnice
Map
Základní informace
CírkevPravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku
Užíváníano
Současný majitelŘímskokatolická farnost – děkanství Rumburk
Zasvěcenístětí svatého Jana Křtitele
Architektonický popis
Stavební slohbaroko
Výstavba1725–1784
Specifikace
Stavební materiálkámen a zdivo
Další informace
AdresaRumburk
UliceStrážný vrch
Kód památky29942/5-3865 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple, respektive chrám Stětí svatého Jana KřtiteleRumburku v okrese Děčín je barokní stavba z let 1725–1784. Původně poutní kaple byla přestavěna a od roku 1959, kdy byla na 99 let pronajata pravoslavné církvi, slouží jako chrám české pravoslavné církve. Nachází se na Strážném vrchu č. 88/35, přibližně 1 km severně od rumburského Lužického náměstí.

Dějiny kostela[editovat | editovat zdroj]

Dnešní chrám býval původně poutní kaplí. Její základní kámen byl položen v roce 1722 a byla dokončena roku 1725. V roce 1784 byla kaple zrušena.

V roce 1787 se majitelem stal rumburský výrobce plátna Fidelis Salomon, který objekt přestavěl na větrný mlýn, ten však byl později s ekonomických důvodů zrušen a na jeho místě vznikla hospoda.

Roku 1845 získal areál spolek rumburských měšťanů, jejichž cílem byla obnova poutního místa. Do roku 1829 byla severně od bývalé kaple vybudována Křížová cesta s Kalvárií. Poutní místo pak fungovalo až do konce druhé světové války.

Po vyhnání německého obyvatelstva ze zdejšího kraje byla v objektu zřízena hláska pohraniční stráže. V polovině 50. let se uvažovalo o demolici objektu, v roce 1959 se však Andreji Kolomackému, v tomto kraji působícímu pravoslavnému duchovnímu a architektovi, podařilo získat tehdy zchátralý katolický kostelík s farou patřící pod rumburskou římskokatolickou farnost[1][2] pro potřeby pravoslavné církve a vlastními silami ho opravil. Jako chrám pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku objekt slouží dodnes.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]