Chrám Povýšení svatého Kříže (Tábor)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chrám Povýšení svatého Kříže v Táboře
Tábor špitálská kaple sv. Alžběty 1.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Výstavba1718
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chrám Povýšení svatého Kříže v Táboře (dříve též špitálská kaple svaté Alžběty) je malá barokní kaple na Špitálském náměstí č. 285/1, spojená s bývalým špitálem v jednotný celek, která se nachází nedaleko hlavního Žižkova náměstí v Táboře. Kaple je v majetku města Tábor a v současné době je v užívání pravoslavné církve.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Průčelí chrámu Povýšení svatého Kříže
Někdejší táborský špitál

V místě dnešní kaple bývalo pohřebiště. Na jeho místě nechalo město Tábor vystavět nevelký špitál pro péči o své nemocné a chudé obyvatele. O jeho existenci jsou první zmínky z let 1443–1444, ačkoli zde stál zřejmě již v době předhusitské.

Raně barokní kaple zasvěcená svaté Alžbětě byla postavena v roce 1690, respektive podle jiných zdrojů v roce 1718[1] jako organická součást existujícího špitálu.

V roce 1946 prošla rekonstrukcí a byla předána pravoslavné církvi do užívání. Také v dalších letech byla několikrát opravována. Poslední významná oprava chrámu byla realizována v roce 2012. Celkové náklady dosáhly částky téměř 854 000 Kč.[2]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Kaple je nevelký jednolodní objekt se vstupem ze Špitálského náměstí, jehož průčelí je zdobeno volutovým štítem. V interiéru je plochý strop. Původní vstup byl pouze zevnitř objektu špitálu a současný portál byl probourán jako vstupní později.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. CIZEK, Hrady cz s r o Jiri. Kaple sv. Kříže (Pravoslavný chrám Povýšení sv. Kříže), Tábor (část). www.hrady.cz [online]. [cit. 2021-03-26]. Dostupné online. 
  2. "Oprava objektu kaple sv. Alžběty" na Špitálském náměstí v Táboře: Město Tábor - oficiální webové stránky. taborcz.eu [online]. [cit. 2021-03-26]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]