Palpatine

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palpatine
Ztvárnil/a Ian McDiarmid
Informace
Druh člověk
Planeta původu Naboo
Pohlaví muž
Narození 82 (BBY)
Úmrtí 4 (ABY) nad Endorem (originální tělo)
10 (ABY) na Byssu (klon),
10 (ABY) na palubě Eclipse (klon)
11 (ABY) na Onderonu (konečná smrt)
Období Vznik Impéria
Období rebélie
Nová republika
Příslušnost Sith
Řád sithských pánů
Pozice Temný pán ze Sithu
Sithský mistr
Mistři Darth Plagueis
Učedníci Darth Maul
Vergere (Sithský kandidát)
Darth Tyranus
Garth Ezzar
Darth Vader
Mara Jade
Lumiya
Dabing Vladimír Brabec (senátor), Jiří Holý, Jiří Plachý (císař)

Palpatine alias Darth Sidious je fiktivní postava Hvězdných válek. Byl posledním kancléřem Galaktické republiky a prvním císařem Galaktického impéria. Byl to temný pán ze Sithu, nejmocnější ze všech, následující pravidlo dvou v linii Darth Banea. Palpatine byl schopen vytvořit své Impérium díky Velkého plánu na zosnování Klonových válek, jež přinesly chaos a miliardy mrtvých. Vedl potají obě strany a nakonec vydal rozkaz na vyvraždění řádu Jedi.

Už jako Darth Sidious vstoupil do politiky jako reprezentant své planety v Galaktickém senátu a za učedníka si tajně vzal mladého Zabraka Darth Maula. Byl schopen své temné síly skrýt před všemi, i před Jedii, proto byl schopen žít dvojí život. Jeho čas přišel, když zmanipuloval politické figurky ke spuštění blokády Naboo Obchodní federací. Senát ho zvolil jako nového Nejvyššího kancléře. Za deset let vypukl konflikt známý jako Klonové války, v jejichž pozadí sám stál oficiálně v čele Galaktické republiky a tajně i v čele Konfederace nezávislých světů, jejíž vůdcem pro veřejnost byl hrabě Dooku, jeho druhý učedník. Palpatine prodlužoval konflikt, aby získal více výkonných pravomocí, a zároveň zlákal rytíře Jedi Anakina Skywalkera na temnou stranu. Anakin přijal jméno Darth Vader a Dartha Sidiouse za svého mistra. Palpatine zreorganizoval Republiku na Impérium a prohlásil se prvním císařem. S Darth Vaderem a klonovou armádou na své straně téměř vyhladili všechny rytíře Jedi.

Císař Palpatine nastolil totální kontrolu nad obyvateli. Po 17 let vládl bez opozice a věnoval se hlubšímu studiu temné strany. Díky zpackaným Sidiousovým intrikám dokázali tři významní senátoři založit Alianci za obnovu Republiky. Následovala Galaktická občanská válka, která přinutila Palpatina dokončit Hvězdu smrti. Při jejím zničení v roce 0 ABY pobýval převážně ve svém paláci na Coruscantu, ale v roce 4 ABY osobně dohlížel na dokončení druhé Hvězdy smrti. Jeho past však nevyšla. Anakinova syna Luka nedokázal zlákat k temné straně a byl zabit Vaderem, jenž naplnil proroctví o vyvoleném.

Jeho duch však přetrval, neboť měl na Byssu připravený komplex se zásobou klonových těl. Za šest let v novém těle zahájil masivní útok na světy Nové republiky. Dokonce krátce zlákal k temné straně Luka Skywalkera. Palpatinovy klony však byly sabotovány bývalým členem císařovy gardy Carnorem Jaxem a byl proto nakonec zabit při pokusu ovládnout tělo Anakina Sola, když Han Solo zastřelil jeho posledního klona. Bývalý Jedi Empatojayos Brand spojil svého ducha s Palpatinovým a stáhl ho s sebou do podsvětí Síly, čímž mu znemožnil jakýkoliv návrat.

Raný život[editovat | editovat zdroj]

Informace o Palpatinově dětství a dospívání jsou zahalené tajemstvím. Faktem zůstává, že Palpatine bylo jeho rodné příjmení. Na planetě Naboo se narodil roku 82 BBY jako nejstarší syn do staré a vlivné aristokratické rodiny Cosinga Palpatina, konzervativně založeného politika, jenž tvrdě odporoval plné integraci Naboo do Republiky. Mladý Palpatine byl jediný z rozvětveného rodu, kdo dokázal Cosingovi oponovat. Několikrát málem zničil pověst celého rodu, když byl z každé školy v galaxii vylučován za činy, za něž běžní občané končili ve vězení a v nápravných táborech. Vrcholem byla havárie jeho kluzáku, kdy zabil dva chodce (otec musel vynaložit na úplatcích značnou sumu, aby se kauza ututlala). To v Palpatinovi posílilo pocit nepostihnutelnosti a neporazitelnosti. Po incidentu s kluzákem se Palpatine chtěl stát profesionálním závodníkem, k čemuž nakonec otec přes protesty svolil. V závodech na Naboo Palpatine zaznamenal několik pozoruhodných úspěchů.

Spory Palpatina s otcem byly založeny v podstatě na tom, že na rozdíl od Cosinga v mladém Palpatinovi doutnala touha po absolutní moci a otci vyčítal jeho malé ambice. Aby jeho vlastní touha po slávě a moci více vynikla, zřekl se křestního jména, které zůstává dosud neznámé, a začal si říkat pouze Palpatine. Když byl studentem na theedské univerzitě, dostal se díky otcovým kontaktům k vysoce postavenému diplomatovi Vidaru Kimovi, toho času náměstka senátora za Naboo. Vidar Kim byl Palpatinovým politickým učitelem i přes jeho konzervatismus a izolacionismus, jenž nebyl budoucímu temnému pánovi po chuti. V roce 65 BBY se na planetě konaly volby krále, v nichž Palpatine tajně podporoval Bona Tapala, protikandidáta otcova favorita, jenž byl bratrem jeho milenky.[1] Tapalo naopak podporoval otevřenost galaxii, což bylo v souladu s Palpatinovými ambicemi. Na otcova favorita hledal a uveřejňoval pomluvy a špínu.

Tyto činy přilákaly pozornost jeho budoucího mistra Darth Plagueise, který tou dobou pobýval na Naboo, kde loboval a korumpoval zdejší politiku, zejména Tapala, aby na světě posílil otevřenost galaxii a vliv své firmy. Palpatina si našel na univerzitní půdě a přemluvil ho, aby mu planetu ukázal. Při tom si všímal Palpatinových vizí o politice a zejména jeho zájmu o zakázanou historii Sithů a prohlédl si i Palpatinovu tajnou sbírku sithských artefaktů. Následující den Plagueis nabídnul Palpatinovi práci špióna pro jeho holding. Cosinga prohlédl zájmy tohoto muunského temného lorda, který se na veřejnosti maskoval jako podnikatel a majitel mocné finanční instituce Damask Holding, a přátelství svého syna s ním zatrhl. Palpatine letěl tou dobou na školní stáž na Chandrilu a od Plagueise se dožadoval rady, jak se vymanit z otcova područí. Muunský sithský pán v jeho zprávě identifikoval strach, hněv a jeho nadání v Síle, takže mu "poradil". Otec krátce poté rovněž odcestoval na Chandrilu, aby syna umístil na jinou planetu v chommellském sektoru, kde měl dokončit školní projekt, a nepletl se do volební kampaně. Docílil však toho, že ho jeho syn na palubě lodi nejprve slovně, potom i fyzicky napadl. Cosinga pak Palpatinovi řekl, že ho měl už dávno raději nechat zabít, což v mladém Palpatinovi probudilo temnou stranu Síly. S její pomocí zavraždil svého otce i celou svou rodinu a posádku. Darth Plagueis pak tento incident zamaskoval jako nešťastnou náhodu a mladého Palpatina přijal za svého učedníka.

Darth Plagueis a Darth Sidious[editovat | editovat zdroj]

Vraždou své rodiny se Palpatine kvalifikoval do hodnosti sithského učedníka. Jeho citlivost na Sílu unikla Jediům a málem i Plagueisovi, neboť ji Palpatine dokázal před ostatními skrýt. Plagueis odhalil, že jeho žák bude mistrem přetvářky, klamu a mistrný manipulátor, proto mu vybral jméno Darth Sidious, což znamená zákeřný. Sidious byl učedníkem po mnoho dekád, ale není známo, kdy s učením započal. Plagueis ho učil v souladu s Darth Baneovou tradicí využívat temnou stranu Síly a bojovat s rudým světelným mečem. K tomu ho naučil ještě více manipulovat s okolím a vyjednávat. Dokonce mu dovolil nahlédnout do své velké sbírky sithských Holokronů z Baneovy doby. Jediové se bláhově domnívali, že tyto Holokrony leží v bezpečí v archivech řádu, avšak ve skutečnosti se jednalo jen o velmi důmyslné atrapy.

Plagueis byl posedlý nesmrtelností a zkoumal stará učení, díky nimž dokázal držet umírající lidi naživu a dokonce je i uzdravit. Jediové i Sithové se po tisíce let marně snažili najít způsob, jak oklamat smrt, ale bez úspěchu. Velmi mocní sithští pánové z dob dávno minulých (např. Darth Sion nebo Darth Andeddu) údajně toto tajemství znali, ale bylo ztraceno. Plagueis dotáhl svůj výzkum do extrému, když se snažil stvořit život z ničeho pomocí speciální manipulace s midi-chloriany.

V Sidiousovi doutnala touha zmocnit se titulu mistr a zabít svého učitele, čehož si Plagueis samozřejmě všiml. Palpatinovou rukou zemřít nehodlal, přesto svému učedníkovi sděloval vše, co ví. Zatímco on sám zůstal v ústraní, Sidious znovu vzkřísil své jméno Palpatine a vstoupil do politiky, aby prosazoval ve jménu svého mistra sithské zájmy.

Darth Maulův trénink[editovat | editovat zdroj]

Už v průběhu svého tréninku coby učedník Plagueise Sidious unesl mladičkého Zabraka jeho rodičům z planety Dathomir a začal ho tajně cvičit na Sitha. Vybral si ho proto, že dávní Sithové měli na Iridonii spoustu kontaktů se Zabraky a za nemalé sumy si je najímali za žoldnéře. Jejich vliv na Iridonii přetrvával i po jejich vymření. Zabrakové byli sice známí výdrží při ohromné bolesti, ale nic nemohlo mladého hocha připravit na brutalitu Palpatinova tréninku. Navzdory Palpatinově krutosti mu byl Maul fanaticky loajální a choval k mistrovi nejvyšší respekt.

Když byl Maul velmi mladý, vzal ho Sidious s sebou do chrámu Jediů v přestrojení za turisty. Jeho znalost Temné strany byla dostatečná, aby skryla jeho i Maulovu přítomnost před ostatními, pokud nevejdou do Chrámu samotného. Většinu dne tedy stáli před chrámem a pozorovali Jedie. Palpatine šeptal Maulovi o konečné destrukci jejich řádu a pomstě Sithů, čemuž ochotně naslouchal. Tato událost v Maulovi zanechala veliký dojem a nemohl se dočkat, až s nimi změří své síly.

Nakonec přišel čas Maulova konečného testu, když ho Palpatine vysadil na vzdálenou izolovanou planetu, kde ho lovili zabijáčtí droidi po celý jeden měsíc. Na konci nalezl vyhladovělý Maul svého mistra, který na něj čekal v jeskyni. Přes jeho vyčerpání s ním Palpatine bojoval a snadno ho porazil. Jak stál nad zlomeným mladíkem, řekl mu, že si připravil nového učedníka pro případ, že Maul zklame. Rozzuřený Maul se vrhl na svého mistra s úmyslem ho zabít, i když snadno přišel o zbraň. Neváhal tedy útočit holýma rukama, a to s takovým odhodláním, až se mu povedlo Palpatina vyvést z míry a dokonce ho kousnout do ruky. Potěšený Palpatine slavnostně vyhlásil Maulův trénink za ukončený a udělil mu titul Sithský Pán.

Vzestup Palpatina (70–32 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Počátek Palpatinovy politické kariéry[editovat | editovat zdroj]

Palpatine započal svou politickou kariéru už v mladém věku. Na Naboo byla veřejná služba běžná ve věku od dvanácti do dvaceti let a Palpatine nebyl v roce 70 BBY výjimkou. Na rozdíl od ostatních ve veřejné službě zůstal i mimo akceptovaný věk. Po roce 62 BBY vstoupil do vyšší politiky a postupně se dostával na stále vyšší pozice. Po pěti letech byl jmenován ambasadorem znovuzvoleného senátora za Naboo Vidara Kima. Sám kandidoval na mnoho různých vysokých postů, ale úmyslně volby prohrával, aby neohrozil ambice Sithů, svého mistra i sebe odhalením. Také by s příliš vysokými funkcemi neměl čas věnovat se studiu Síly.

V roce 52 BBY začaly nárůstat spory Obchodní federace se Senátem a Plagueis se se Sidiousem shodl, že je pravá chvíle začít s děním manipulovat pomocí daleko přímějších metod a upravili Velký plán, který na ovládnutí Republiky existoval. Obyvatelstvo zkorumpovaného středu galaxie a chudého vnějšího okraje totiž toužilo po silné centrální vládě, jež by pak bylo snadné proměnit v Sithské impérium. Oba sithští lordi proto zařídili vraždu senátora Vidara Kima v Galaktickém Senátu, aby se třicetiletý Palpatine na Naboo přihlásil do volby jako jeho nástupce.

Když Palpatine přišel na Coruscant, aby začal službu v Senátu, nechal si přivést z domu také osobních věci, jež byly v rámci standardní procedury skenovány. Jedna z těchto věcí byla socha Stristose, jednoho ze čtyř čarodějů z Dwartii (kontroverzní filozofové, kteří žili během počátků Republiky – další byli Faya, Yanjon a Braata). Sken ukázal, že je socha jednolitý kus neuránia s bronziovým povrchem. Ve skutečnosti však obsahovala válcovitou kapsu, v níž do Senátu pronesl jeden ze sithských světelných mečů. Když byl Palpatine zvolen o 30 let později Nejvyšším kancléřem, byla socha přemístěna do jeho nové kanceláře, z níž si po desetiletích vytáhnul skrytý meč.

Senátorova první přátelství[editovat | editovat zdroj]

Nový senátor za sektor Chomell nemarnil čas a začal formovat vztahy s ostatními kolegy, které mu měly v budoucnosti velmi pomoci k jeho cílům. První byl syn jeho předchůdce Kima. Ronhar Kim byl Jedi, který svou rodinu téměř neznal, ale byl svědkem otcovy vraždy. Během jejich konverzace vyplynulo, že je Rohnar více zaujat svými rozhodnutími v životě než vrahem otce, a přemýšlel, zda by neměl řád Jedi opustit a zaujmout v politice otcovo místo. Palpatine mu naznačil, že by v politice plýtval svým potenciálem, takže se stal prvním z Palpatinových spojenců z řad Jediů. Toto konkrétní přátelství přineslo Palpatinovi řadu výhod, když ho využil jako pěšáka v plánu na vznik Rudých Gard v roce 32 BBY. O devět let později Palpatine poslal Kima na smrt v bitvě na Mersonu, aby posílil válečnou propagandu. Dá se tedy říci, že velká část jeho plánů na zničení Jediů byla uskutečněna právě díky Ronharu Kimovi.

Palpatine v Senátu[editovat | editovat zdroj]

Když Palpatine vstoupil na půdu senátu poprvé, ihned vycítil moc, jakou mnozí měli. Nižší delegáti sklopili hlavy vždy, prošel-li kolem někdo významný. Palpatina mělo čekat totéž, avšak využil svou schopnost přetvářky, když významné a mocné podporoval v tom, že jsou nadřazení nade všechny. Mezi prsty mu unikaly velké příležitosti k postupu do významných senátních výborů, ale i tentokrát to mělo své důvody. Dokud byl v senátu relativně neznámý, jeho mocnější kolegové bojovali o pozice mezi sebou a Palpatine mohl v klidu a „bezbolestně“ zvyšovat svůj vliv a získávat další přátele. Zanedlouho získal tolik přátel a známých, že veřejnost překvapil svou popularitou.

Krátce se dal na dráhu spisovatele, když se jeho texty o získání moci staly velice populárními jak mezi jeho kolegy, tak mezi studenty vojenství. Jeho teorie se dokonce vyučovaly na předních coruscantských univerzitách. Navzdory oblibě zůstal Palpatine stejný a většinu času trávil ve své malé, leč velmi dobře zařízené ubikaci. Lidé si všimli, jak velmi si cenil soukromí, málokdy se účastnil společenských akcí a všechen čas věnoval práci. Ve skutečnosti trávil většinu tohoto času tréninkem Darth Maula, schůzkami s Plagueisem a rozšiřováním svých znalostí o Sithech. Jeho práci za něj dělaly sekretářky a droid TC-4.

Přátelé a spojenci[editovat | editovat zdroj]

Senátor Palpatine navazoval vztahy s respektovanými lidmi na klíčových pozicích ve vládě. Jak šel čas, na svém seznamu přátel měl jak vlivné představitele, tak i ty slabší, mnoho vysokých důstojníků, členy velkých komerčních orgánů, a dokonce i členy řádu Jedi. Spousta z nich později získala prominentní pozice v Impériu. Jeho odpůrce potkal opačný osud.

Mezi významné přátele patřil mistr Jedi Jorus C'baoth, s nímž se setkal při mírové misi na planetě Ando, kde měli za úkol sledovat demilitarizaci planety, jež postihl dlouhý boj tamějších usedlíku o těžařská práva. Palpatine se s ním ihned spřátelil a často se pak scházeli a diskutovali o filozofii a politice. Nakonec byl na Palpatinovu žádost mistr uvolněn z řádu a přiřazen jako jeho poradce. Jedna z věcí, které probírali při svých schůzkách, byla možnost existence života v jiných galaxiích. Často probírali malou společnost vědců ExGal, jež přispěly k přípravě k Mezihvězdné výpravy.

Janus Greejatus byl politik za planetu Chomell Minor, který byl izolacionista. Byl velmi xenofobní a často vystupoval proti jiným rasám. Palpatine se s tímto mužem spřátelil, ale jeho názory by mu způsobily více škody než užitku, takže se od nich veřejně distancoval, avšak v srdci s nimi souhlasil. V době impéria byli ne-lidé bez šancí na vyšší pozice. Jestli bylo Palpatinovo přátelství opravdové nebo jen nahrané, zůstává záhado. Trvalo však 30 let a sám Greejatus věřil, že to bylo velké, upřímné přátelství.

Terrinald Screed byl nižším úředníkem republikového Soudního oddělení. Jeho názory, myšlenky a nápady se shodují s těmi senátorovými, takže z něj po vzniku Impéria udělal admirála a jednoho z nejvyšších důstojníků v Imperiálních silách.

Viceguvernér z Eriadu Wilhuff Tarkin byl členem mocné šlechtické rodiny a byl kontaktován Sidiousem, který jej přesvědčil, že sdílejí mnoho názorů na vládu a filozofii. Není známo, zda Tarkin věděl o Palpatinově dualitě, ale Palpatinovi i Sidiousovi sloužil dlouho a věrně. Po nástupu Impéria mu Palpatine svěřil dozor nad vývojem superzbraní.

Lord Crueya Vandron byl hlavou vznešeného rodu ze sektoru Senex. Tajně se připojil k Palpatinovi a po nástupu Impéria se stal poradcem a hlavou COMPNORu.

Senátor Palpatine si z Naboo přivedl i spoustu loajálních sekretářek a pomocníků. Sloužili mu v politických a legálních směrech, ale zároveň plnili i jeho vůli v temnějším a tajnějším smyslu. Při nástupu Impéria pak získali ty nejlepší civilní pozice.

Sate Pestage byl Palpatinův poradce a pomocník již v době, kdy byl senátor pouhým funkcionářem na Naboo. Byl obeznámen s Palpatinovou pravou identitou Darth Sidiouse a dobrovolně fungoval jako jeho krycí agent. V době Impéria byla Pestagovi dána funkce Velkovizíra a měl moc kontrolovat přístup k Císaři.

Kinman Doriana byl Pestegův kolega a toužil se stát špiónem. Pro Sidiouse ideální kandidát na tajné úkoly. Na rozdíl od Pestaga neměl ponětí, kdo Palpatine ve skutečnosti je. Doriana sloužil i Sidiousovi, aniž by si uvědomil pravdu. Jeho služba však byla natolik cenná, že po jeho smrti ho mohl Palpatin nahradit pouze třemi lidmi: Darth Vaderem, Marou Jade a Thrawnem.

Krutý Ars Dangor byl také jeden z Palpatinových pomocníků a získal pozici mezi Imperiálními poradci. Palpatinovi radil v oblasti galaktické bezpečnosti, zvláště Rebélie. Byl stejně jako Palpatine charizmatický mluvčí a často vedl různé veřejné konference a debaty.

Ještě než se pustil do hlavní fáze Velkého plánu, musel se Palpatine vypořádat s dalšími kulty využívajícími temnou stranu Síly, a plně si je podřídil pod své vedení.

Velký plán[editovat | editovat zdroj]

Krize na Naboo[editovat | editovat zdroj]

Celý rok Palpatine postupně připravoval veškeré figurky pro svůj plán. V roce 33 BBY pomohl Wilhuff Tarkin zlikvidovat šestičlenný direktoriát Obchodní federace, který právě zasedal na Eriadua. Zde se měly projednávat nové zákony uvalující daně na bývalé volné obchodní zóny ve středním a vnějším pásu galaxie, jež zároveň povolily Obchodní federaci své konvoje doprovázet bitevními loděmi, aby je ochránily před piráty. Pirátské nálety byly ve skutečnosti zosnovány Palpatinem. Dále zařídil jmenování své loutky Nuta Gunraye místokrálem federace.

Krátce poté Palpatine poslal několik miliónů kreditů na účet Valorumovy rodiny přes banku Aargau tak, aby se jejich cesta nedala vystopovat. Palpatinův sekretář Sate Pestage pak poslal důkazy o této sumě senátoru Orn Free Taaovi, který je ihned přednesl příslušnému senátnímu vyšetřovacímu orgánu a oslabil jeho i tak dost pochroumanou pověst a důvěru. V roce 32 BBY,

Sidious přesvědčil neimondianské vůdce Obchodní federace k blokádě planety Naboo jako protest proti výše zmíněnému senátnímu nařízení. Svou dvojí identitu před Neimoidiany držel v tajnosti, ale odhalil se jim jako Temný Pán ze Sithu a zdůraznil, že má na senát vliv. Obchodní federaci měl Palpatine za svou největší loutku. Byla oslabena novým vedením, dosazeným Palpatinem. Kancléř Valorum byl též pod jeho jistým vlivem. A na Naboo byla právě zvolena nová královna, stejně mladá a naivní jako všechny před ní. Palpatine tedy nastartoval další fázi Velkého plánu. Započala blokáda Naboo, která odstartovala všechny další intriky a navíc zasadil první úder Republice i Jediům.

Obchodní federace přesunula své síly do systému Naboo a planetu neprodyšně odřízla od všech obchodních cest a zbytku galaxie. Po další měsíc v Senátu probíhaly vášnivé debaty nad touto krizí bez konkrétního řešení. Představitel federace Lott Dod úspěšně přesvědčil senátory, že neporušili žádný zákon; nezaútočili na žádné lodě ani na planetu. Soudní oddělení tedy nesmělo zasáhnout. Tento pat a otevřený vzdor už tak oslabenému Kancléři byl jen dalším hřebíčkem. Palpatine tento stav prodlužoval, aby způsobil Kancléři co největší újmu, a radil Amidale, královně Naboo, aby nejednala a vyčkala na rozhodnutí Senátu. Mladá královna však nebyla tak naivní, jak předpokládal, a nakonec sama kontaktovala Kancléře a označila ho za osobně zodpovědného za stávající situaci. Kancléř proto jednal a vyslal do systému dva jedijské vyslance.

Palpatine o Valorumových plánech nevěděl, protože šel rovnou před radu Jedi, aniž by dle zákona jednal se senátory. Nakonec se dozvěděl, že byli vysláni dva vyslanci, netušil však, že to byli Jediové. Když mu tuto novinu vystrašení Neimoidiani řekli, měl co dělat, aby skryl svou zlobu a dostal Neimodiany zpět pod kontrolu. Jediové se do jeho intrik připletli dříve, než předpokládal, takže nařídil jejich likvidaci a zahájení invaze. Neimoidiani se pokusili Jedie zabít a a okamžitě začali rušit veškeré vysílání na planetu. Královna Amidala byla zajata a následně vydírána, aby podepsala smlouvu legalizující invazi. Oba Jediové ji však osvobodili a unikli s ní z planety. Sidiouse tento vývoj nezneklidnil a představil Neimoidianům Darth Maula. Jeho plány ohroženy nebyly, protože ho jako senátora za Naboo měla dříve či později vyhledat sama na Coruscantu.

Spojila se s ním a informovala ho o poškození lodi, ale neřekla ze strachu před špehy Obchodní federace, kde přistáli. Palpatine byl schopen signál vystopovat na Tatooine a okamžitě vyslal svého učedníka. Darth Maul věděl, že stopování na Tatooine nebude problém. Sidious mu nakázal, aby se postaral nejprve o Jedie a pak chytil Amidalu. Sidious rovněž věděl, že Plagueisův experiment s midichloriany byl zacílen právě na Tatooinu, kde měl nyní podobu chlapce. Nepřál si, aby toto dítě bylo ovlivněno Jediji a díky tomu by mohlo hůře přijmout Sithská učení. Maul právě tomuto měl zabránit, proto byl rozkaz zabít Jedie prvořadý. O onom chlapci však Maul netušil. Ve svém poslání však zklamal.

Zvolení za Kancléře[editovat | editovat zdroj]

Palpatin byl velmi překvapen, když se mladá královna objevila na Coruscantu, odhodlána předstoupit před Senát. Původní plán musel stranou a jakožto mistr improvizace zmanipuloval mladou královnu, aby navrhla v Senátu hlasovat o nedůvěře stávajícímu Kancléři Valorumovi, než se smířit s okupací nebo roky čekat na verdikt soudu. Zoufalá královna souhlasila a hlasování o nedůvěře Kancléři v emotivním projevu vyvolala.

Výsledky hlasování o nedůvěře a volby nového Nejvyššího kancléře byly jasné – Valorumův odchod. Na několik let se stáhl do ústraní. Když si po letech uvědomil svou roli a Palpatinovy kroky, pokusil se o jeden malý, avšak statečný pokus překazit mu plány. Bylo už příliš pozdě. Při volbě nového kancléře byli nejvážnějšími kandidáty Bail Antilles a Ainlee Teem, avšak situace dopadla patem. Kompromisem se stal Palpatine, protože měl v Senátu dobré vztahy se všemi frakcemi a byl pokládán za nezkorumpovatelného muže, ale zároveň se mnozí domnívali, že dovede zachovat poměry, kdy bude moci většina senátorů sledovat nadále vlastní zájmy. Hlavní fakt, jenž vedl k jeho zvolení, byla ovšem rostoucí sympatie k okupovanému Naboo, jehož problém nedokázal Valorum vyřešit a o Palpatinovi se soudilo, že ten ano. Palpatine vyhrál a stal se novým Nejvyšším kancléřem, posledním v historii Republiky.

Vražda Plagueise[editovat | editovat zdroj]

Dosud stál Plagueis v ústraní a s Palpatinem projednával Velký plán, jež měl vést ke galaktickému konfliktu. Plagueis zamýšlel, že Palpatinově zvolení Kancléřem bude jeho zástupcem, aby mohl na Palpatina přímo dohlížet. Plagueis si však neuvědomoval, že s ním dokázal jeho učedník už léta manipulovat tak, aby si myslel, že to on a ne Palpatine vše zařídil, aby se nakonec stal senátorem a pak kancléřem.

Se svým zvolením Palpatine usoudil, že již svého mistra nepotřebuje, takže ho pozval do svého apartmá na 500 Republica, pod záminkou oslavy a tréninku úvodního projevu Nejvyššího kancléře. V noci pak Palpatine svého mistra a sebe opil do němoty (sebe však jen zdánlivě), aby naplnil proroctví svého dávného předchůdce Darth Tenebrouse. Svého mistra zabil ve spánku, když na něj vypustil své blesky a tento moment si s úsměvem vychutnával. Navíc cítil, že se stal vyvoleným temné strany, aby dobyl galaxii. Přestože vzešel z Baneovské linie, rozhodl se, že na své budoucí učedníky dohlédne, aby ho nezabili. Proto před nimi o detailech o Plagueisovi a zejména o jeho smrti pomlčel, aby se vyhnul podobnému osudu.

Osvobození Naboo[editovat | editovat zdroj]

Ještě před hlasováním se Amidala rozhodla Naboo osvobodit. Předstíral zármutek a obavy, a snažil se jí to rozmluvit. Vzala s sebou oba Jedie, čímž dala Palpatinovi šanci zbavit se všech najednou. Vydal rozkaz odstranit Amidalu a poslal na Naboo Darth Maula, aby se postaral o Jedie. I když měl Sidious plné ruce práce s volbami, sledoval zprávy od Maula. Amidalino chování mu přišlo stále divnější, protože se nejen dostala z dosahu Gunraye, ale taky se jí povedlo vytvořit alianci s rasou gunganů a připravit ohromnou armádu v Bažinách. Amidala vskutku jednala mnohem agresivněji, než Palpatine předpokládal. Přesto věřil, že s armádou Gunganů nevydrží ani pět minut, a dal Gunrayovi příkaz, aby proti nim vyslal droidy.

Ve skutečnosti však měl výsledek bitvy pro Palpatina jen pramalý význam. Příkaz na zničení gunganů a Maulova přítomnost byla jen zástěrka pro Neimoidiany, aby si mysleli, že Sidious má s Naboo své záměry a neodhalili jeho skutečné motivy. Palpatine byl brzy informován o triumfu královny a proti všem předpokladům převzala zpět trůn a Gunraye zajala. Tento neočekávaný výsledek mu však neuškodil, neboť okupace splnila svůj účel. Hned po svém zvolení Kancléřem odletěl s delegací na státní návštěvu Naboo, čímž dal najevo, že i on je spojen s tímto vítězstvím. Přestože ztratil učedníka, na Naboo si už zvolil nového, protože viděl Anakina Skywalkera jako perfektního člověka. Maula neměl za nic jiného než nástroj s účelem přesvědčit Jedie, že jejich názor na vyhynutí Sithů je mylný a vyvolat v nich nejistotu a pátrání po „druhém“ Sithovi. Palpatine získal mnohem více, než ztratil. Byl si vědom, jak velkou roli v dění hrál malý chlapec, bývalý otrok z Tatooine, Anakin Skywalker. Všimla si toho i Rada Jedi a po krátké debatě se mistrové rozhodli, že Anakin bude učedníkem Kenobiho, nově pasovaného rytíře Jedi.

Po návratu zpět na Coruscant měl Palpatine opravdu co slavit. Zbavil se mistra a z hledání „druhého Sitha“ si Palpatine hlavu nedělal, neexistovala naprosto žádná šance, že by je jejich pátrání dovedlo až k němu. Jediové se nyní báli, což ho velice těšilo. Palpatine už pouze musel odstranit všechny důkazy zbylé z krize. Republikoví vyšetřovatelé zajistili jak Maulovu loď Scimitar, tak jeho droida C-3PX, jež obsahovaly citlivé informace. Prvního důstojníka vyšetřovatelů zastřelila automatická obrana lodi a byla spuštěna autodestrukce, která tajemství uchovala. Mistr Saesee Tinn poté zjistil, že palubní počítače jsou rovněž vymazány. Sidious obětoval Maulovu loď i vybavení, ale bavil se nad pohledem na Tinna, jenž se se strachem v očích vracel z bezcenné lodě. Tiin doporučil, aby byla loď předána Jediům, ale senát ji předal firmě Kuat Drive Yard pro bližší studium. Než se však loď na Kuat dostala, zmizela – alespoň oficiálně. Jen málo lidí vědělo, že ve skutečnosti byla loď vrácena zpět na Naboo. Droid C-3PX byl rovněž promazán a přidělen ho pod správu Raitha Sienara.

Zlákání Dookua[editovat | editovat zdroj]

Po smrti Darth Maula byl Sidious nucen hledat nového učedníka. Potřeboval někoho, kdo by šířil jeho vůli a pomalu rozděloval Republiku. Toto byla jedna ze schopností, kterými Maul přes všechny své kvality nedisponoval. Nejlepší volba by byla najít opět nějaké dítě citlivé na Sílu, ale to již nebylo možné. Jako senátor bezvýznamné planety měl Palpatine spoustu soukromí a času, který věnoval Maulovu tréninku. V pozici Kancléře, kdy měl denní programy, bylo toto nemožné. Bylo tedy nutné najít někoho v Síle již zkušeného. Štěstí hrálo Sidiousovi do karet a seznámil se s mistrem Jedi Dookuem.

Tento Jedi byl nejen vynikající šermíř, ale byl rovněž charizmatický, inteligentní a trpělivý. To všechno byly požadavky, jež Sidious kladl pro další fáze Velkého plánu. Navíc v něm byly slabosti, které Sidious využil k jeho svedení na Temnou Stranu. Palpatine měl i další kandidáty, jedním z nich byla Vergere. Ta však po zjištění Palpatinova plánu zradila a pokusila se Kancléře zavraždit. To se jí však nepovedlo a byla nucena dát se na útěk.

Dooku už dříve apeloval Na Radu Jedi, aby nemarnila čas a onoho „druhého Sitha“ dopadla. Dooku nedokázal pochopit, proč Jediové nedělají vše, co je v jejích silách, aby ho dopadli. Jejich zjevná krátkozrakost byla pro něj nestravitelná, takže začal přemýšlet, že jeho názory a ideály nejsou stejné jako Rady. Další věc, která mu vadila, byla pověst Vyvoleného malého chlapece ze zapadlé planety, místo toho, aby byl za Vyvoleného považován on sám dle jeho šlechtické pýchy. Dooku se tedy vydal po stopách Sitha sám, nicméně Sidious si našel jeho. Dooku byl tímto Sithem fascinován a pochopil, že Jediové na záchranu Republiky nestačí. Po dlouhém rozhovoru začal věřit, že Republika se zhroutí pod svou vlastní váhou, a že je zapotřebí nový řád, jenž by přinesl pořádek a spravedlnost. Uvědomil si, že jejich vize byly vlastně velice podobné, takže přijal Sidiousovu nabídku a stal se jeho učedníkem. Hrabě Dooku věřil, že se Sidiousem budou partneři, ale Sidious ho měl od samého počátku za nástroj, pouhé vyplnění prázdného místa učedníka, které tak či tak čekalo na Anakina Skywalkera.

Republika pod Palpatinovou vládou (32–24 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Během svého legitimního osmiletého funkčního období byl Palpatine velice zaneprázdněn. Většina jeho práce však byla intrikánská a vedla ke Klonovým válkám. Měl ovšem i jiné projekty, menší, ale efektivní, které podkopaly důvěru v Jedie. Spousta projektů byla navržena tak, aby snížila počet Jediů. Vždy si však Palpatine udržoval obraz zodpovědného vůdce.

Jedno z Palpatinových prvních rozhodnutí bylo ponecháni chagriana Mase Amedy ve funkci místopředsedy senátu za to, že získal hlasy kliky senátora Taa k volbě. Ameda byl loajální k Republice a jejím principům a věrně sloužil Palpatinovi stejně jako před tím Valorumovi s nadějí, že ho dokáže přimět k tomu, aby přivedl Republiku opět na vrchol. Ameda však Palpatina podcenil a byl Palpatinem manipulován pro svou naivitu. Několikrát dokonce přijal Amedou navržené zákony, ale před Amedou své záměry maskoval. Zároveň shromažďoval informace, které by na něj použil jako páku. Krátce po zničení Mezihvězdné výpravy, pro kterou Ameda osobně loboval, mu Palpatine prozradil, kdo ve skutečnosti je, a že on sám nařídil zničení lodě, a že je Temný Pán ze Sithu Darth Sidious. Palpatine měl tolik důkazů proti Amedovi, které by mu zajistily jeho doživotní vězení, že se Ameda ze strachu stal důvěrným společníkem a pomocníkem v Palpatinově plánu.

Palpatinovo povýšení na Nejvyššího kancléře s sebou neslo jeden malý problém – někdo ho musel nahradit v pozici senátora za sektor Chomell. Do této funkce ustavil Greejatuse, jeho starého spojence. Greejatusova nátura a hlavně jeho odpor proti ne-lidem, byli Palpatinovi k užitku, ale byla v rozporu s politikou Naboo, která usilovala o otevřenost. Greejatus byl po "splnění" svého poslání nahrazen Horacem Vancilem z Naboo, ale Palpatine ho podržel a jmenoval ho svým poradcem.

Kancléř Palpatine zůstal i po zvolení ve svém senátorském apartmánu 500 Republika (ohromném „vesmírodrapu“) a využíval ho jako svou kancelář, ale musel alespoň na oko dodržovat tradice, takže trávil čas i v Kancléřské pracovně v Republikové výkonné budově. Pro svérázné pojetí pro dekorace odstranil veškeré obraze a sošky po Valorumovi a v podstatě z pracovny učinil kopii svého apartmá. Přeměnil ji k nepoznání: převládající barvou byla červená a bylo tam převezeno mnoho „zvláštních soch a skulptur, aniž by měl kdokoliv tušení, co jsou zač. Jednalo se o sithské umělecké předměty, které byly šikovně maskovány, aby jejich původ unikl i mistrům Jedi. Mezi těmito věci byly dvě zvláště důležité: jeho nové černé křeslo připomínající trůn, obrněné ultrahustou lenthanidovou slitinou. Jeho kopie byly nainstalovány na všechny lodě, budovy i zařízení, které by mohl navštívit. Druhá a ještě důležitější věc byla už výše zmíněná socha ukrývající jeden z jeho světelných mečů. Rezervní meče a sithskou róbu ukryl v jiných uměleckých dílech, aby zůstaly ukryté, než je konečně mohl použít.

Vznik Rudých gard[editovat | editovat zdroj]

Uniforma Rudých gard

Právě v této době se poprvé objevily rudě oděné Kancléřovy gardy, jinak známé jako Rudé gardy. Vznikly na popud kapitána Prida Shana ze Senátních gard kvůli stále se zvyšujícím hrozbám pro kancléře. Shan začal protestovat a prosazovat více peněz do rozpočtu gard, aby bylo možné zakoupit lepší zbraně a hlavně, aby byl přidělen přímo kancléři speciálně trénovaný ochránce. Palpatine reagoval rozpačitě, ale ve skutečnosti po takovém ochránci toužil, lépe po skupině, ale nemohl si dovolit dát svou touhu veřejně najevo, neboť ochranka pro kancléře byla v rozporu s republikovými tradicemi a někteří senátoři by měli námitky. Takže Palpatine prostě zařídil, aby námitky kapitána Shana byly vskutku opodstatněné.

Zařídil, aby byl rytíř Jedi Ronhar Kim přítomen při jednom ze zosnovaných útoků na Palpatina. Senátní gardy žalostně zklamaly, takže se k hlasu kapitána Shana přidal i hlas Jedie. To bylo dostatečné k prosazení návrhu na vznik nových gard. Rudé gardy – později známé jako Císařovy královské gardy – vznikly okamžitě a pod Palpatinovým osobním dohledem. Poté byl Palpatine jen velice zřídka viděn bez jejich přítomnosti. Jejich výrazné rudé brnění bylo založeno na podstatě vzbuzovat strach. Samozřejmě hned po vzniku gard došlo k protestům, ale se stupňující se hrozbou separatistů utichly.

Znovuzvolení[editovat | editovat zdroj]

Když se Palpatinovo první funkční období schylovalo ke konci (28 BBY), konaly se nové volby. Navzdory faktu, že Palpatinovy snahy o reformy neuspěly (on sám se o to tajně postaral), jeho podvody a nepřítomnost významného protikandidáta zajistily jeho znovuzvolení. Byly to poslední volby v historii Republiky, protože krátce před dalšími volbami v roce 24 BBY zařídil přijetí dodatku k ústavě, jež mu umožňovala vládnout neomezeně dlouho.

Projekt Mezihvězdná výprava[editovat | editovat zdroj]

Mezi Sidiousovými velkými intrikami bylo vypuštění Mezigalaktické výpravy a její zničení. Jednalo se o vysněný projekt mistra C'baotha, Palpatinova přítele a poradce, jež měl za úkol zjistit pravdu o existenci života mimo galaxii. Projekt se zrealizoval v roce 27 BBY a účastnilo se ho šest lodí třídy Dreadnaught, spojených do jediné lodě, která se vydala za hranice Republiky do Neznámých oblastí, a odtud do mezigalaktické prázdnoty.

Mezigalaktické cestovní bylo tisíce let považováno za nemožné kvůli trhlinám v hyperprostoru na kraji Galaxie z důvodu působení galaktické hmoty, jež v podstatě fungovala pro současné technologie jako neprostupný štít. Palpatine si to ovšem nemyslel, jelikož se mu dostala do rukou zpráva o vetřelcích z planety Zonama Sekot. Tak či tak, C'baoth věřil, že jedijské schopnosti všech na palubě budou dostatečné, aby gravitační poruchy v hyperprostorové cestě napravily. Zkoušky v Neznámých oblastech toto tvrzení podporovaly, takže mistr C'baoth požádal, aby bylo na palubě co nejvíce Jediů. I když zde byla možnost zjistit o „Cizincích z neznáma“ nové informace, hlavní Palpatinuv důvod pro podporu tohoto projektu byla možnost snadného odstranění většího počtu Jediů bez možnosti vysledovat jakoukoliv stopu.

Nicméně senát nebyl ochoten věnovat peníze na takto drahý projekt, takže byl Sidious nucen vyslat špióna Kinmana Dorianu, aby zajistil C'baothovi dostatečnou podporu. Mistr Jedi tedy dostal vše, co potřeboval, včetně pěti dalších mistrů Jedi a jedenácti rytířů. Toto množství překvapilo i Sidiouse, ale zároveň potěšilo. Sidious vyslal Dorianu, aby vedl útočnou jednotku lodí Obchodní federace, aby projekt dostihl a zničil. Sidious však neočekával, co následovalo. Jak federální flotila, tak projekt totiž vstoupily do chisského prostoru a byly objeveni důstojníkem Thrawnem. Přestože chtěl Doriana navázat přátelský kontakt, neimondyanský komandér bezhlavě zaútočil, avšak proti Thrawnovi neměl šanci. Přežila pouze Dorianova loď, a to jen proto, že si Thrawn přál někoho naživu pro výslech. Dorian přesvědčil Thrawna, že zničení projektu je v jeho největším zájmu, jelikož má zamířeno za hranice galaxie, kde může narazit na „Cizince z neznáma“ ze Zenama Sekotu, o nichž měl zprávy od rozvědky Wilhuffa Tarkina. Toto byl argument, kterým Thrawna přesvědčil, neboť dobře věděl, o kom je řeč. Chissové se před krátkou dobou s těmito vetřelci pustili do křížku a jen stěží je porazili. Pokud by projekt nalezl jejich svět, mohl by je opět přilákat, a to v mnohem větším počtu. Doriana otevřel holonetový kanál k Sidiousovi a nechal oba velké muže, aby si vyměnili své názory a domluvili se na postupu osobně.

Sidious byl ovšem zaneprázdněn, protože se dozvěděl, že C'baoth přidal na poslední chvíli Anakina Skywalkera mezi Jedie na palubu. Palpatine mechtěl ztratit svého vytouženého budoucího učedníka, takže se vydal projektu vstříc dříve, než opustí republikový prostor, pod falešnou záminkou uzavření dohod na okrajových světech. Projekt tedy pokračoval Bez Anakina a Obi-wana ke svému osudu. Brzy na to Doriana ohlásil, že Thrawn projekt zničil. Palpatine tak získal nový nástroj v podobě chisského mistra strategie, ale další ztratil. Mistr C'baoth byl mrtev, ale i tak mohl ještě v budoucnosti posloužit, pokud by bylo zapotřebí. Palpatine totiž uchoval mistrův vzorek, který mohl být naklonován.

Klonová armáda[editovat | editovat zdroj]

K vyvolání galaktického konfliktu potřeboval připravit armádu pro Republiku, kterou by měl pod kontrolou. Některé detaily o vzniku klonové armády zůstávají skryté, ale její počátek měl na svědomí mistr Jedi Sifo-Dyas, blízký přítel hraběte Dooka. Po bitvě o Naboo a Dookuově „změně“ byl Dyas velice neklidný a měl několik vizí blížící se velké temnoty. Promluvil si s Palpatinem, který ho přesvědčil, aby vzal věci do vlastních rukou a nespoléhal se na Radu Jedi. Vše měl učinit v utajení kvůli možné panice, která by mohla vzniknout a Sidiousovi by zkomplikovala plány. Vyslal Dyase na planetu Kamino za genetickými inženýry, kteří byli experti na klonování, aby zařídil vznik masivní klonové armády.

Sidious nespoléhal, že Sifo-Dyas udrží vše v tajnosti věčně, takže za ním vyslal hraběte Dooka, aby ho zabil. Ten přání svého mistra splnil a svého přítele zavraždil. Tím naplnil svou sithskou oběť a oficiálně se stal Sithem. Jako odměnu mu Sidius daroval titul Temný Pán ze Sithu Darth Tyranus. Jeho první úkol byl dokončit tvorbu klonové armády a zajistit utajení. V chrámu Jedi Tyranus vymazal veškeré záznamy o Kaminu a oficiálně opustil Řád Jedi. Aby bylo zajištěno, že se klony dokážou postavit Jediům, byl nutný vhodný „dárce“. Po mnoha zkouškách vybral Tyranus Mandaloriana jménem Jango Fett. Jádro budoucích Palpatinových Stormtrooperů bylo zaseto.

Separatistická krize (24–22 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Palpatinovi v roce 24 BBY končilo druhé funkční období a věděl, že armáda klonů byla téměř hotová. Tyranus tedy na Palpatinův příkaz shromáždil komerční organizace a založil Konfederaci nezávislých systémů (CIS). Hlavním členem hnutí byla Obchodní federace, která byla již dříve Palpatinovým nástrojem. postupu do funkce Kancléře. CIS investovala nemalé prostředky do budování droidí armády, aby byla schopna svrhnout Republiku i s jejími senátory. Palpatine toto všechno načasoval tak, aby hnutí bylo dobře viditelné přesně na konci jeho funkčního období. Při vypuknutí krize se jeden systém za druhým přidával do Konfederace, a senát byl nucen zrušit volby, jež právě v tomto roce byly v plánu. Místo toho byl Palpatinovy poskytnut zvláštní mandát na urovnání krize. I přes Palpatinovy „snahy“ (např. svolání výboru loajalistů) však separatistické hnutí vedené CIS sílilo.

Palpatine potřeboval přesvědčit občany Republiky, že je rozhodný vůdce. Nechal na HoloNetu (obdobě televizního vysílání) přerušit vysílání všech státních a drtivé většiny soukromých kanálů, aby před zraky galaxie požádal Dooka k setkání, aby se dohodli a u stolu konflikt vyřešili. Před veřejností musel vypadat, že vyzkoušel všechny možné způsoby k udržení míru. Dokonce navrhl planetu Bothawui jako místo rozhovorů. Hrabě Dooku však nereagoval, přesně dle plánu, a napětí v senátu i v celé Republice sílilo. Navíc nabyli obyvatelé dojmu, že se separatisty nebylo vyjednávání možné, takže volali po vzniku armády.

Časem začali po vojenské síle volat i senátoři. Bylo však potřeba zařídit, aby vojenský zákon povolil nejen vznik armády Republiky, ale i její přímou kontrolu Palpatinem. To bylo možné zařídit pouze tak, že páchal atentáty na některé senátory, aby bylo možno vinit separatisty. Také se poukazovalo na neschopnost Jediů násilnostem zabránit. Spoustu kritiky na adresu Jediů vypustil např. senátor Ainlee Teem. Když nejsou Jediové a soudy schopni udržet pořádek, je třeba vytvořit armádu. Na veřejnosti se k tomu Palpatine stavil odmítavě, ve skutečnosti vývoj sledoval s velkým potěšením. Noc před plánovaným hlasováním oslovil všechny členské světy a přesvědčoval jejich občany o své víře v mírová jednání. Bylo však předem jasné, jak hlasování dopadne.

Den před hlasováním se vracela z Naboo senátorka Padmé Amidala, jež byla málem zabita lovkyní odměn. Palpatine proto odložil po teroristickém útoku hlasování a navrhl Jediům, aby poskytli senátorce ochranu v podobě mistra Kenobiho a jeho učeníka Anakina. Po druhém neúspěšném pokusu o atentát rada Jedi přikázala Anakinovi, aby senátorku doprovodil na Naboo. Sidious tušil, že tam bude Anakin porušovat jedijský kodex a své city k Amidale bude nucen tajit.

Mezitím Kenobi vypátral atentátníka na Kaminu, Jango Fetta – předlohu pro klonovou armádu. Sledoval ho na separatistickou planetu Geonosis, kde zjistil důležité informace. Když informoval Radu, byl odhalen a uvězněn. Amidala s Anakinem byli uvězněni také, když nejprve porušili nařízení a odletěli na Tatooine, kde se Anakin více přiklonil k temné straně, když vyvraždil Tuskeny, kteří umučili jeho matku. Tento masakr vytvořil tak silné narušení Síly, že bylo cítit až na Coruscantu, kde ho zaznamenali Yoda i Palpatine, který byl neskonale Anakinovými temnými skutky potěšen.

Nouzové pravomoci[editovat | editovat zdroj]

Kenobiho report se dostal až ke Kancléři, který použil jako důkaz, že Hrabě Dooku již armádu má. Během nočních jednání se senátory a Radou Jedi došli zúčastnění k závěru, že i přes schválení vojenského zákona by Senát stejně nestihl schválit použití klonové armády včas, Dooku by zaútočil mnohem dříve. A tak Mas Amedda (bezpochyby na příkaz Palpatina) navrhl, aby byly Palpatinovi dány nouzové pravomoce, s nimiž by mohl použití armády schválit okamžitě.

Jar Jar Binks, jenž v senátu zastupoval Amidalu, toto oficiálně navrhl. Senátoři byli jeho radikálním projevem šokováni, hlavně proto, že ho všichni považovali za klauna. Nicméně se jeho návrh zdál být v tuto chvíli jediným rozumným řešením, takže byl téměř jednomyslně přijat. Senátoři volali Palpatinovo jméno ve velké slávě. Palpatine však volal po tichu a formálně přijal toto privilegium s ujištěním, že se postará o záchranu demokracie. Ve skutečnosti však věděl, že díky Gunganovi vyhrál a jeho další fáze Velkého plánu je nastartována.

Klonové války (22–19 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Palpatine měl pod svou kontrolou perfektně trénované a vybavené klonové vojáky a s nouzovými pravomocemi měl obrovskou moc, s níž nakládal, jak jen chtěl. Kampaň na Geonosis započala konflikt známý jako Klonové války, jeden z nejkrvavějších konfliktů v historii, který měl Republikyu ochránit před separatisty. Ve skutečnosti byl vedený proti Republice její vlastní hlavou státu. Na začátku prosadil zákon, pomocí kterého se planetární armády na klíčových světech spojily s republikovou. Během Klonových válek si Palpatine dále rozšiřoval rozsah svých pravomocí, mistrně manipuloval s Jedii i s Konfederací.

Netrvalo dlouho a našli se další nespokojení senátoři, zejména Seti Ashgad, který byl považován za politika, který by v řádných volbách proti Palpatinovi uspěl. Palpatine ho dal pečlivě sledovat. Když Ashgad v roce 21 BBY argumentoval proti zavedení systému pozorovacích droidů v budově senátu, začal jednat. Jeho agenti ho unesli a zavlekli na bývalou vězeňskou kolonii Nam Chorios, kde ho nechali svému osudu a jeho zmizení bylo vysvětleno jeho vlastním úprkem z Coruscantu. Obával se, že by Ashgad časem vyvolal hlasování o nedůvěře Kancléře Palpatina. Podobně se pokusil zbavit i Baila Organy, na kterého si najal piráty. Ti však díky intervenci Jediů neuspěli. Z ústraní se navíc vrátil Palpatinův předchůdce Finis Valorum, kterého znepokojovala záhadná mizení odpůrců. Povedlo se mu odhalit, že za útoky na Baila Organu stáli piráti napojení na Palpatina, a neváhal se o tuto informaci s aldeeranským senátorem podělit. Pro Palpatina tedy začal být nebezpečný. Dokud byl Valorum stále ještě u veřejnosti zdiskreditovaný, bylo možné ho potichu odstranit navždy a zároveň mít z jeho vraždy další budoucí užitek. Atentát provedl atentátník Sajé Tash, jenž často vykonával pro Palpatina nebo hraběte Dooku politické vraždy. Sajé Tash musel vysát jeho „životní energii“, aby přežil, což zanechalo stopy, které by mohly vyšetřovatele dovést na stopu Tashi a nakonec i Palpatina, takže byla Valorumova loď i s Tashem kompletně zničena těsně po startu explozí, jež přinesla tisíce mrtvých. Těla obou se nikdy nenašla. Tento incident pak Palpatine využil k prosazení Zákona o zvýšené ostraze a síle.

Senátor Ask Aak už dříve apeloval na zvýšenou bezpečnost občanů kvůli válce i všeobecnému napětí. S ohromným potleskem byl přijat návrh na Zákon o zvýšení síly a ostrahy, jenž utužil kontrolu nad lidmi. Bail Organa si vybral právě tuto příležitost, aby promluvil. Palpatine sice očekával Bailovy protesty, ale rozhodl se nechat ho mluvit, aby se neukázal ve špatném světle. Organa veřejně nařknul Kancléře z velezrady a snažil se ho v jeho vzestupu zastavit, čímž se otevřeně stal Palpatinovým nepřítelem. Senát však nepřesvědčil. Po ukončení zasedání navštívil Palpatine Organu a Mon Mothmu a v dobrém duchu jim za doprovodu Rudých gard pogratuloval. Chtěl se jich zbavit stejně jako Setiho Ashgada nebo Finise Valoruma, ale to prozatím nebylo zapotřebí, neboť oba proti Palpatinovy vystupovali už dříve v každém zasedání senátu, ale pouze na scéně politické a nikoliv (ještě) mocenské a vojenské. Navíc by zmizení obou dvou v tuto dobu bylo příliš nápadné.

Několik měsíců po Anakinově pasování na Rytíře Jedi zosnoval Palpatine únos Jabbova syna Rottu a vinu svalil na Jedie. Chtěl tak Hutty přimět postavit se na stranu CIS, ale plán nevyšel. Za nějakou dobu byl zajat místokrál Obchodní federace Gunray Neimoidian na planetě Rodia. Darth Sidious se radil o dalším postupu s Dookem, protože se bál, že Gunray vše vyzradí. Na jeho záchranu nebo umlčení vyslali Asajj Ventres, jež úkol bez chybičky splnila.

Sidiousova pozornost se zaměřila na zvláštní paměťový krystal Jediů, který obsahoval jména tisíců dětí citlivých na Sílu – budoucnost řádu Jedi. Sidious je chtěl unést a přetvořit v osobní sithské špióny. Ke čtení z krystalu však potřeboval jedijský holokron, ukradený lovcem Cadem Banem. Ten následně vyhledal a zajal mistra Ropala. Darth Sidious dal Banovi velení nad částí flotily CIS, kde na jedné z lodí mistra Ropala mučil, aby holokron aktivoval. Ten však odmítl a Bane ho nakonec umučil k smrti. Flotila byla nicméně napadena republikovými jednotkami a Baneova loď infiltrována Skywalkerem a jeho Padawankou. Když Bane Ahsoku zajal, byl Anakin nucen Holokron otevřít. I když byla Baneova flotila zničena, on sám uprchl vydal se po stopách těchto dětí. Tři z nich unesl do laboratoří na Mustafaru. Krátce po únosu třetího dítěte byl dopaden Jedii a Skywalker s Ahsokou unesené děti zachránili, k trochu nepříjemnému překvapení Kancléře.

Když Mace Windu a Kenobi zkoušeli na Malastaru novou zbraň, probudili poslední exemplář příšery Zillo, obrovského tvora, jenž byl na Malastaru kdysi hojný. Kůže příšery byla natolik odolná, že odrazila dokonce i útok světelným mečem. Po velkém boji za pomoci Dugů byla příšera nakonec poražena, ale ne zabita. Palpatine byl velice potěšen a nařídil, aby byla příšera převezena na Coruscant ke studiu. Palpatine chtěl její brnění syntetizovat a používat na svých lodích. Ovšem příšeře se podařilo uprchnout a poničit několik coruscantských budov, než byla zabita velmi silným jedem. To Palpatina nezastavilo. Stále chtěl její brnění a nařídil, aby byla příšera naklonována.

Sidious s Tyranusem po nějaké době zosnovali smrtící past na mistra Yodu. Dooku poslal Yodovi zprávu, v níž lhal, že zašel příliš daleko a chtěl by vyjednat mír. Palpatine na místo tajně vyslal i Skywalkera s Kenobim. Yoda se pokusil přimět Dooka, aby se zřekl svého sithského mistra a vrátil se do řádu. V momentě, když Dooku nabídku zvažoval, dorazili na místo Skywalker s Kenobim. Hrabě Dooku jejich přítomnost považoval za zradu a uprchl zpět k Sidiousovi. Toto byl Palpatinův záložní plán pro případ, že by ho Dooku skutečně zradil a chtěl se vrátit na světlou stranu Síly, to by byl totiž jeho konec.

Sidious s velkým znepokojením sledoval, jak si Dooku dělá z vražednice Asajj Ventress svou učednici a porušuje tak Pravidlo dvou. Toto Dooku odmítal a přísahal znovu Sidiousovi věrnost. Dooku měl na důkaz svých slov měl Ventress zabít. Dooku, ač nerad, musel svého mistra poslechnout.

Dekret o regionálních guvernérech[editovat | editovat zdroj]

Během války Republika dobývala světy, jež se na začátku konfliktu přidaly k CIS. Palpatine do čela těchto světů dosazoval své lidi jako guvernéry a senátory, kteří by měli správně být dosazení opět do funkcí, upozaďoval, v případě Breentalu dokonce jeho senátora nechal zatknout za velezradu. Palpatinovi kritici se oprávněně obávali, že tyto guvernéry postupem času dosadí všude a oprávněně. Na počátku roku 19 BBY vydal Palpatine na základě svých mimořádných pravomocí dekret o jmenování regionálních guvernérů na všechny republikové sektory, pod falešnou záminkou zlepšení obrany světů. Ve skutečnosti skrze nich začal vládnout těmto sektorům a jejich světům přímo. S guvernéry na jejich planety vyslal i početná vojska klonů, aby potlačili případné protesty.

Pátrání po Darth Sidiousovi[editovat | editovat zdroj]

Protože byla poválečná budoucnost pro Jedie zahalena, Rada začala podezřívat někoho z blízkého okruhu Palpatina, nejvíce jeho asistenta Satea Pestagea, že je oním Darth Sidiousem, po němž léta bez výsledku pátrají. Věci se daly do pohybu po bitvě o Cato Neimoidia. Republikové síly pod vedením kapitána Jana Dodonny získaly mechokřeslo místokrále Gunraye, které je dovedlo do Sidiousovi skrýše v budově LiMerge Power na Coruscantu. Odtud stopa vedla k Palpatinovu a Pestageovu apartmánu ve vesmírodrapu 500 Republika, kde Jediové zajistili mnoho důležitých informací, identita Sidiouse jim však stále unikala.

Palpatine věděl, že se blíží konec války, a tak vyslal většinu coruscantské flotily do boje s tím, co nazval „triáda zla“. Zároveň s tím poskytl jako Sidious vrchnímu veliteli droidů z CIS Generálu Grievousovi tajnou hyperprostorovou cestu skrz jádro Galaxie, která ho dovedla zadem až na Coruscant. Završení Velkého plánu se blížilo.

Nad Coruscantem vypukla velkolepá bitva a během vzniklého chaosu byl Palpatine vyhnán ze svého bunkru a pronásledován Grievusem. Zabil při tom mnoho Palpatinových stráží a dokonce i několik Jediů. Nakonec Palpatina přesně podle plánu unesl. Anakin Skywalker s Obi-Wanem Kenobim byli ihned odvoláni na Coruscant, aby za každou cenu vysvobodili Kancléře. Našli ho připoutaného na Grievousově vlajkové lodi „Neviditelná Ruka“. Náhle se však objevil Hrabě Dooku a začal souboj, kterým Palpatinův testoval u Anakina náklonnost k Temné straně Síly. Dooku si toho byl vědom, ale neuvědomil si, že má být on sám pro tento účel obětován. Palpatine mu totiž řekl, že jakmile Skywalkera zlákají na Temnou stranu, Dooku bude ve vedení nové sithské armády jako Palpatinova pravá ruka. Hrabě Dooku však zapomněl na pravidlo Darth Banea, že mohou být jen dva Sithové, ani víc, ani méně. Obi-Wana Dooku srazil a omráčil, avšak byl poražen Anakinem, který bojoval velmi odhodlaně a Dookovi usekl obě ruce. Palpatine celou bitvu s potěšením sledoval a Skywalkera pak nabádal, aby Dooka zabil pro jeho nebezpečnost. Po krátké chvíli vnitřního boje nakonec Anakin Dooka sťal a Kancléře vysvobodil. Toto bylo pro Palpatina další vítězství. Počítal však s tím, že Dooku bude schopen zabít mistra Kenobiho a Anakin ho poté nechtěl opustit. To však byl jen nepodstatný detail. Podstatná byla Anakinova porážka Tyranuse, čímž dokázal připravenost stát Palpatinovi po boku.

Den po bitvě o Coruscant byl přijat doplněk k bezpečnostnímu zákonu, který Palpatine osobně sepsal, ale přednesl ho loajální senátor, aby zachoval Palpatinovu tvář muže, který přijímá stále větší moc proti své vůli. S okamžitou platností tak převedl kontrolu nad Radou Jedi z rukou senátu do rukou Kancléře, čímž získal pravomoc řád kdykoliv rozpustit. Také nahradil jedijskou a senátorní kontrolu nad republikovou armádou, a přebral nad těmito silami přímou a neomezenou moc, takže se Nejvyšší Kancléř stal zároveň Nejvyšším velitelem Republikových ozbrojených sil.

Konec hry (19 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Ke konci Klonových válek se Jediové začali neustále rostoucí moci Kancléře obávat. Sidious také zanesl první střípky pochybností do mysli Anakina. Mladý Skywalker tak každou noc viděl vizi umírání své ženy Padmé při porodu dítěte, který se blížil. Tuto vizi Anakinově mysli patrně vnutil sám Sidious a coby Palpatine mu slíbil, že když spolu prozkoumají sithská vědění, společně se jim podaří Padmé zachránit. Zároveň Palpatine využil své nové pravomoci a učinil Anakina svým zástupcem v Radě Jedi. Rada Kancléřův rozkaz přijala velmi nerada, ale svolila a Anakin nahradil mistra Piella, ale nebyl mu udělen titul Mistr Jedi, což se nikdy v historii nestalo a Anakina to rozzuřilo, stejně tak neoficiální žádost mistrů Jedi, aby Anakin Kancléře špehoval.

Zrození Darth Vadera[editovat | editovat zdroj]

Díky tomu došlo ke konfrontaci se skutečností a Palpatine se před ním odhalil jako sithský lord, ale věděl, že ho má v hrsti. Anakin poté mistru Winduovi sdělil, že je ve skutečnosti Palpatine Darth Sidious. Mace přikázal Anakinovi počkat v Chrámu, zatímco se on společně s mistry Saeseem Tiinem, Agenem Kolarem a Kitem Fistem vydali zatknout Palpatina. Ten je přivítal, jakoby se nic nestalo, ale byl na ně dobře připraven. Mace Windu ihned zapnul svůj světelný meč a oznámil Palpatinovi, že je zatčen a senát rozhodne o jeho osudu. Na to Palpatine reagoval: „To já jsem senát“ a následně aktivoval jeden ze svých sithských mečů schovaný v rukávu a s nelidským křikem se vrhl na čtveřici mistrů. Mistři Tiin a Kolar zemřeli okamžitě, aniž by se vůbec zmohli na odpor, mistr Fisto byl zabit o chvíli později také, takže souboj pokračoval dále jen jeden na jednoho. Duo Sidious-Windu bojovalo dlouho vyrovnaně, avšak Palpatine ucítil Skywalkerovu přítomnost, který nevydržel čekat a vydal se zachránit Palpatina, kterého potřeboval živého. V tomto okamžiku Windu Palpatina odzbrojil. Jestli to byl pouhý Sidiousův mistrovský plán, nebo ho skutečně Windu porazil, se neví. Každpádně tak mohl lépe přesvědčit Anakina. V leže zaútočil na Windua salvou blesků, které mistr Jedi vykryl svým světelným mečem a vracel je zpět na Palpatina. Tím zničil jeho „masku“ staršího muže a odhalil Palpatinovu pravou podobu. Po celoživotním užívání Temné strany, bylo Palpatinovo tělo poškozené a zdeformované.

Nakonec Sidious ztratil sílu. Windu zamýšlel sithského lorda jednoduše zabít, protože byl jakožto Kancléř a vrchní velitel obou válčících armád příliš nebezpečný. To však Anakin nemohl z lásky ke své ženě a nenarozenému dítěti dopustit a v panice zblokoval Winduův úder na Palpatina a usekl mu ruku. To byl okamžik, na který Palpatine tolik let čekal. Pro svou lásku Anakin obětoval Windua a s ním i celý řád Jedi, čímž dovršil sithskou oběť, kdy zabil, čeho si velice cenil. Palpatine okamžitě zahltil bezbranného Windua novou salvou blesků, a zabil jej.

Sidious byl potěšen, že byl Anakin konečně v pozici, kde ho chtěl mít. Izolovaný, vyděšený a bez možnosti návratu do řádu. Protože neměl kam jít a ze zoufalosti kvůli záchraně Padmé přijal Sidiousovu nabídku přidat se k Sithům a poklekl před ním. Nadšený Palpatine mu podruhé slíbil, že společně Padmé zachrání, ale vědomě lhal, aby Anakina úplně odklonil z cesty světla. Jestli by byl Palpatine skutečně schopný Padmé zachránit, není známo. Klečící Anakin tak plně akceptoval svou budoucnost jako Sith a přijal místo Sidiousova třetího ale ne posledního Sithského učedníka a nové jméno Darth Vader.

Stejně jako Maul a Tyranus musel i Darth Vader potvrdit odhodlanost a loajalitu zničující akcí. Sidious ho snadno přesvědčil, že se Jediové snaží získat moc pro sebe. Vydal Vaderovi rozkaz vyrazit do chrámu Jedi a v doprovodu 501. legie klonů vyvraždit všechny přítomné Jedie. Tímto zmizela jakákoliv šance, že by se Vader vrátil k bývalému životu Anakina Skywalkera, alespoň si to myslel Palpatine. Navíc takto brutální akce zničila i jeho lásku k Padmé. Vzhledem k válce byla většina zkušených Jediů na bitevním poli jinde, takže v chrámu nebylo mnoho těch, kteří by se mohli efektivně bránit.

Když Vader a jeho 501. legie, která byla brzy známá jako Vaderova pěst, dokončili úkol, zbyla z chrámu Jediů jen hořící zřícenina. Z nějakého důvodu však po ukončení bojů přikázal Palpatine, aby chrám nebyl zničen a nechal ho opravit. Všeobecně se předpokládalo, že tak Palpatine učinil, aby z chrámu udělat svou novou rezidenci, ale Palpatine si nechal postavit nový Imperiální palác na jiném místě. S největší pravděpodobností chtěl zachovat chrám, aby se mohl na něj kdykoliv s úsměvem na rtech podívat a vysmát se jedijské aroganci a svému dokonalému úspěchu.

Rozkaz 66 a pád CIS[editovat | editovat zdroj]

Zatímco Vader vykonával své rozkazy v chrámu, Sidious se postaral o zbylé Jedie. Po tisíci letech plánování nastal čas, kdy se Sithové konečně pomstili za Porážku v Bitvě o Ruusan. Nástrojem této pomsty byli klonoví vojáci, kteří měli již při svém stvoření uloženy nejrůznější rozkazy, které fungovaly v nouzových situacích. Byla to standardní procedura Kaminoanů. Nikdo však netušil, že klony disponovaly ještě jedním tajným příkazem, o kterém nevěděli ani sami Kaminoani - Rozkaz 66. Ten klonům přikazoval zabít Jedie, jako zrádce Republiky. Toto Jedivé nikdy nečekali. Po třech letech boje si se svými klony vytvořili pevné svazky a zapomněli, že klonové slouží Republice a nikoliv jim. A kloni sloužili svému veliteli (Kancléři) bez výhrad.

Ze své Kanceláře zavolal Sidious přes HoloNet velitele Codyho na planetě Utapau a přikázal mu Rozkaz 66 vykonat. Postupně pak obvolal klony po celé galaxii. To činilo Sidiouse neskutečně šťastným, protože s každou smrtí Jediů cítil posílení Temné strany. Na frontě byli Jediové obkličováni svými klony a bez varování povražděni. Po masakru v chrámu a rozkazu 66 přežila jen necelá stovka rytířů Jedi, jen 1 % řádu. Pouze v jediném případě se stalo, že klony odmítly rozkaz uposlechnout a umožnili svým jedijským velitelům uprchnout. Palpatine vyslal Vadera, aby z tyto klony pro výstrahu popravil.

Palpatine očekával, že pár Jediů přežije, ale byl přesvědčen, že bude schopen se s nimi vypořádat později. Sidious byl natolik nadšen svým vítězstvím, že hned se po vydání Rozkazu 66 vydal do chrámu Jediů osobně, aby na vlastní oči viděl ovoce své práce. V místnosti tisíce fontán pozoroval Vadera, jak právě zabíjel malou skupinku Jediů. Darth Vader poté poklekl před mistra a ten mu pověděl, že je nesmírně spokojen s jeho činy, a že poslední překážkou v neomezené vládě bylo vedení Konfederace.

Separatističtí vůdci se na Sidiousův příkaz skrývali na planetě Mustafar, kde očekávali další instrukce. Když žádné nepřišly, rozhodl se Nute Gunray zavolat sám, což Palpatine nečekal. Když hovor začal, uviděl tvář místokrále a uvědomil si, že Vader dosud nedorazil. Palpatine musel naposled vyslechnout Neimoidianovy stížnosti a otravné otázky, ale s dokonalou falší ujistil separatisty, že vše jde podle plánu. Měli očekávat Vadera, aby se o ně „postaral“. Gunray si však pod tímto představoval něco úplně jiného než Sidious, a tak Vadera uvítal vřelými pozdravy. Sidious nechal kanál otevřený, aby mohl sledovat následující jatka v přímém přenosu. Vader povraždil všechny vůdce CIS až na jednoho, který nebyl přítomen. Sidious byl opět potěšen a přikázal svému učedníkovi, aby vyslal signál do všech separatistických lodí k deaktivaci všech bojových droidů. CIS tak splnila svůj účel a byla rozpuštěna, čímž Klonové války, nejkrvavější konflikt za posledních tisíc let, skončily.

Inaugurace Galactického impéria[editovat | editovat zdroj]

K završení Palpatinova plánu zbývalo získat senátní podporu, takže svolal mimořádné zasedání. Zde informoval senátory o jedijské vzpouře. Skryl si většinu svých jizev a celý se oděl do temně rudého pláště v sithském stylu. Kromě zjizvené tváře si nešlo nevšimnout jeho žlutočervených očí. Nakonec si občané na Palpatinovu novou podobu zvykli a jeho portréty a sochy se ho nijak nesnažily zkrášlit, neboť to bylo bráno jako čest, že ve službě občanům utrpěl taková zranění.

Senátoři nebyli na zasedání informováni pouze o jedijském pokusu o vraždu Kancléře, ale i o jejich plánu na svržení senátu. V podstatě vše, co v uplynulých letech Sidius učinil, svedl na Jedie a díky oslabené důvěře byla tato verze senátory přijata a dokonce ospravedlnili i Rozkaz 66. Většina opozice v senátu nebyla schopna argumentovat, protože nálada byla jasně protijedijská.

Navíc se věřilo, že se zničením separatistů Palpatine odevzdá své nouzové pravomoce, odstoupí z funkce Kancléře a půjde do důchodu na Naboo, jak sliboval. On měl však už od začátku jiné plány, a když je oznámil, byla opozice otřesena. Vyhlásil první Galaktické impérium jako záruku stability, bezpečnosti a míru a zrušil zkorumpovanou Republiku. Pokud republiková Ústava vůbec měla přežít, byly v něm ohromné změny, na základě nichž by Impérium řídilo Senát, než aby ten řídil Impérium. Představitelé opozice po Palpatinově projevu raději také hlasovali pro vznik Impéria, aby se vyhnuli problémům.

Poslední útok Řádu Jedi[editovat | editovat zdroj]

Rozkaz 66 přežili Obi Wan Kenobi a mistr Yoda. Kenobi se vydal na Mustafar na závěrečný souboj s padlým Anakinem a Yoda se vypravil do senátní budovy postavit se nově inaugurovanému Císaři Palpatinovi. Následoval velkolepý duel Temného Pána ze Sithu a Velmistra řádu Jedi, přičemž byla zničena velká část senátních prostor. Oba protivníci předvedli ohromnou znalost Síly i boj se světelnými meči. Souboj skončil nerozhodně, když erupce blesků a Yodovy absorpce vytvořily mohutnou explozi, která oba odhodila. Nicméně Sidous byl schopen chytit se platformy, zatímco Yoda ne. Po pádu se otřesený Yoda dal na útěk. Když Stormtroopeři oznámili, že Yodovo tělo nenašli, nařídil pouze, aby zdvojnásobili úsilí a dále se této záležitosti už nikdy nevěnoval, neboť ucítil narušení v Síle. To byla chyba, jež ho v budoucnosti mrzela.

Bitva mezi Kenobim a Vaderem totiž skončila odlišně. Kenobi zvítězil a velmi vážně zranil svého bývalého učedníka a zanechal ho svému osudu. Palpatine se na Mustafar dostal velmi rychle a nalezl Vadera těžce popáleného a s uťatými končetinami, rozpolceného mezi hněvem a touhou. Sidious chtěl Vadera zachránit, ale zároveň ho měl chuť nechat zemřít za neúspěch. Sidious však Anakina sledoval celý život a předpokládal, že se z něj stane dokonalá bytost, nejmocnější, která kdy v galaxii žila. Ale i Temná strana vyžadovala úplnost těla, takže se Vaderova moc díky jeho zraněním radikálně snížila, stejně tak i jeho potenciál. Darth Vader tedy už nikdy nemohl být vytouženým dokonalým Sithem. Palpatine se nakonec rozhodl Vadera ušetřit a s pomocí Temné strany ho stabilizoval.

Sidous si uvědomoval, že Anakin byl jediný svého druhu a najít někoho podobně mocného by trvalo celý život, pokud by to bylo vůbec možné. Palpatine byl nakonec rád, že dokázal udržet Vadera naživu, protože by jinak nejspíš byl nucen odhalit tajemství svého mistra Plagueise a stvořit si vlastního učedníka sám, což nejspíš zdaleka nebylo v jeho silách. Vadera nechal přesunout do svého chirurgického rekonstrukčního centra a přikázal, aby byl „přestavěn“ pomocí prostetických končetin a mobilní podpory života. Proces byl neuvěřitelně bolestivý a Palpatine nařídil, aby Vader zůstal při vědomí a byl tak posílen bolestí. Po dokončení byl Vader navždy uvězněn v černém brnění a požádal svého mistra o informaci, co se stalo jeho Padmé. Císař mu pověděl, že ji Vader sám v záchvatu hněvu zabil. Jestli si to Palpatine skutečně myslel, je neznámé, nicméně to způsobilo zpřetrhání jakéhokoliv kontaktu Lorda Vadera s životem Anakina Skywalkera. Darth Vader se poddal svému hněvu, zničil celý operační sál a dokonce se pokusil zabít i Sidiouse, čehož však nebyl schopen. Nakonec se vzdal a pochopil, že ho Palpatine jako jediný přijme. Palpatine byl potěšen. Zrodil se zlomený Sithský Lord, zdánlivě velmi mocný a strašlivý a byl to právě jeho učedník.

Císařova vláda (19 BBY - 4 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Po založení Impéria byly zrušeny nebo změněny téměř všechny republikové instituce. Názvy nesly nově slovo „Imperiální“ na počest nového císaře. Přes noc se např. Coruscantský sektor přejmenoval na Imperiální sektor, Coruscant na Imperiální Centrum a Galaktické město na Imperiální město. Galaktický senát se stal Imperiálním senátem, klonoví vojáci byli změněni na Imperiální stormtroopery a zbytky republikové rozvědky se přetransformovaly na Imperiální rozvědku.

Pradávný prezidentský palác byl kompletně přestavěn na Imperiální Palác – Palpatinovo sídlo a pracovnu. Z bývalé Komise na ochranu Republiky (COMPOR) se stala Komise na ochranu Nového řádu (COMPNOR). Během pár dní zmizely téměř všechny názvy, jež by lidem připomínaly starou Republiku. COMPNOR získal nad Impériem a veškerými jeho orgány ohromnou moc a Imperiální bezpečnostní úřad se stal Palpatinovou všemocnou policií.

Ne všichni bývalí republikoví oficíři byli s těmito změnami spokojení. Mnozí se odhodlali ke vzpourám a páchání atentátů na císaře či jeho učedníka. Nikdy však nebyli úspěšní a Vader vzpoury brutálně potlačoval.

Nový režim byl zpočátku slabý, ale postupně sílil, protože byl aspoň zprvu Palpatin u lidí v centrálních světech populární. Nelidé a ženy byli téměř vyloučeni ze společnosti a genocidy ze stran regionálních guvernérů (moffů) nebyly ničím výjimečným. První čistka v Imperiálním loďstvu proběhla jen pouhé dva týdny po Palpatinově nástupu na trůn. V roce 18 BBY pozval bývalého Jedie Feruse Olina do svého sídla, aby ho požádal o nalezení sabotéra počítačových systémů na planetě Samaria. Olin úkol přijal, když ho Palpatine informoval, že nechal uvěznit jeho přátele. Palpatine využíval krizi na planetě, aby nad ní získal kontrolu. Darth Vader byl navíc přesvědčen, že Palpatine chce Olina obrátit na Temnou stranu a nemýlil se. Palpatine ho lákal podobně jako kdysi Anakina na schopnost stvořit život, což bylo pro Olina lákavé, protože Vader zabil jednoho z jeho přátel, a věnoval mu jeden ze sithských Holokronů.

Během Velké jedijské čistky Palpatine vypustil zprávu, že Darth Vader vystopoval a vlastnoručně zlikvidoval skupinu padesáti Jediů. Tato informace byla značně přehnaná, Jediů bylo jen osm pomáhali mu vojáci z 501. legie, avšak tato zpráva pomohla udržet v galaxii strach a poslušnost. Touto dobou započal Palpatine Vaderovy testy, aby z něj udělal pravého Sitha, a tajně mu přidělil historika Fena Petturiho, aby ho vzdělal v sithských dějinách. Také věděl o jeho touze po učedníkovi, který by mu pomohl svrhnout mistra. Jednoho dne byl Vader poslán na Kashyyyk, aby zabil přeživšího Jedie Kenta Mareka, jenž vedl povstání wookijů. Zde vycítil přítomnost někoho neuvěřitelně silného v Síle, Kentova syna Galena, kterého tajně cvičil pod kódovým označením „Starkiller“ pro okamžik, až bude Vader vyzývat císaře na souboj o trůn.

Palpatine byl také zodpovědný za zničení planety Caamas, kterou považoval za hrozbu, a tak vyslal skupinu bothanských sabotérů, aby vyřadili planetární štít. Kdysi krásný svět se po bombardování v mžiku proměnil ve zdevastovanou a otrávenou pustinu a přeživší Caamasiové uprchli. Nechal si dále sestrojit jednu z prvních superzbraní, obří bitevní asteroid Palpatinovo Oko, jež měla zničit jedijskou enklávu na planetě Belsavis. Dva rytíři Jedi asteroid sabotovali, takže Jediové z enklávy stačili uprchnout. Oko zůstalo zapomenuto až do roku 12 ABY.

Krátce po vyhlášení Galaktického Impéria začal Darth Sidious se stavbou své pevnosti na planetě Byss v Hlubokém jádru ghalaxie, kam nechal dovést tisíce otroků z celé galaxie. Byss byl svět s velmi silnou přítomností Temné strany a toho Palpatine využil k parazitování na životní síle otroků, aby si prodloužil vlastní život. S Vaderem také zajal několik členů Zemědělských sil (odnože Jediů, kteří propadli u zkoušek používání Síly), aby z nich vycvičil své věrné sluhy. Vader dostal za úkol vybrat vhodné žáky a zbavit se zbytku. Palpatine několikrát navštívil sithský pohřební svět Korriban, kde chodil pro rady dávno mrtvých sithských pánů. Také se mu podařilo odemknout jedijský lolokron, z kterého se dozvěděl vše potřebné. Navíc byl Palpatine zručný spisovatel a sepsal Kompendium Temné strany, v němž popisuje její podstatu. Dokončil dvě knihy, ale než mohl dokončit třetí, zemřel.

Tajný učedník a vznik Rebélie (3 - 1 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Vader v roce 3 BBY dokončil trénink Galena Marka a poslal ho na několik misí, aby dokázal připravenost, a zároveň se musel zbavovat kvůli nebezpečí odhalení všech svědků, i imperiálů. Marek byl úspěšný, ale po návratu na rozestavěnou Vaderovu loď Executor byl spolu s Vaderem obklíčen císařovou flotilou. Vader Mareka probodl a na Císařův rozkaz ho pomocí Síly vyhodil do vesmíru. Později však jeho tělo Vader vyzvedl k rekonstrukci a o šest měsíců později se Marek probral z bezvědomí, aby byl poslán sestavit armádu disidentů a rebelů, kteří by mohli Císaři vzdorovat a bojovat proti němu. Ovšem i toto byla léčka. Darth Vader byl celou dobu na straně svého mistra a jediný důvod tohoto příkazu bylo nalezení zrádců a jejich eliminace. Vader tedy vtrhl na Corellii, aby zajmul všechny zakládající členy Rebelské aliance. Marek se však vydal Rebely zachránit a vypořádat se se Sithy jednou provždy.

Našel Vadera i Císaře na rozestavěné Hvězdě smrti, kde měli Rebelové být vyslýcháni, mučeni a zabiti. Vader se s Marekem utkal, ale k Císařovu obrovskému překvapení, byl poražen. Císař se tedy snažil Mareka přimět k zabití Vadera, ten se zlákat nenechal a místo toho zvolil záchranu Rebelů. Při tom se utkal se samotným Palpatinem. Během telekinetického boje, si Marek uvědomil, že celý jeho život byl podvod a že byl prostřednictvím Vadera řízen Císařem. Toto mu potvrdil i Palpatine sám, což Mareka rozhněvalo. Tím hněvem se dostal Marek do výhody a podařilo se mu Palpatina odhodit na zem. Ten však jen předstíral, že je poražen, a zaútočil blesky na unikající rebely. Galen Marek se však vrhl mezi Císaře a rebely a blesky absorboval do sebe, jež však byly příliš silné, takže zemřel. Rebelové však díky jeho oběti byli schopní utéci a svou alianci založit.

Palpatine nebyl z Marekovy smrti vůbec nadšen, protože mu nový silný učedník unikl mezi prsty a ten jen posílil Rebely, kteří teď sjednotili své úsilí. Jejich armáda se pak dle Palpatinova proroctví měla stát jejich zkázou. Císař tedy neměl na vybranou a musel se opět spokojit jen s robotickým Darth Vaderem, než si najde jiného učedníka, aby se mohl Vadera zbavit jako Dooka. Nicméně incident s Marekem vytvořil mezi oběma Sithy hlubokou propast, protože si Císařovy úmysly Vader plně uvědomil.

Císař Palpatine dále využíval velkého množství na Sílu citlivých agentů, kteří stáli mimo oficiální imperiální organizace a zodpovídali se Palpatinovi přímo nebo v případě potřeby Vaderovi. Palpatine plánoval, že nakonec dosadí na klíčové pozice tyto Adepty, ale jejich počet nebyl dostatečný. Tito agenti porušovali Pravidlo dvou, avšak mohli být jen jakýmisi akolyty, kteří mají oběma Sithům sloužit. Rovněž je možné, že s vykonáním sithské pomsty se Palpatine rozhodl, že toto pravidlo už není zapotřebí. Dá se říci, že tito agenti nebyli Sithové, ale pouze Temnými Jedi ve službách Sithů.

V roce 1 BBY byli Palpatine a Vader zrazeni skupinou vysokých imperiálních důstojníků, vedených Velkomoffem Trachtou, který viděl Sithy jako bláznivou organizaci a věřil, že Impérium by nemělo být vedeno kultem dvou mužů. Plánovali použití upravených Stormtrooperů loajálních pouze Trachtovi a jeho mužům, ale jejich vzpoura nevyšla díky vnitřním rozbrojům konspirátorů.

Nedlouho poté se Palpatine osobně vydal na Bothawui, aby zde vyhladil všechny bothany, kteří podporovali imperiálního zrádce, bývalého moffa Kalase Grengara, jemuž dodávali tajné informace, včetně plánů právě dokončované Hvězdy smrti. Po masakru se Palpatinovi podařilo zjistit, že plány byly odeslány na loď Tantive IV, jež míří na Tatooine. Vyslal tedy Vadera, aby ji zajistil.

Rozpuštění Senátu (0 BBY)[editovat | editovat zdroj]

Od samého počátku Impéria se Palpatine snažil odstranit Senát, neboť obyvatelům připomínal Republiku, což ho neskonale dráždilo. Druhý důvod byla stále existující opozice. V senátu měl poslušnou většinu, ale tito opoziční senátoři byli stále nebezpečnější, někteří z nich navíc finančně podpořili nově vzniklou Rebélii. Palpatine čekal léta na správnou příležitost a neustále Senátu snižoval pravomoc. Nakonec v roce 0 BBY Imperiální senát dekretem rozpustil a výkonné pravomoce přešly na guvernéry (Moffy a Velkomoffy), protože byla úspěšně otestována jeho nová superzbraň: Hvězda smrti.

Poté byly vydány zatykače na všechny senátory podezřelé z napomáhání Rebelům. Stormtroopeři vtrhli do senátní budovy a pozatýkali stovky lidí, z nichž ti, u kterých se našly důkazy o stycích s Rebely, už nikdy nikdo neviděl. Našli se však i tací, kteří byli vysoce odměněni a dostali nové pozice, většinou na místech Imperiálních poradců. Takhle Palpatine zničil poslední zbytky Republiky a nahradil ji svou vlastní strukturou, s ním v čele, dále pak Velkomoffy ve vedení supersektorů, Moffy ve vedení sektorů a nakonec guvernéry jednotlivých světů. Všichni vděčili za své pozice Císaři, a tak mu přísahali věrnost. COMPNOR byl provázán s veškerými Imperiálními úřady, aby každý konal své povinnosti a nečinil nic v rozporu se zákony. I přes veškerou moc Moffů to byl COMPNOR, kdo skutečně vládnul. A za všemi stál Císař a jeho Hvězda Smrti, která měla zajistit totální poslušnost všech.

Palpatine krutě ztrestal senátory, kteří nebyli na Coruscantu při uzavření Senátu přítomni nebo uprchli. Například senátorka Canna Omonda za Chandrilu už dříve pochopila, co se stane, a raději Coruscant opustila. Nicméně před naloděním utrousila několik poznámek tisku. Palpatine tedy vyslal na Chandrilu „čestnou eskortu“ tří Imperiálních hvězdných destruktorů pod vedením Velkoinkvizitora Helmera. Chandrilané však svou senátorku vydali až, když jim Impérium hrozilo zničením. Omonda se při mučení ke všemu přiznala a dala jména všech, kterým poskytla tajné informace. Omondu pak Palpatine nechal na Coruscantu veřejně popravit během Novoročních slavností v roce 1 ABY, avšak úřady ji zrušily ze strachu, že by Rebelové událost překazili. Senátorku tedy popravili jen před Palpatinem. Přesto posloužila jako odstrašující příklad.

Na veřejnosti si však Palpatine opět zachoval tvář a v projevu řekl, že ho velice poprava mrzí, ale cítil se velice rozhořčen, že už druhá senátorka Chandrily, světa, který neustále od počátku Impéria podporoval, byla zrádkyně. Vládu Chandrily pak nechal téměř kompletně vyměnit a do jejího čela dosadil guvernéra Grandona Hollecka.

Rozpuštění Senátu bylo Impériem veřejnosti prezentováno jako řešení, jak předejít další krizi. Tento úkol připadl Arsovi Dangorovi, který přes všechny kanály HoloNetu apeloval na lidi, kteří trpěli už během Klonových válek, a obvinil Rebely, že jsou v podstatě noví separatisté. Další zpráva, která byla určena pouze guvernérům, se však nějakým způsobem díky činnosti Rebelů také dostala na HoloNet, a otevřeně nabádala mocné, aby vládli pomocí strachu a dbali na přísné dodržování zákonů. Tato zpráva se zvláště zalíbila Velkomoffovi Tarkinovi, také věřil ve vládu pomocí strachu ze zničení, což byl koneckonců návrh, který Tarkin předložil Palpatinovi již před pěti lety. Palpatine až nyní uznal, že návrh má opodstatnění a souhlasil. Tak vznikla Tarkinova doktrína – princip vlády založené na strachu ze zničení, než zničení samotném.

Zničení Hvězdy smrti (0 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Symbolem Nového řádu už neměli být Stormtroopeři, flotila, nebo sám Palpatine, ale právě dokončená a otestovaná Hvězda smrti, jejíž výstavba trvala téměř dvacet let. Konstrukce trvala tak dlouho kvůli problémům s vývojem, konstrukcí a sabotážemi, ale jeji velikost a ničivá síla se staly pravým ztělesněním Impéria.

S rozpuštěním Senátu směl každý výše postavený důstojník beztrestně páchat zločiny proti myslícím druhům. Hvězda smrti byla schopna zničit celé planety, avšak imperiální stratégové se však domnívali, že pouhý strach ze zničení bude na základě Tarkinovy doktríny dostatečný. S tímto však Tarkin nesouhlasil a věřil, že je potřeba, aby byla zbraň alespoň jednou použita proti obývanému světu, který má styky s Rebely. Se stupňujícími rebelskými útoky bylo nutné ukázat, kdo má moc. Tyto argumenty Palpatina přesvědčily a povolil zničení jedné planety, čímž vlastně povolil genocidu veškeré její populace. Netušil však, že tímto světem bude Alderaan, který Tarkin vybral na základě vzpurnosty zajaté senátorky Leiy Organy a za ukradení plánů k Hvězdě smrti. Zničení Alderaanu si podle odhadů vyžádalo smrt dvou miliard lidí s veškerou flórou a faunou.

Není známo, jak na tuto zprávu reagoval sám Palpatine, ale opět předstíral svou benevolentní politiku a prohlásil, že ho velmi mrzí ztráta tak vznešeného světa a poznamenal, že kdyby Alderaan přijal imperiální vládu a Bail Organa se nepřidal k Rebelům, nikdy by se to nestalo. Učinil však „velkorysou“ nabídku všem šedesáti tisícům přeživších, kteří v momentě destrukce nebyli na světě přítomni, k přesídlení na Byss, kde by mohli žít v klidu. Kolik lidí skutečně odcestovalo na Byss, není známo, jisté je, že si po krátké době přáli, aby raději zemřeli na Alderaanu, neboť z nich Palpatine udělal otroky, na jejichž živoucí energii se živil.

Později Palpatine oznámil, že to on osobně nařídil destrukci Alderaanu a ukázal „nezvratný důkaz“, že se tam vyráběly biologické zbraně pro Rebely. Strach ze zničení biozbraněmi byl velký a udržoval Centrální světy ve stavu nouze. Díky tomu mohlo Impérium věnovat více zdrojů a úsilí do boje s Rebely než dříve. Rebelské pevnosti byly rychle vyhledány a srovnávány se zemi a planety podezřelé ze spolupráce nebo z podpory Rebelů byly zotročeny.

Tarkinova doktrína sice na čas udržovala galaxii v poslušnosti, ale krátce po zničení Alderaanu byla zničena i samotná Hvězda smrti během bitvy o Yavin. Stanici napadla flotila rebelských stíhaček a bombardérů a byli schopni využít jedinou slabinu Hvězdy k jejímu zničení. Na palubě zemřela značná část personálu Imperiální armády, včetně mnoha vysoce postavených moffů a Tarkina. Tato ztráta sice byla veliká, ale Palpatine z toho dokázal vytěžit maximum. Nicméně potrestal za její zničení Darth Vadera, který výbuch stanice přežil, a usekl mu mechanickou pravou ruku.

Ostatní zodpovědné však čekal horší osud za svou neschopnost, díky které hrstka rebelů zničila chloubu Impéria. Nejkrutější trest čekal na hlavního projektanta Bevela Lemeliska. Ten už při oznámení zničení Hvězdy smrti pochopil, že jeho život končí a začal se skrývat. Imperiální rozvědka ho však vypátrala a předvedla před Palpatina. Lemelisk se mylně domníval, že Císař nezná detaily a snažil se ho přesvědčit, že události na Yavinu nebyly jeho chyba. Palpatine však začal Lemeliska ukrutně mučit, např. pirňovými brouky z Yavinu 4, a pobaveně sledoval, jak ho žerou zaživa. Palpatine však inženýra stále potřeboval, takže jeho vědomí uložil do jedijského Holokronu mistryně Ashky Body, aby ho mohl později přenést do nového klonového těla. Byl to v podstatě test procesu, který bude jednou muset prodělat i sám Palpatine.

Lemelisk byl tedy oživen, a hned mu byl zadán nový úkol udělat projekt na novou Hvězdu smrti, několikanásobně větší a bez chyb. Toto se samozřejmě nevyhnulo komplikacím a než Lemelisk projekt dokončil, nechal ho Palpatine popravit a znovu naklonovat celkem sedmkrát, přičemž každá smrt byla horší než ta předchozí: byl vystřelen do vesmíru, pak mu Palpatine uvařil vnitřnosti zaživa a nechal je explodovat, a jednou ho nechal shodit do rozžhavené mědi. Když se o měsíc později odvážil Lemelisk Palpatina zeptat, proč zrovna měď, odpověděl Císař, že toho dne se zrovna tavila měď. Toto však nebyly pouhé akty sadismu, měly i vyšší účel za využití bolesti, aby se projevila v konečném návrhu nové Hvězdy smrti.

Hrozba Luka Skywalkera (3–4 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Palpatine si z Rebelie nic nedělal, naopak mu vyhovovala, protože mohl stále udržovat stanné právo. Bez moci Síly na své straně byli Rebelové jen malá hrozba, kór když se Darth Vader tolik činil pro její potlačení. Po vítězství Impéria v bitvě o planetu Hoth v roce 3 ABY pověděl Palpatine Vaderovi, že to byl Luke Skywalker, kdo zničil první Hvězdu smrti. Věděl, že byl Luke cvičen v Síle a pro Sithy tak mohl představovat hrozbu. Vader však Císaře přesvědčil, že by bylo výhodné mladého Skywalkera svést na Temnou stranu. Darth Vader totiž o existenci a skutcích svého syna dávno věděl a aktivně po něm pátral, aby spolu s ním svrhnul Císaře a společně vládli galaxii. Vader však netušil, že si s ním Císař jenom hraje a vše výše zmíněné již dávno věděl.

Navíc Císař Vadera opět potrestal za neúspěch při okupaci Bespinu, kde měl Skywalkera zalít do karbonitu. Palpatine začal Vadera podezřívat, že vůbec nechtěl Luka svést na Temnou stran, ale ten ho přesvědčil, že mu do mysli vnutil bolest a příslušné ambice, které jeho přeměnu v budoucnu umožní.

Palpatine o rok později vyslal svou Ruku Maru Jade na Tatooine, aby zde našla Luka, který se chystal zachránit Hana Sola a zabila ho. Ve stejnou dobu císař vyslal Darth Vadera na inspekci na Endor, kde měl dohlížet na dokončení prací na druhé Hvězdě Smrti. Byl totiž velmi užitečný ve zvyšování pracovní morálky a zároveň byl mimo dosah Skywalkera. Poté se Císař vydal na Endor osobně v očekáváni zprávy od Mary Jade, že je Skywalker je mrtev. Místo toho pouze podala Císaři zprávu, že Skywalker unikl i se svými přáteli neznámo kam do Vnějšího pásu a že selhala, protože se nedokázala dostat na místo popraviště u Sarlacca. Nyní již bylo nemožné Skywalkera zabít a zbývalo pokusit se ho zlákat na Temnou stranu. Císařovi bylo jasné, že se Luke pokusí svého otce vyrvat z jeho spárů a připravil tak na něj past.

Během konečných příprav na endorskou past Palpatine přijal Nejvyššího proroka Kadanna. Císař využíval celá desetiletí služeb Proroků stejně často jako Temnou stranu, aby měl jistotu, že nepřehlédl žádnou z možností pro budoucnost. Nyní však Kadann viděl návrat rovnováhy Síly a konec Impéria. Palpatine se mu však vysmál, protože nic takového ve svých vizích neviděl. Kadann však na své předpovědi trval a společně s ostatními Proroky opustil Imperiální centrum. Jediný, kdo zůstal, byl Cronal. Prorokové tedy byli prvními, kdo Palpatina opustil. Ten na oplátku vyslal své inkvizitory na Dromund Kaas, aby Proroky „vyškolili“ ve způsobech. Ostatní Proroci uprchli ještě dále na izolovanou planetu Bosthirda, odkud sledovali galaktické události. Palpatine však ve skutečnosti vize o své porážce měl, avšak byl natolik sebevědomý a ješitný, že si porážku vůbec nepřipouštěl.

Pád Galaktického impéria (4 ABY)[editovat | editovat zdroj]

V roce 4 ABY se Palpatine vydal na sithský pohřební svět Korriban, aby vyhledal rady dávno mrtvých Sithských pánů. Na planetě však byli i bothanští Rebelové, kteří likvidovali sithské artefakty. Palpatine nařídil Stormtrooperům, aby se o rebely postarali sami, avšak ti se ubránili, takže musel Císař jejich jednotku zlikvidovat sám. I když ztráty na rebelské straně byly velké, podařilo se jim zničit všechny východy z jedné z hrobek a Císaře v ní uvěznili. Vzápětí využili situace a prohledali nikým nehlídanou Palpatinovu loď, kde nalezli všechny informace o Hvězdě smrti, se kterými se vrátili k tajně budované rebelské flotile. Palpatine se z hrobky dostal pozdě a rebelové byli již dávno pryč, avšak událost dokázal využít ve svůj prospěch, protože umožnil rebelům, aby se dozvěděli o poloze nové Hvězdy smrti. Zařídil však, aby si mysleli, že její „Superlaser“ je stále ještě nefunkční a stanice bezbranná. Toto byl dobře promyšlený klam, protože laser byl již hotov a plně v provozu. Palpatine správně předpokládal, že taková možnost se Rebelům naskytne jen jednou a oni ji využijí.

Navíc na Endor už o pár hodin dříve dorazil i Luke Skywalker, který se nechal zajmout a předvést před Vadera. Ten ho vzal před císaře na palubu Hvězdy smrti. Palpatine se snažil zmanipulovat Luka, aby bojoval se svým otcem. Luke zprvu odmítal, ale k boji stejně došlo. Když Darth Vader odhalil v Lukově mysli, že Leia Organa je Lukova sestra a tudíž jeho dcera, řekl Lukovi, že pokud se nepoddá on, možná se poddá Leia. To mladého Jediho rozhněvalo natolik, že na chvíli podlehl emocím a zlobě a na Vadera se vrhl s veškerou zuřivostí. V poslední chvíli však dokázal své emoce ovládnout a po useknutí Vaderovy pravé ruky pochopil, že kdyby ho zabil, pouze by Vadera nahradil tak, jak si Palpatine přál. Luke tedy odhodil svůj světelný meč a s odhodláním se postavil císaři a řekl mu, že na Temnou stranu nikdy nepřejde.

To Palpatine rozzuřilo, protože se mu jeho plány začaly rozpadat, protože v Síle cítil, že se i přes velké ztráty Rebelům v bitvě daří a na povrchu měsíce Endoru probíhala bitva skupiny Rebelů společně s domorodými Ewoky proti Imperiálním jednotkám a nakonec zničili generátor štítu, což umožnilo napadení samotné Hvězdy smrti. Nic z toho by však nebylo fatální, kdyby měl Luka Skywalkera ve své moci, ale selhal v jeho zlákání stejně jako s Galenem Markem několik let zpět.

Císařova první smrt[editovat | editovat zdroj]

Pouhé zabití Skywalkera by nebylo pro předrážděného Císaře dostatečné, takže vyslal na mladého Jedie ohromně silné blesky. Protože Luke nebyl nikdy trénován na absorpci takové síly a byl bez svého světelného meče, nebyl schopen je ani odrazit, a tak se zhroutil na zem a v agonii volal svého otce o pomoc. I na něj Palpatine myslel. Vaderova touha použít Skywalkera proti němu neměla projít bez trestu a chtěl mu nařídit, aby Lukovo mrtvé tělo vhodil do šachty. Jak Palpatine pokračoval v trýznění Skywalkera, Vader se postavil zpět na stranu svého mistra a zahnal jeho jakékoliv obavy ze zrady. Nicméně Palpatine v tu chvíli zapomněl na důležitou věc, a to byl sám důvod, díky kterému zlákal Anakina na temnou stranu: že byl ochoten udělal cokoliv, aby zachránil před smrtí své blízké. Císař si neuvědomil, že se Vader nevydrží dívat na svého umírajícího syna.

V kritický moment Vader chytil zezadu svou levou rukou Císaře a zvedl ho do vzduchu. Císař marně bojoval s Vaderovým sevřením, tak v zápalu boje zvedl ruce a své blesky začal vysílat všemi směry, i do Vadera a nenávratně poškodil jeho mobilní podporu života. I přes to však Vader odnesl Císaře až k okraji šachty a z posledních sil ho shodil do obrovské propasti. Císař padal 400 kilometrů až do jádra i během pádu stále odmítal porážku. Císař Palpatine byl mrtev a za pár minut skonal i jeho bývalý učedník Anakin Skywalker, který však nezemřel jako Sith, ale jako navrátilý Jedi, který tak splnil, co mu bylo tisíce let prorokováno. Tím zároveň skončila i Baneova linie Sithských pánů, ale konec Impéria ani Císaře to nebyl.

I přes Palpatinovu smrt a explozi Hvězdy smrti bitva o Endor pokračovala dále ještě několik hodin, ale rebelové zvítězili. Později se přišlo na to, že císařova smrt způsobila ztrátu morálky a odhodlání Imperiální armády. I když byli v bitvě přítomni čtyři velkoadmirálové - Nial Declann, Makati, Takel a Teshik, byl ten nejdůležitější a nejschopnější, Velkoadmirál Thrawn, stále na planetě Niraun v Neznámých oblastech. Po bitvě se Thrawn vydal pátrat a zjistil, že veškeré síly na Endoru byly řízeny přímo Palpatinem samotným. Jeho nezničitelná vůle dodávala všem jednotkám od posledního technika po velitele destruktorů rozkazy, myšlenky a vůli bojovat. Po jeho smrti toto řízení zákonitě zmizelo, takže byla porážka neodvratná. Šlo o téměř zapomenutou techniku Bitevní meditace.

V rozhodujících chvílích to však nebyl Palpatine, kdo bitvu řídil, protože se snažil zlákat Luka Skywalkera. Ve skutečnosti to za něj vykonával Thrawnův kolega velkoadmirál Declann, kterého Palpatine tajně trénoval v používání Bitevní meditace temné strany pro případ, že by ji nemohl vykonávat sám. Declannova moc v Síle však byla omezená a po Císařově smrti ztratil nad touto technikou Síly kontrolu. To umožnilo rebelům vtrhnout do reaktoru Hvězdy smrti a zničit ji. Bez schopného vůdce a ultimátní zbraně se začalo Impérium postupně rozpadat. Vysocí důstojníci se prohlásili za nové vládce a začali Impériům pustošit pro své vlastní zisky a moc.

Znovuzrozený Císař (4-11 ABY)[editovat | editovat zdroj]

Smrt na Hvězdě smrti II však neznamenala konec Palpatina. Na rozdíl od svých předchůdců Palpatine nikdy nehodlal být nahrazen svým učedníkem a usiloval o věčnou vládnu nad Galaxií. Protože nebyl schopen objevit tajemství svého mistra, připravil si jiný způsob, jak oklamat smrt. Palpatine objevil a před svou smrtí využil novou metodu Transferu esence k uchování své duše v podobě energie. Na Byssu měl již připravena těla svých klonů pro případ smrti, které přísně hlídali jeho Temní Jediové a geneticky modifikovaní válečníci. Klony však vážně poškodil účinek Temné strany Síly planety a velice rychle stárly. To však Palpatinovi nevadilo, protože měl k dispozici nekonečnou zásobu.

Palpatinův duch cestoval vesmírem a podařilo se mu vyhledat Ruku Jenga Drogu, kterého posedl. Palpatine v jeho těle povolal Setea Pestagea na planetu Kaal, odkud odcestovali na Byss, kde Císař Drogovo tělo opustil a vstoupil do svého prvního klonového těla. Droga však přítomnost Palpatinova ducha neunesl a zešílel. Na Byssu pak Palpatine zůstal několik let, aby se zotavil a připravil na odvetu. Plánoval odstranit rozpadající se Galaktické impérium a nahradit ho Temným impériem, které by kompletně řídil jen on samotný skrze Temnou stranu Síly, bez potřeby Moffů a guvernérů.

Po Palpatinově první smrti byl v Impériu vyhlášen celoroční smutek, který však v mnoha světech vypadal jako velká oslava. Jeho smrt však vytvořila obří mocenské vakuum a mocichtiví Moffové si začali Impérium dělit mezi sebe a vytvořit svá vlastní království.

V roce 8 ABY Palpatinovi poradci vypátrali, že poslední imperiální velkoadmirál Thrawn z Neznámých oblastí stále žije. Ten přišel s plánem, jak porazit Novou Republiku a zachránit tříštící se Impérium. Protože se bývalí imperiální důstojníci nedokázali dohodnout, kdo by z nich měl být vládcem Impéria, byl pro ně Thrawnův návrat požehnáním a cítili šanci, že Nová Republika bude poražena. Pokud by jeho plán vyšel, na imperiální trůn by tito imperiální váleční lordi dosadili právě Thrawna. Toto byla po dlouhých letech vzájemných válek jediná věc, na které se dokázali shodnout.

Když se však o tom dozvěděl zotavující se Palpatine, byl zdrcen. Thrawna si před první smrtí vážil a měl ho rád, jak to jen jeho zvrácené srdce dovolovalo. Mnoho svých cílů svěřil do jeho rukou a ten je vždy bez výjimky splnil do nejmenšího detailu. Není znám žádný důkaz o tom, že by Palpatine někdy počítal s Thrawnem v jeho „posmrtných“ plánech na obnovu Impéria, ovšem Thrawn o přežití císaře na Byssu nic netušil. Když však viděl chaos, ve kterém se Impérium nacházel, ochotně nabídl pomoc a přijal nabídku Impéria, patrně z touhy zajistit galaxii proti příchodu Cizinců z neznáma. Každopádně tuto zradu, i když nevědomou, nedokázal Palpatine Thrawnovi odpustit a místo toho, aby mu v pomohl, použil všech prostředků, aby Thrawnovu kampaň proti Nové Republice sabotoval.

Toto byl dokonalý příklad Palpatinovy dětinskosti a hlouposti. Kdyby se s Thrawnem spojil, Nová Republika by neměla naprosto žádnou šanci se ubránit a galaxie by byla opět v imperiálních a Palpatinových rukou. Místo toho se však Palpatine slepě mstil na osobě, kterou dlouhá léta respektoval, a která se snažila zachránit, co se dalo.

Thrawn však i přes to dovedl Impérium v roce 9 ABY k vítězství. Toto vítězství by bylo definitivní, nebýt zrady ve vlastních řadách, která vyvrcholila Thrawnovou vraždou (tu zosnovali Palpatinovi lidé). I když ztráta Thrawna byla pro Impérium velmi citelná, ostatní velitelé se spojili do jednotné ofenzívy na Coruscant, který dobyli a vyhnali Novou Republiku pryč. V tuto chvíli znovuzrozený Císař udeřil a vyvolal mocnou Silovou bouři, která „teleportovala“ Mistra Jedi Luka Skywalkera na Byss. Tam se Lukovi postavil a odhalil mu svou totožnost. Když si Luke uvědomil, že stojí proti nepříteli, který dokázal přežít svou vlastní smrt, učinil nemyslitelné a aby ho byl schopen porazit, musel pochopit podstatu Temné strany. Proto před Císařem poklekl a podřídil se mu. Stal se tak jeho čtvrtým Sithským učedníkem.

Avšak Skywalkerovy vazby na své blízké byly příliš silné. Téměř okamžitě po svém jmenování do funkce Vrchního velitele imperiálních sil se naboural do přísně tajné počítačové sítě a podařilo se mu deaktivovat válečnou loď Devastátor Silencer-7. Dále pak škodil Palpatinovi, ať už v malém, či velkém. Skywalkerova zrada však byla brzy odhalena, protože si Palpatine a jeho poradci byli vědomi jeho neloajálnosti. Poradci si na něj neustále stěžovali, ale Palpatine je ujišťoval, že se ho nemusí bát. Palpatine totiž Skywalkerovi potají v záškodnické činnosti pomáhal, aby každý jeho krok znamenal vítězství dodalo mu to sílu a odvahu. V konečném důsledku byla prohraná bitva nebo válka jen přijatelnou cenou za získání nového učedníka s takovým potenciálem. Ostatně nebylo by to poprvé. Přesně takhle postupoval už během Klonových válek, aby pomáhal Anakinovi.

Když na Byss dorazila Lukova sestra, aby ho zachránila, byla zajata společně se svým mužem Hanem Solem. Palpatine se ji ihned pokusil zlákat na Temnou stranu za použití jedijského Holokronu. Také ji pověděl o svém úmyslu přenést svou duši do jejího nenarozeného syna. To vyústilo v její výbuch hněvu a v záchvatu přeskočila postel, na které Palpatine odpočíval, a dala se na útěk. Palpatinovo potěšení brzy vystřídal vztek, protože Leia Organa Solo utekla i s jeho jedijským holokronem v ruce. V útěku z planety manželům Solovým pomohl Luke, a tak se prozradil Palpatinovi, kterému se pokusil vzepřít.

Byl však již příliš pohlcen Temnou stranou, aby se dokázal zcela vymanit z vůle svého mistra. Přesto se Luke vydal do Palpatinových klonových laboratoří a jednoho klona po druhém ničil. Než však stihl dílo zkázy dokončit, Palpatine přenesl svou esenci do posledního klona. Luke se pak snažil Sithskému pánu vysmívat a pověděl mu, že díky tomu, že byl jeho učedníkem, odhalil Palpatinovy slabiny. Palpatine na to reagoval aktivací světelného meče, která byla v laboratořích přítomna, a zaútočil na Luka. Bojoval tak brutálně a nepředvídatelně, že ani Lukova perfektní znalost formy boje Djem So nestačila. Navíc jeho duše posedla Lukovo tělo přímo a snažil se ho tím zcela zlomit.

Nedlouho poté se Palpatine objevil na oběžné dráze nad Základnou Pinnacle ve své lodi Eclipse. Palpatine požadoval po vůdcích Nové Republiky, aby mu vydali ukradený Holokron a předali jeho zlodějku Leiu. I přes protest všech vůdců se Leia na Eclipse vydala dobrovolně. Zde Leia prosila Luka omámeného Temnou stranou o pomoc. Její přítomnost mu dodala sílu, aby ze sebe setřásl zničující vliv svého mistra a zaútočil na něj. Ve velkolepém duelu se světelnými meči se Lukovi povedlo useknout Palpatinovu klonu ruku, čímž ho rozzuřil tak, že vytvořil Silovou bouři takových rozměrů, kterou ani on sám nedokázal kontrolovat. Luke s Leiou se vydali na útěk a podařilo se jim Eclipse opustit dříve, než ji Palpatinova bouře zcela zničila. Tento klon byl přitom zabit, avšak Palpatine opět dokázal svou duši včas přesunout do jiného těla a přežil tak.

Poslední klon[editovat | editovat zdroj]

Po bitvě o Balmorru, začali dva adepti temné strany Nefta a Sa-Di tajně ničit klony, které Skywalker nezničil. Oba však byli za tuto zradu zabiti, avšak povedlo se jim svou práci dokonat. Zbylo pouze jediné nestabilní klonové tělo a právě v něm se Palpatine vrátil z podsvětí. Téměř okamžitě zahájil tažení proti galaxii a tentokráte k tomu měl další superzbraň, Galaktickou zbraň, což bylo obrovské dělo schopné zničit celou planetu. Její projektily měly hyperpohon a velice sofistikované štíty, takže byla tato zbraň mnohem smrtonosnější a efektivnější než obě Hvězdy smrti dohromady. K jeho Impériu se ze strachu přidávalo více a více systémů Nové Republiky, takže jeho Impérium sílilo, zatímco on slábl. Poslední klonové tělo bylo nestabilní a stárlo mnohem rychleji než předešlá.

Palpatine pociťoval i genetické vady, jež do jeho klonů zakomponoval člen jeho stráží Carnor Jax. To však nebyla jediná zrada, které se tento muž dopustil. Palpatine se pokusil rychle naklonovat další těla, ale zjistil, že Jaxova sabotáž byla mnohem promyšlenější. Narušil totiž i základní genetický materiál, takže další klonování zcela znemožnil. Ve strachu proto odcestoval na Korriban vyhledat u svých dávno zesnulých předchůdců pomoc. Ti mu poradili, aby se zmocnil těla Anakina Sola, jenž se právě narodil Leie a Hanovi Solových. Vnuk Darth Vadera byl pro Palpatina ideálním hostitelem, proto ihned jednal.

Se svou lodí Eclipse II se vydal na Onderon, kde se Solovi ukrývali. Republiková flotila ihned jeho loď napadla a skupina Jediů s R2-D2 a Landem Calrissianem loď infiltrovala. Palpatina však na palubě nenalezli, protože jim proklouzl na povrch planety, aby našel Leiu a jejího syna. R2-D2 se napojil do lodních systémů, vyřadil hyperpohon a navedl loď na kolizní kurz s Galaktickou zbraní, která na orbitě Byssu čekala na své první použití. Loď ihned odcestovala k cíli a navzdory pokusům posádky o získání kontroly nad lodními systémy obě superzbraně narazily do sebe a explodovaly. Při výbuchu Galaktická zbraň poprvé, a také naposled vystřelila, ale hlaveň byla otočená na Byss, Palpatinův trůnní svět, a úplně ho zničila.

Palpatinova definitivní smrt[editovat | editovat zdroj]

Palpatine mezitím vyhledal Leiu a požadoval, aby mu vydala Anakina Sola a umožnila převtělení. Ta sice bojovala odvážně, ale císaři se nemohla rovnat. Naštěstí dorazil Luke Skywalker v doprovodu dvou dalších Jediů Rayfa Ysanny a Empatojayose Branda. Rozzuřený Palpatine bez problémů zabil Ysannu a vážně zranil Branda, ale během konfliktu byl zatřelen zezadu Hanem Solem. Palpatinův duch se vznesl do vzduchu a vydal se směrem k Anakinovi. Než však Palpatine Anakina posedl, zachytil jeho ducha umírající Brand a pomocí Síly připoutal Palpatinova ducha k svému vlastnímu. Jakmile Brand zemřel splynutím se Silou, vzal Palpatinova ducha do podsvětí Síly s sebou, kde ho duše všech zemřelých Jediů v historii uvěznili.

Tak byl Darth Sidious, známější jako Kancléř a Císař Palpatine, nejmocnější Temný Pán ze Sithu v historii galaxie, konečně po dlouhých letech poražen.

Palpatinův Odkaz[editovat | editovat zdroj]

I přes jeho definitivní smrt žil Palpatinův odkaz dál. Většina galaxie byla v ruinách a po jeho brutálních válkách, počínaje Klonovými, občanskou, proti Rebelům a pak této poslední, zemřelo několik biliardy lidí. Jeho přeživší Temní Jediové sice již nenásledovali Baneovo Pravidlo dvou, avšak dokázali přežít porážku Impéria. Palpatinův Nový řád také přežil, i když výrazně pozměněn, aby získal v galaxii aspoň nějakou podporu.

Palpatinův návrat se pokusili zosnovat Imperiálové v roce 23 ABY, když se zdálo, že se vynořil další Palpatinův klon. Jednalo se však o podvod a předpokládaný Palpatine nebyl nic jiného než série holozáznamů jeho vystoupení a proslovů. Tyto záznamy vysílali čtyři členové jeho Císařské gardy.

Někdy těsně před svou smrtí přidal Palpatine své znalosti do Teloského sithského holokronu, který měl dát rady mladým lidem toužícím se stát se Sithem. Shrnul zde důležitost učedníka, metody klonování, kterými ošidil smrt, získání moci a informace o Sithech obecně. Jediové ho objevili v roce 40 ABY a zamezili jeho posmrtnému šíření učení Temné strany.

Dlouhé století po Palpatinově smrti ovládl galaxii nový Sithský řád pod vedením Darth Krayta. Tento řád měl bezpočet následovníků a učedníků, ale pouze jednoho Temného Pána ze Sithu. Krayt přísahal, že nezopakuje Palpatinovu chybu a nenechá přeživší Jedie na živu. Krayt tedy nenásledoval Pravidlo dvou, které Palpatinovi přineslo tak neomezenou moc, a raději si vytvořil vlastní – Pravidlo jednoho.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Luceno, Star Wars: Darth Plagueis, 2012, s.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Temný Pán ze Sithu s Darth Plagueisem jako mistrem
Předchůdce:
Darth Tenebrous s učedníkem Darth Plagueisem
~65 - 32 BBY
Palpatine
Nástupce:
On sám s Darth Maulem jako učedníkem
Temný Pán ze Sithu s Darth Maulem, Darth Tyranem, Darth Vaderem a dalšími
Předchůdce:
On sám s mistrem Darth Plagueisem
32 BBY — 11 ABY
Palpatine
Nástupce:
Lumiya s Carnorem Jaxem